Disleksinin 6 belirtisi: Tek tedavisi erken eğitim

Disleksi yani özel öğrenme güçlüğü, çocuğun okuma, yazma ve matematik alanında; yaşı, okul durumu ve zekâ yönünden beklenene oranla düşük olmasıdır. Çocuğun öğrenme problemleri; akademik başarısını, okuma, yazma ve matematik becerisi gerektiren günlük etkinliklerini olumsuz yönde etkiler. Peki disleksi kendini nasıl belli eder?

08 Nisan 2019, Pazartesi 15:39 Son Güncelleme:
A A

Disleksinin tek tedavisinin erken tanı ve bununla birlikte verilecek erken eğitim olduğunu kaydeden Özel Eğitim Uzmanı Hasan Hüseyin, disleksiyi tanımada aileler ile sınıf öğretmenlerinin dikkat etmesi gereken 6 belirtiyi şöyle sıraladı:

1-Çocuğunuz okula başladığı zaman, okuma yazma öğrendiği süreçte akranlarına oranla yavaş okuyor ve yazıyorsa,

 


2-Okurken veya yazarken ses ve hece atlıyorsa,

 


3-b,d p,q gibi sesleri karıştırarak okuyup yazıyorsa,

 


4-Okurken veya yazarken noktalama işaretleri sıklıkla dikkatinden kaçıyorsa,

 


5-Okuduğu metni anlamada güçlük çekiyorsa,

 


6-Sayıları algılamada ve hesaplamada karıştırmalar ve güçlükler yaşıyorsa çocuğu disleksi açısından değerlendirmek gerekir.

 Özel Eğitim Uzmanı Hasan Hüseyin Yıldırım, bu belirtilere ek olarak çocuğun yaşıtlarından 1 yıl gibi süre geride olmasının da öğrenme güçlüğü (disleksi) ihtimalini düşündürmesi gerektiğini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.