DGS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercih kılavuzu yayınlandı mı?

DGS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercih kılavuzu yayınlandı mı?

YKS tercih sonuçları açıklandı, üniversite kayırları ise 3 Eylül'de başlayacak. Üniversite kayıtları başlayacak başlamasına ama DGS tercihleri için hala kılavuz yayınlanmış değil. On binlerce kişi DGS tercih kılavuzu için sürekli olarak ÖSYM'nin sitesini ziyaret ederek konu hakkında bilgi almaya çalışıyor.

01 Eylül 2018, Cumartesi 12:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

YKS tercih sonuçları önceki gün açıklandı. Yüz binlerce öğrenci üniversitelerine yerleşti. Üniversite kayıtları 3 Eylül'de başlayacak ama DGS'den başarılı not alıp üniversite tercihi yapmak isteyen adaylar hala kılavuzun yayınlanmamasından şikayetçi. On binler "DGS tercihleri ne zaman başlayacak?" sorusunu sorarak detaylı bir cevap almaya çalışıyor.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

DGS tercihleri için ÖSYM'den henüz resmi bir açıklama yok. Kılavuzun ne zaman yayınlanacağı ise belli değil. Beklentiler ise DGS tercih kılavuzunun pazartesi günü yayınlacağı yönünde... Kılavuz yayınlanır yayınlanmaz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DGS TERCİH KILAVUZU

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1'de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1'den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlık Bakanı Koca duyurdu: Aşı programında yeni bir kademeye geçiyoruz