Dışişleri'nden Zergele açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç Zergele kampında sivillerin vurulduğu yönündeki iddiaları da değerlendirerek "Bu bilgiler olgunlaştığında gerekirse kamuoyuyla paylaşacağız ama bu aşamada zaten açıklamalarımız durumu net bir şekilde ortaya koyuyor" dedi

07 Ağustos 2015, Cuma 16:53
A A
Dışişleri'nden Zergele açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya'nın Suriye'ye ilişkin sunduğu yeni çözüm planına ilişkin olarak IŞİD'e karşı uluslararası camianın yürüttüğü kolektif bir mücadelenin devam ettiğini belirterek "Bizim gündemimizde IŞİD'le mücadeleye yönelik başka bir yöntem ya da plan yok" dedi.

Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin bilgi verdi.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'nin başlattığı hava operasyonlarına ilişkin bazı gazetelerde yer alan "Türkiye PKK'ya değil IŞİD'e odaklanmalı" şeklindeki açıklaması hatırlatılarak değerlendirilmesinin sorulması üzerine Bilgiç, haberin içeriğiyle başlığı arasında herhangi bir ilginin olmadığını vurguladı. Obama'nın açıklamasının içeriğinde Türkiye'nin PKK'ya karşı kendini savunma hakkı olduğunu ifade ettiğini aktaran Sözcü Bilgiç, "Türkiye terörün her türlüsüyle kararlılıkla mücadele etmektedir ve edecektir. Bunları yaparken de ki dedi.

"AÇIKLAMALARIMIZ DURUMU NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR"

Zergele kampında sivil hedeflerin vurulduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Bilgiç, gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Genelkurmay Başkanlığının konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını hatırlattı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimiyle de konuyla ilgili temas halinde olduklarını vurgulayan Bilgiç "Konuya ilişkin bir bilgi alışverişi var. Bazı bilgiler geldi. Bu bilgiler olgunlaştığında gerekirse kamuoyuyla paylaşacağız ama bu aşamada zaten açıklamalarımız durumu net bir şekilde ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.