Dışişleri'nden sert açıklama: İsrail sözcüsünün haddini bilmez açıklamasını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden İsrail'in sözcüsüne sert yanıt verdi

26 Temmuz 2017, Çarşamba 12:23
A A
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in Mescid-i Aksa'daki uygulamalarına yönelik tepkisine, İsrail'den yanıt gelmiş, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, doğrudanCumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mescid-i Aksa konusundaki sözlerini "temelsiz, çarpıtılmış ve saçma" olarak nitelendirerek, "Osmanlı imparatorluğu günleri geçti" ifadesini kullanmıştı. Dışişleri Bakanlığı da bugün İsrail sözcüsüne sert bir yanıt verdi.


DIŞİŞLERİ: HADDİNİ BİLMEZ AÇIKLAMAYI KINIYORUZ


Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yaptığı o açıklama:

Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz.

Osmanlı döneminde Filistin'de farklı dinlere ve mezheplere mensup cemaatler yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış ve ibadetlerini özgürce yerine getirmiştir. Bu bağlamda, Osmanlı döneminde sergilenen benzersiz hoşgörüyü en iyi Musevilerin bilmesi ve takdir etmesi beklenir.

Bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nde Musevilerin inanç ve ibadet özgürlükleri devletimizin güvencesi altındadır.

Tüm Müslümanlar için en kutsal üçüncü mekan olan Harem-i Şerif bütün İslam Âleminin en öncelikli konularının başında yer almaktadır.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de süregiden İsrail işgali 50. yılını doldurmuşken Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalışmanın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına ve Filistin-İsrail ihtilafının çözülmesine faydası olmayacağı açıktır.

İsrail'e düşen sorumluluk, biran önce aklıselimi hâkim kılıp, Harem-i Şerif’te statükoya dönmek ve ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri tümüyle kaldırmaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.