Dış görünüş ne kadar önemli? Fiziksel görünümün insanlar üzerindeki etkileri (Halo etkisi nedir?)

Dış görünüş ve kişinin gerçek benliği arasındaki bağlantı her zaman merak konusu oldu. Çoğu insan, dış görünüşü iyi olan insanın kişiliğinin de iyi olduğunu düşünüyor. Buna Halo etkisi deniyor. Peki Halo etkisi nedir? Halo etkisinden kurtulmanın bir yolu var mı? Dış görünüş karakter hakkında bilgi verir mi? Uzman Psikolog Naciye Tokaç Halo etkisi hakkında konuştu.

05 Temmuz 2020, Pazar 11:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “'Dövme yaptıranlar aykırıdır, gözlük takan öğrenci çok çalışkandır, esmerler seksidir, takım elbiseli kişiler güvenilirdir' gibi düşüncelere çoğu insan inanabiliyor. Bu gibi inanışlar insanların fiziksel görünümüne bakarak onlar hakkında fikir yürütmenin ne kadar kesin yargılara varabildiğini gösteriyor. İnsanların fiziksel görünümü ile ruhsal dünyaları ve nasıl bir kişi oldukları hakkında bilgi edinme arzusu uzun zamandır merak uyandıran bir konu” dedi.

Fiziksel görünümün insanlar üzerinde oldukça etkili olduğunu dile getiren Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Özellikle güzelliğin-yakışıklılığın etkili olduğunu ortaya koyan birçok araştırma gösteriyor ki; insanlar fiziksel görünümden etkileniyor. Fiziksel çekiciliğin flört veya evliliklerde etkili olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu çoğu kişi kendi yaşamında deneyimlemiştir” diye konuştu.


Halo etkisi nedir?

Halo etkisi nedir?

Sosyal Psikolojinin “Halo Etkisi” teorisi fiziksel çekiciliğin kişiler üzerindeki etkisini açıklayan bir kavram olduğunu belirten Uzman Psikolog Naciye Tokaç şunları söyledi:

Halo etkisi fiziksel olarak çekici kişilerin, doğru olmasa bile, olumlu başka özelliklere de sahip olarak algılanması. Örnekle söylemek gerekirse; güzel bir kızın aynı zamanda sevecen, zeki, bilgili olduğunun beklenmesidir. Birçok araştırma fiziksel çekici kişilerin; daha olumlu bir kişiliğe, daha yüksek bir konuma sahip ve evlenme-evliliğinden mutlu olma olasılığına sahip kişiler olarak değerlendirildiğini gösteriyor.

Fiziksel olarak çekici olanlar olumlu özelliklere mi sahip?

Fiziksel olarak çekici olanlar olumlu özelliklere mi sahip?

Fiziksel çekici kişiler çevresi tarafından sıklıkla, kendilerine güvenlerini ve saygılarını artıracak şekilde olumlu destek görür. Alınan bir iltifat, yaptığı işlerdeki başarısının değerlendirilmesinden önce gözle görünen fiziki görünümün dikkati çekmesi, sadece çekici olduğu için ahlaki güzelliğe de sahip olduğunun düşünülmesi bu kişilerin daima olumlu desteklenmesini sağlar.

Fiziksel çekici kişilerin birçok açıdan şanslı denilebileceğini anlatan Uzman Psikolog Naciye Tokaç, daha sonra şunları kaydetti;

O denli ki; suçlu olan kişilerden fiziksel çekici olan kişilerin görece daha az çekici olanlara göre daha az cezaya çarptırıldığını söyleyebiliriz. Hatta fiziksel çekici bir kişiyi öldürmenin, çekici olmayan birisini öldürmekten daha fazla ceza gerektirdiğini araştırmalar ortaya koymuştur. Buraya kadar genel olarak fiziksel çekiciliğin kişi için olumlu yönlerinden bahsedildi.
Ancak endişe etmeyin! Çekiciliğin işe yaramadığı, önemsiz olduğu veya görmezden gelindiği durumlar oldukça fazla. Halo etkisi ancak kısa süreli etkileşimler, çekici bir kişinin dışarıdan gözlenmesi gibi durumlarda geçerli olmaktadır. Bir kişi ile yüz yüze etkileşimde bulunulduğunda, kişi ile gerçekçi ve tam bir bilgi alışverişinde bulunularak iletişim kurulduğunda Halo etkisi zayıflar.


Halo etkisinden kurtulmak için...

Halo etkisinden kurtulmak için...

Çekiciliğin işe yaramadığı bir diğer nokta herhangi bir kişiye karşı suç işlenildiği durumlardır. Eğer çekici bir kişi size karşı bir suç işlerse sizi dolandırır veya hırsızlık yaparsa o kişinin güzel/yakışıklı olmasının hiç önemi olmaz.

Eğer bir kişiyle yeni tanışıyorsanız, bir kişiyi işe alacaksanız, karşılıklı alışveriş yapacaksanız veya birisiyle yeni bir iş anlaşması yapacaksanız ve bu kişi fiziksel olarak çekici biriyse sadece bir görüşme ile yetinmemenizi bu kişiyi gerçekçi olarak tanımak için farklı zamanlarda birkaç görüşme daha yapmanızı öneririm. Böylece Halo'nun yanıltıcı etkisinden kurtulabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutsuzluğa sürükleyen 5 alışkanlık