Demirtaş: Düne göre daha iyi bir noktadayız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, silahların devredışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı bir atmosfer arzuladıklarını söyledi. Demirtaş, “Geçmişe, düne göre daha iyi bir noktadayız” dedi

02 Mart 2015, Pazartesi 16:24
A A
Demirtaş: Düne göre daha iyi bir noktadayız
Büyük usta Yaşar Kemal için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin soruları yanıtladı.
 
Çözüm sürecinde gelinen aşamaya ilişkin soru üzerine Demirtaş, şunları söyledi:
 
"Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi Türkiye'de silahların tümden devre dışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz. Geçmişe, düne göre daha iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Toplum adına daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim."
 
Demirtaş, barışı sadece silahların sustuğu bir hal olarak tanımlamanın eksiklik olacağını savunarak, "Barış dediğimiz şey elbette silahlar konuşmayacak ama her türden çatışma potansiyelinin ortadan kalktığı bir durum olarak tarif etmek lazım" dedi.
 
“UMUT VERMİYOR”
 
Selahattin Demirtaş, bir soru üzerine de"Silahsızlanma ve çatışmasızlık haliyle ilgili olumlu, umut verici gelişmeler var. Ama işin demokratikleşme ve özgürlük ayağıyla ilgili tersi gelişmeler var. Hükümetin uygulamaları maalesef ki şu anda o yönlü umut vermiyor" ifadelerini kullandı.
 
“TESADÜF DEĞİLDİ”
 
Yaşar Kemal’in silahlara veda çağrısı yapıldığı gün hayata gözlerini yumduğunu hatırlatan Demirtaş, "Hakk'a yürüdüğü gün de Türkiye'ye büyük bir barış umudunun mesajının verildiği bir gündü. Bu da herhalde tesadüf değildi. Yaşar Kemal'e yakışan ölüm böyle bir günde olabilirdi ancak" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi