Diyet yapanlara özel, kakulenin 5 inanılmaz faydası

Kakule, yoğun tat aroması ile nanegiller ailesine benzetilse de çoğunlukla orta doğu ülkelerin yetiştirilip kullanılıyor. İnsan vücudunda birçok olumlu etkisi bulunan kakule, özellikle de diyet yapanların imdadına yetişiyor. Kakule sindirimi ve kan şekerini düzenliyor, kötü nefesi engelliyor. Genel olarak ise çay ve kahvelere aroma vermesi amacıyla kullanılan kakulenin faydalarını, Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak anlattı.

07 Mart 2021, Pazar 17:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- KAN BASINCINI DÜZENLİYOR, ÖDEM ATTIRIYOR

1- KAN BASINCINI DÜZENLİYOR, ÖDEM ATTIRIYOR

Yapılan bir çalışmada 3 gram kakule tozu kullanan bireylerin 12 hafta sonunda kan basıncı seviyelerinin normal aralığa geldiği görüldü. Bu yüzden yüksek tansiyonu olan bireylere kakule bitkisi önerildiğinde olumlu sonuçlar alınıyor. Kan basıncı üzerinde bulunan bu etkisi yüksek antioksidan içeriğine bağlı olarak geliştiği düşünülüyor. Vücutta biriken suyun atılımında ise oldukça etkili olduğu görüldü.


2- KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR

2- KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR

200 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada kişiler 3 gruba ayrıldı. Gruplarda tarçın, kakule-zerdeçal ve siyah çay tüketimi incelendi.

Kakule ve zerdeçal kullanan grubun kan şekeri değerleri kontrolünde iyileşme sağladığı görüldü.

3- MİDE RAHATSIZLIKLARI VE SİNDİRİM

3- MİDE RAHATSIZLIKLARI VE SİNDİRİM

Kakulenin sindirim, mide sorunları, hazımsızlık gibi sorunlarla baş etmede etkisi oldukça büyük. Fareler üzerinde mide ülseri hakkında yapılan araştırmada, bir gruba sadece aspirin verilirken, diğer gruba ise kakule - zerdeçal eklenmiş sıcak su verildi.

Kakule ve zerdeçallı olan suyu tüketen farelerde ülser oranı gittikçe azaldı. Aynı şekilde sadece kakule özütü verilerek yapılan çalışmada ise mide ülserini yüzde 50 oranında azalttığı görüldü.

Bunun yanı sıra ise sindirim sistemi rahatsızlıklarının düzenlenmesinde olumlu yönde etkisi olduğu ortaya çıktı.

4- KÖTÜ NEFESİ ENGELLİYOR

4- KÖTÜ NEFESİ ENGELLİYOR

Ağız kokusu üzerinde yapılan çalışmalarda kokunun bağırsak parazitlerinden ya da diş sağlığından kaynaklandığını ortaya çıktı. Kakule ise sindirim sistemi bağırsaklar üzerinde oldukça etkili bir baharat. Parazitlerin temizlenmesinde etkili olan kakule bağırsak kaynaklı kötü kokuların temizlenmesinde de oldukça etkili.

5- HASTALIKLARA KARŞI KALKAN

5- HASTALIKLARA KARŞI KALKAN

Yapılan araştırmalar kakule özütünün inflamasyon kaynaklı hastalıklarda olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Gıda zehirlenmesi, mantar enfeksiyonları, mide sorunları gibi birçok sorunda etkili olduğu yapılan araştırmalar doğrultusunda onaylandı. Aynı zamanda yüksek antioksidan etkisinden dolayı enfeksiyon temelli hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo kontrolünün en iyi yolu: Her gün çorba içmenin 4 faydası