Diyanet'ten 'İzmir' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı, Prof. Dr. Mehmet Görmez'in İzmir ziyaretiyle ilgili yer alan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

26 Mart 2013, Salı 15:14
A A
Diyanet'ten 'İzmir' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle: "Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İzmir’de din görevlileriyle bir araya geldiği bir toplantıda, şehrin, hizmet sürekliliği açısından genel bir değerlendirmesini yapmış, bu çerçevede Başkanlık hizmetlerinin sürdürülmesinde genellikle İzmir’in ihmal edildiğine işaret etmiş, bu hususta duyduğu mahcubiyeti dile getirmiştir."

'HER BÖLGEMİZ KENDİ İÇİNDE ÖZEL'

"Aynı çerçevede İslam kültür geleneğinin en önemli kavramları arasında yer alan ’irfan’ kavramına da atıfta bulunarak, İzmir gibi çok kültürlü, çok boyutlu ilgi, bilgi ve duyarlılık eksenlerine sahip müstesna bir şehirde bu çeşitliliği kuşatacak yegane dilin irfani bir perspektif olacağını vurgulamıştır.

>> GÖRMEZ, NE DEMİŞTİ?

Bilindiği gibi her ilimiz, her bölgemiz kendi içinde özel bir dindarlık formuyla bezenmiştir ve bu durum sadece din mütehassıslarının değil sosyal bilimcilerin de sıklıkla gözlediği bir husustur.

'KABUL EDİLEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

"Bu çeşitlilik hiçbir zaman bir kusur ya da eksiklik olarak değerlendirilemez. Aksine bu özelliğiyle her ilimiz tıpkı İzmir gibi, yüce dinimiz İslam’ın farklı mecralarda hayata dahil olan zenginleştirici özelliklerini yansıtmaktadır. Hal böyleyken bugün bazı medya organlarına yansıyan söz konusu haberin akıl ve iz’an ölçüleri içinde kabul edilebilmesi mümkün değildir."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.