Dişi köpekler ve erkek köpekler arasındaki farklar

Evcil hayvanlarımızın cinsiyetlerini seçmemiz mümkün. Köpek sahiplenirken yaşam tarzınıza uyacak köpek ırklarını seçmeye özen gösteririz. Bu durum köpeklerin cinsiyetleri için de geçerli. Dişi köpek ve erkek köpekler arasında belirgin davranış farklıları vardır. Bu nedenle sahipleneceğiniz köpeğin ırkına karar verdikten sonra, o ırkın dişi ve erkeğinin huylarını da öğrenmeli ve size en uygun olan hangi cinsiyetse onu sahiplenmelisiniz. Dişi köpek ve erkek köpekler arasındaki farklara bir göz atalım.

22 Aralık 2019, Pazar 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Dişi köpeklerin daha çabuk olgunlaşırlar ve bu sayede daha çabuk tuvalet eğitimi almaya başlarlar. Dişiler oturarak tuvalet ihtiyaçlarını giderdikleri için, eğer evde pedin üzerine yapıyorsa, etrafa tuvaletini sıçratması daha nadir olur. Dışarıda tuvalet ihtiyacını görmeye başladığı zaman ise, tek bir noktayı kendine gelirler ve ihtiyacını orada görür.

Erkek köpekler ise oyuncu ve hareketlidirler. Daha geç olgunlaşırlar. Bu nedenle evde tuvalet ihtiyaçlarını görürken etrafa sıçratma olasılıkları daha yüksektir. Dışarıda gezdirildiği sırada ise pek çok noktayı tuvalet olarak belirledikleri için daha fazla gezdirilmeye ve her yere işaret bırakmaya ihtiyaç duyarlar. Dişilere oranla daha zor bir tuvalet eğitimleri vardır.

Erkek köpekler sahiplerinden daha fazla ilgi bekler ve sahibini memnun etmeyi sever. Çocukları ise oyun arkadaşı olarak görürler ve oynadıkları sırada abartıya kaçabilirler.

Dişi köpekler de sahiplerine ilgi gösterirler ancak daha bağımsız karakterleri olduğundan ilgileri kısa sürer. Kendi kendilerine vakit geçirmeyi ve oynamayı severler. Çocukları ise bebek olarak görür ve korumacı hareket ederler.

Dişi köpekler duygusal olarak çalkantılıdır. Problem çözme yetenekleri gelişmiştir ve istediğini yaptırmak için her yolu kullanabilir. Yasakları çiğnemek için mutlaka bir yöntem bulur. Sahibine sadıktır ancak başına buyruktur. Bir anda huysuzlanabilir.

Erkek köpekler daha itaatkardır. Duygusal olarak daha stabil bir yapısı vardır. Erkek köpekler de sahibine sadıktır.

Dişi köpeklerin yılda 2 kez kızışma dönemleri olur. Bu dönemlerde doğurgan hale gelirler ve regl olurlar. Dişi köpeklerin regl dönemlerinde bezlenmelidir. Dişi köpekler kısırlaştırılmadığı sürece ömürlerinin sonuna kadar doğurgan olurlar. Menopoz geçirmezler. Doğurganlık dönemlerinde ise huysuz olurlar.

Erkek köpekler de ömürlerinin sonuna kadar çiftleşebilirler. Belirli bir yaşa geldiklerinde her fırsatta çiftleşebilirler. Kısırlaştırıldıklarında iyileşmeleri daha kısa sürer. Dişilerde bu dönem daha uzundur.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Evcil hayvanlar için akıllı kulübe projesi