Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a mesaj

Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a mesaj

19 Ekim 2009, Pazartesi 13:05
A A

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jan Kohout ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi. Burada, Azerbaycan’ın, bu ülkedeki bir şehitlikte bulunan Türkiye bayraklarını kaldırmasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu şu cevabı verdi:

 “ŞEHİTLERİMİZİN İZZETİNE SAYGI GÖSTERİLECEĞİNİ BEKLİYORUZ”

“Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri olarak bizler için ve 72 milyon Türk halkı için Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti bayrakları, ortak milletin bayrakları olarak, Türk bayrakları olarak aynı ölçüde azizdir. Yine Azerbaycan toprakları, bizim topraklarımız kadar, bizim için, bizim topraklarımız gibi kutsaldır ve onların işgalden kurtarılması, bizim için en temel milli meselelerin başında gelir. Bir kere bu pozisyonumuz böyle devam edecek. Eski bir Türk deyişiyle, “Gök yere inse” Türkiye’nin bu pozisyonu değişmez. Bu, ilkesel bir tutumdur. Yine bu ilkesel tutum çerçevesinde, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için Anadolu’nun her bir köşesinden ve şu anda sınırlarımız içinde olmayan Balkanlar’dan, Ortadoğu’dan, Halep’ten gidip de Azerbaycan topraklarında şehit düşmüş şehitlerimizin ve bu şehitlerimizin üzerinde, onların, gölgesinde uyuduğu bayrağımız ve o şehitlerimi için Fatiha okunan şehitlik camimiz, her şeyden önce Azerbaycan halkının izzetine, onuruna emanet edilmiştir. Bu izzet ve onura saygı gösterileceğini bekliyoruz, gösterileceğinden de eminiz, bu konuda bir tereddüdümüz de yoktur. Bize söylenen, geçici bir düzenleme olarak, bir restorasyon faaliyeti çerçevesinde bu tedbirlerin alındığıdır.”

“ARAMIZA NİFAK SOKMA ÇABALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

İki bakan, açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Azerbaycan’ın, bu ülkedeki bir şehitlikte bulunan Türkiye bayraklarını kaldırmasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin dünyanın her yanına yayılmış şehitlikleri bulunduğunu ve kendisinin de bu şehitlikleri sürekli ziyaret ettiğini hatırlatarak, Yunanistan'ın Korfu adasında tek bir Türk'ün dahi bulunmadığını, ancak orada da Türk şehitliğinin olduğunu ve Türk bayrağının dalgalandığını kaydetti. "Bizim Azerbaycan halkına güvenimiz tamdır" diyen Davutoğlu, "Onların Türkiye muhabbetini biliriz. Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak sokma çabalarına da hiçbir zaman izin vermeyeceğiz," dedi.

Davutoğlu, hem Cumhurbaşkanı ve Başbakanın, hem de kendisinin tüm görüşmelerde işgal altındaki Azeri topraklarını gündeme getirdiklerini ve bu sorun çözülünceye kadar da her fırsatta bunu gündeme getirmeye devam edeceklerini belirtti:

"Kim ne söylerse söylesin, Türkiye'nin bu politikası devam edecektir. İşgal altındaki Azerbaycan topraklarının işgalinin bitmesi yönündeki politikamız da, bu konudaki ilkesel tutumumuz da, bu konuya çözüm bulunana kadar devam edecek. Türkiye açısından herhangi bir spekülasyona mesnet teşkil edecek bir politika değişikliği söz konusu değildir."

“ERMENİSTAN PROTOKOLLERİ”

Ermenistan ile imzalanan protokollerin TBMM'ye sevkiyle ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, hükümetin protokolleri Meclise sevk etmesi ile Meclis tarafından onaylanmalarının ayrı şeyler olduğunu anımsatarak, sevk işleminin doğal seyri içinde gerçekleşen bir süreç olduğunu, bunun bu hafta içinde olacağını, kendisinin de bu çerçevede Meclis’i Çarşamba günü bilgilendireceğini bildirdi.

Azerbaycan'ın tutumundan üzüntü duyup duymadığının sorulması üzerine de Davutoğlu, şunları kaydetti:

AZERBAYCAN İÇİN DAHA FAZLASINI YAPACAĞIZ”

"Biz Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin sıradan bir ilişki olmadığına inanıyoruz. Tarihin çok testinden geçmiştir. Azerbaycan için bizim tarih boyunca neler yaptığımızı da, bağımsızlığını kazanmasından bu yana neler yaptığımızı da herkes bilir. Ve şunu tekrar temin ederek Azerbaycan halkına seslenerek söylüyorum; bundan sonra yapacaklarımız da şimdiye kadar yapacaklarımızdan daha az olmayacak, çok daha fazla olacak. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmamalı."

Bakan Davutoğlu İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Türkiye'nin arabuluculuğunu "dürüst bulmadığı ve istemediği" yönünde çıkan haberlerin sorulması üzerine Davutoğlu, çeviri yapılırken "dürüst" kelimesinin yanlış anlamalara sebebiyet verdiğini, aslında kullanılan kelimenin "tarafsız" olduğunu belirtti ve şunları ekleri:

“İSRAİL DE SURİYE DE ARABULUCUĞUMUZU TAKDİR ETMİŞTİ”

"Bizim ne kadar dürüst bir arabulucu olduğumuzu geçen seneki İsrail-Suriye dolaylı görüşmeleri göstermiştir. O zaman, zamanın İsrail hükümeti tarafından da, Suriye hükümeti tarafından da takdir edilen bir arabuluculuk girişimimiz olmuştur. Türkiye her zaman sadece bu konuda değil bölgesel ve küresel bütün konularda ilkeli bir tutum benimsemiştir ve benimsemeye devam edecektir."

“HASSASİYETİMİZ İLKESEL TUTUMUMUZDAN KAYNAKLANIYOR”

Türkiye'nin şu anda belli konularda gösterdiği hassasiyetin bu ilkesel tutumdan kaynaklandığını kaydeden Davutoğlu, ilkesel tutumunu sağlam zemine oturtmuş ülkelerin en doğru arabuluculuğu yapabileceğini kaydetti ve şunları ekledi:

 “ARABULUCULUĞU PR OLSUN DİYE YAPMADIK”

"Biz, arabuluculuğu bizatihi değerli görmüyoruz. Arabuluculuk barışa doğru gidiyorsa değerlidir. Barışa gitmeyen arabuluculuğu, sadece PR (halkla ilişkiler) kastıyla yapmadık, yapmayız da!"

“Hizbullah'ın, Türkiye'deki İsrail ve ABD hedeflerine yönelik saldırı yapacağı bilgisinin doğru olup olmadığı" yönündeki bir soru üzerinde Davutoğlu, bütün dış temsilciliklerin Türkiye'nin garantisi altında olduğunu ve onların her türlü korumasının alındığını ve alınmaya da devam edileceğini söyledi.

DHA

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.