Darbe mağduru 881 vatandaşa tazminat kararı

Darbe mağduru 881 vatandaşa tazminat kararı

Darbe girişimi sırasında Ankara’da yakınını kaybeden veya yaralanan 881 yurttaşa tazminat ödenmesine karar verildi

19 Ekim 2016, Çarşamba 14:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Ankara Valiliği bünyesindeki zarar tespit komisyonuna darbe girişiminden bu yana geçen 3 aylık sürede 2 bin 770 vatandaş başvuruda bulundu.

Darbe girişiminde yakınlarını şehit veren, yaralanan, evi, arabası ve iş yeri hasar gören binlerce vatandaş, zarar tespit komisyonlarına müracaat etmeye başladı.

Bu kapsamda, en çok kaybın verildiği şehirlerden biri olan başkentte, kaymakamlıklar üzerinden Ankara Valiliği bünyesindeki zarar tespit komisyonuna 15 Temmuz’dan bu yana geçen üç aylık süreçte toplam 2 bin 770 vatandaş başvuruda bulundu.

Şehit yakını ve yaralanan bin 437 kişiden, Ankara Valiliği bünyesindeki zarar tespit komisyonunun yaptığı incemeler sonucunda, bin 421’i karara bağlanarak İçişleri Bakanlığına iletildi.


EVİ-ARACI ZARAR GÖRENLERE DE TAZMİNAT

Darbe girişiminde FETÖ mensubu askerlerin kullandığı tankların ezdiği veya açılan ateş sonucu evi, arabası ve iş yerleri zarar gören vatandaşlar da uğradıkları maddi zararın karşılanması için başvuruda bulundu.

Bu kapsamda komisyona iş yeri ve evi zarar gören bin 44 kişi, araçları zarar gören 289 kişi olmak üzere toplam bin 333 başvuru yapıldı. Edinilen bilgiye göre, komisyon, hali hazırda evi, aracı ve iş yeri zarar gören vatandaşların bu mallarının sigortalı olup olmadığına yönelik incelemelerini sürdürüyor.

Vatandaşlardan gelen başvuruları değerlendiren ve tek tek karara bağlayan komisyon, şimdiye kadar darbe girişiminde yakınlarını şehit veren veya gazi olan 881 vatandaşa da tazminat ödenmesine karar verdi.

Valilik üzerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsü esnasında yaralanan vatandaşlara en az 13 bin 289 lira en fazla 88 bin 596 lira tutarında ödeme yapılacak.

Şehit yakınlarına ise valilik ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla 240 bin lira tazminat ödenecek.

AA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm