'Diren' tişörtüne beraat

#Diren yazılı tişört giyip Gezi eylemine destek verdiği için hakkında soruşturma açılan Uludağ Üniversitesi'nde görevli öğretim üyesi Timuçin Köprülü'ye ceza verilmedi

16 Ağustos 2013, Cuma 11:11
A A

Gezi olayları sırasında 28 Haziran günü, Uludağ Üniversitesi’nin Gemlik ilçesinde bulunan Huluk Fakültesi’nde yapılan mezuniyet töreninde sahneye üzerinde  ’#diren’ yazan tişörtle çıkan ve konuşma yapan Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü hakkında, gazetelerde çıkan haberlerin ardından Üniversite Rektörlüğü tarafından disiplin soruşturması açıldı.

Bunun üzerine Yrd. Doç. Dr. Köprülü’nün çeşitli üniversitelerde görev yapan arkadaşları, internet üzerinden başlattıkları imza kampanyası ile kendisine destek verdi.

Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü için üniversite tarafından yürütülen soruşturma  sonuçlandı. Kararın kendisine Bursa dışında olması nedeniyle salı günü yazılı olarak iletildiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Köprülü şunları söyledi:

’ÜNİVERSİTENİN PRESTİJİ SARSILDI’

"Gazetelerde çıkan haberler gerekçe gösterilerek hakkımda başlatılan soruşturma tamamlandı. Bana ceza verilmeyeceği tebliğ edildi. Yani, ’Beraat’ ettim.

Hukuka aykırı olan bu soruşturma nedeniyle üniversitenin prestiji sarsıldı. Bir çok akademisyen bizim için açılan ’direnakademi.blogspot.com’ sitesi üzerinde imza kampanyasıyla bana destek verdi. Rektörlük, bu soruşturmadan önce fakülte dekanına ve Rektör Yardımcısına olayın ne olduğunu sormuş olsaydı, soruşturmaya gerek kalmayacaktı."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.