Dişleri sarartan içecekler

Sararmış dişler, her zaman dişlerinizi ne kadar iyi fırçaladığınıza bağlı değildir. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler de dişlerin görünümüne kolayca zarar verebilir. Sağlıklı ve beyaz dişler istiyorsanız, özellikle kaçınmanız gereken dört içecek var. Gelin hangi içeceklermiş birlikte öğrenelim. /ÖZEL

18 Kasım 2021, Perşembe 09:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YEDİKLERİMİZ VE İÇTİKLERİMİZ DİŞ SAĞLIĞIMIZI ETKİLİYOR

YEDİKLERİMİZ VE İÇTİKLERİMİZ DİŞ SAĞLIĞIMIZI ETKİLİYOR

Her ne yiyor veya içiyorsanız, dişleriniz bundan direkt olarak etkilenir. Tükettiğiniz her şey önce dişlerinize dokunur. Bu nedenle günlük beslenmenizde tükettiğiniz içeceklerin önemli olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Daha sağlıklı ve daha parlak bir gülümseme arıyorsanız, kaçınmanız gereken bazı içecekler var. İngiliz Express gazetesi, mükemmel dişler için hangi içeceklerden vazgeçmemiz gerektiğini açıkladı. 

ALKOL

ALKOL

Çok fazla alkol tüketmek sadece organlarınız ve genel sağlığınız için değil, ağız sağlığınız için de kötüdür. Alkol tüketerek dişlerinize ve diş etlerinize zarar verirsiniz. Sonuç olarak dişleriniz sarı görünür. Alkol, ağız kanseri, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diş aşınması gibi bir dizi ağız sağlığı sorununa yol açar. Daha düşük şekerli alkollü içecekler tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak düzenli alkol tüketimi her şekilde dişlerinize zarar verecektir. 

GAZLI İÇECEKLER

GAZLI İÇECEKLER

Her ne kadar lezzetli olsalar da gazlı içecekler ağız sağlığı için iyi değildir. Gazlı içecekler düşük pH'ları nedeniyle diş minesine daha fazla zarar verir ve daha büyük bir aşındırıcı etkiye neden olur. Diş minesi aşındığında dentin açığa çıkar ve dişler sarı görünebilir. Diş minesi aşındıkça dişleriniz daha düzensiz ve pürüzlü hale gelebilir. 

KOYU RENKLİ İÇECEKLER

KOYU RENKLİ İÇECEKLER

Alkollü olsun ya da olmasın koyu renkli içecekler dişlerde lekelenmelere neden olabilir. Kırmızı şarap gibi koyu renkli alkollü içecekler, dişler için iki kat daha kötüdür. Bu içecek dişlerinizde uzun süreli renk bozulmasına neden olur. Çay ve kahvenin yanı sıra diğer koyu renkli içeceklerin tüketimini de azaltmanız diş sağlığınız için faydalı olacaktır. 

YÜKSEK ŞEKERLİ İÇECEKLER

YÜKSEK ŞEKERLİ İÇECEKLER

Hazır meyve suları ve smoothieler gibi yüksek şekerli içecekler de ağızdaki pH'ı düşürerek diş çürümesi sürecini başlatır. Ağzınızdaki bakteriler şekerle yaşar, bu nedenle tatlı içecekleri yudumlamak, bakterilerin gelişmesi için bol miktarda yakıt sağlar. Gazlı içeceklerde olduğu gibi, diş minesi ne kadar aşınırsa dişleriniz o kadar sarı görünür ve daha az sağlıklı olur.

PEKİ İÇECEKLERİN DİŞLERİMİZE VERDİĞİ ZARARI NASIL EN AZA İNDİREBİLİRİZ?

PEKİ İÇECEKLERİN DİŞLERİMİZE VERDİĞİ ZARARI NASIL EN AZA İNDİREBİLİRİZ?

Dişleri sarartan içeceklerden herhangi birini içiyorsanız, zararı aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Genel kontroller için altı ayda bir diş hekiminizi gördüğünüzden emin olun. Ağızdaki asidi nötralize etmeye yardımcı olan, aşınma ve diş çürümesi risklerini azaltabilen diş macunlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Dişler için zararlı olan içecekleri tükettikten sonra biraz su içebilirsiniz. 

Alkol tüketimi tükürük akışının azalmasına neden oluyor, bu nedenle bakteriler diş minesine yapışıyor ve diş çürüğü riskini artırıyor. Bu nedenle alkol sonrası su için. 

Ayrıca tükürük üretimini daha da artırmak için şekersiz sakız çiğneyebilir veya içeceklerden sonra nane çiğneyebilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu besinler saçları daha hızlı uzatıyor! İşte saçları uzatan besinler...