Depremden 3 saniye önce haber verecek

Türkiyede, İstanbul'dan sonra ikincisi Samsun'da kurulacak deprem erken uyarı sisteminde 4 istasyonun inşası tamamlandı

19 Ekim 2013, Cumartesi 12:09
A A
Depremden 3 saniye önce haber verecek

Samsun Valiliği, Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü arasında 2012’de yapılan işbirliği protokolü kapsamında projesi hazırlanan Türkiye’nin ikinci deprem erken uyarı sisteminin inşasına Ladik İlçesi Küpecik Köyü’nde başlandı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunan ve birinci derece deprem bölgesi olan Ladik’te, içinde sismografların bulunduğu kabin istasyonlarından 4’ünün inşası tamamlandı. Yıl sonuna kadar 6 istasyonun inşasının bitirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Proje kapsamında, başta Ladik olmak üzere, fay hattına paralel olarak Samsun’un Havza ilçesi ve Amasya’nın Taşova ilçesini de kapsayan 27 kilometrelik alanda ilk aşamada 9, ikinci aşamada 20 ölçüm cihazı (istasyon) yerleştirileceği bildirildi.

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal, deprem erken uyarı sisteminin 2014 yılında faaliyete geçmesini hedeflediklerini belirterek, "Sistemin işlemesiyle birlikte 5’in üzerinde büyük depremlerde 3 saniye önce haberimiz olacak.

Bu sistemle amacımız, başta enerji doğalgaz hatlarında, barajlarda, petrol dolum tesisleri, santraller ve sanayi kuruluşlarında enerji kesimini sağlamak. Bu sayede, deprem sonrasında olası patlama gibi ikinci bir afet olayının yaşanmasını engellemiş olacağız. Samsun’da birinci, ikinci ve üçüncü deprem bölgeleri bulunuyor. Bu kapsamda biz de kurum olarak her türlü tedbiri almak için çalışıyoruz" dedi.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...