Dedikodu ömrü uzatıyor!

Dedikodu yaparken kendini kötü hissetmeyen son! Bilim dünyası dedikodu sevenlerin arkasında: Başkalarının arkasından konuşmak ömür uzatıyor

09 Haziran 2015, Salı 08:13
A A
Dedikodu ömrü uzatıyor!

Bilim dünyası, insan türünün ayırt edici özelliklerinden biri olan ‘dedikodu yapma’ alışkanlığının, sağlığa iyi geldiği sonucuna vardı. Oxford Üniversitesi’nde evrimsel psikoloji alanında çalışan Prof. Robin Dunbar, dedikodunun insanı hayatta tutan en önemli şey olduğu kanısında. Telegraph’a konuşan Dunbar sosyal ağlarının, insanların mutlulukları ve sağlıkları üzerinde ciddi bir etkisi  olduğunu söyledi: “Sorun, sosyal ağlarımızı nasıl sürdüreceğimiz meselesi. Sosyal ağımızın akışının sürmesi, başkalarıyla randevulaşmamız, öyküler anlatmamız için dil zaman içinde evrimleşti. Dedikodu yaparken insanlarla sohbet eder, içinde yaşadığımız sosyal dünyayla ilgili güncel kalırız. Dolayısıyla dedikodu bizi insan yapar. Ayrıca dedikodu, 18’nci yüzyıla kadar olumsuz algılanmıyordu.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.