Dinlemeye karşı 'kriptolu cep'

Adli Bilişim Uzmanı İlbaş: Dijitalleştirilen her bilgi dinlenebilir. Alınabilecek en kesin önlem kriptolu cep telefonu kullanmak

13 Aralık 2011, Salı 12:43 Son Güncelleme:
A A
Dinlemeye karşı 'kriptolu cep'

Adli Bilişim Uzmanı ve Yeminli Bilirkişi Çığır İlbaş, dijitalleştirilen her bilginin "dinlenebileceğini" belirterek, casus dinlemelere karşı alınabilecek en kesin önlemin kriptolu cep telefonu kullanmak olduğunu bildirdi.

İlbaş, hızla gelişen teknoloji dünyasında, GSM ses haberleşmesi ve SMS mesajlarının üçüncü kişilerce dinlenmesi ve izlenmesinin çeşitli yöntemlerle mümkün olduğunu söyledi.

Dinlemelerin mahkeme kararıyla uygulanan yasal dinlemeler ve yasa dışı dinlemeler olarak iki grupta değerlendirildiğine işaret eden İlbaş, şunları kaydetti: "Haberleşmenin Gizliliği Anayasa’nın 22. maddesiyle güvence altına alınmış olup, kişiler arasındaki haberleşmeye müdahale edilebilmesi ancak Anayasa’nın ilgili hükmü çerçevesinde, kanunlarla düzenlenen şartlarla ve mahkeme kararıyla mümkün olmaktadır. Ancak günümüzde cep telefonları bilgisayar sistemi biçiminde çalışıyor ve mobil işletim sistemleri çeşitli yazılımlar yüklenmesine olanak sağlıyor. Bu nedenle çeşitli casus yazılımlar aracılığıyla ortam seslerinin, telefon konuşmalarının dinlenmesi, kısa mesajların takibi, aramaların ve konum bilgilerinin tespiti mümkün. Bu casus yazılımlar, doğrudan telefona yüklenerek veya casus yazılım yüklenmiş telefonların hediye edilmesi veya trojan/virüs özelliği bulunan casus dosyaların telefona iletilmesi gibi yöntemlerle gönderiliyor."

İlbaş, yayındaki GSM sinyalleri üzerindeki şifreleme algoritmalarını çözerek, dinleme yapabilen sistemlerin varlığının da uzun yıllardır bilindiğini belirtti.

Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş, cep telefonu dinlemelerinin önlemekle ilgili alınabilecek en kesin önlemin, kriptolu cep telefonu kullanmak olduğuna işaret ederek, "Kriptolu telefonlar, üzerlerindeki özel bir şifreleme yazılımıyla karşılıklı olarak uçtan uca şifreli görüşmeyi mümkün kılan özel telefonlar. Bu telefonlar sayesinde ek bir güvenlik seviyesi sağlanarak, GSM şifreleme algoritmalarının kırılması riskine karşı içeriğin gizli tutulması sağlanmaktadır" diye konuştu.

Cep telefonuna yüklenen yazılımların güvenilir olmasının önemini vurgulayan İlbaş, "Ayrıca telefonunuzda açtığınız e-postalarda bulunan şüpheli eklentileri bilgisayar ortamında açıp incelemekte fayda var" dedi.

Bilinmeyen yazılımlar yüklenmemeli

Dinleme ve takip sistemleri geliştiren yüzlerce şirket olduğunu anlatan İlbaş, yasal anlamda kullanıldığında bu cihazların, terörizm, uyuşturucu, kaçakçılık ve buna benzer adli vakaların ortaya çıkarılmasını sağladığını ifade etti. İlbaş, bu sistemlerin "yanlış ellerde" ise özel hayat ihlallerinden, şantaja kadar çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Dijitalleştirilen her bilginin "dinlenebilir" hale geldiğini belirten İlbaş, her şeyden önce kişilerin kendi bilgi güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Bunun için kullanıcıların tedbirler alarak tehditlerden korunabileceğini belirten İlbaş, özellikle şirket bilgileri ve özel hayata ilişkin mahrem bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmemesi için bilinmeyen yazılımların yüklenmemesi, bilinmeyen e-postaların açılmaması ve kriptolu teknolojilerin tercih edilmesini tavsiye etti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ucuz sokak yemekleri için en iyi 5 şehir