Dizlerinde 'altın madeni' keşfedildi

Dizlerinde 'altın madeni' keşfedildi

Güney Kore'de dizlerindeki aşırı ağrı nedeniyle doktora başvuran bir kadını dizlerinde, 'altın madeni' keşfedildi. Doktorlar, X-ray sonrasında ortaya çıkan görüntünün, 'akapunktur tedavisinin' sonucu olduğunu belirtti

15 Ocak 2014, Çarşamba 19:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Koreli doktorlar, osteoartrit (eklemlerdeki kemik ve kıkırdakların aşınması) teşhisi konan 65 yaşındaki bir kadını X-ray taramasından geçirdiklerinde, hiç beklemedikleri bir görüntüyle karşılaştı: Yaşlı kadının dizleri yüzlerce altın taneciğiyle doluydu. New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, hastanın ilaç tedavisi işe yaramayında Güney Kore’de yaygın olan akapunktura başvurduğu belirtildi.

Akapunktur tedavisinde kullanılan ve altın olduğu anlaşılan iğneler, hastanın diz dokusunda sayısız altın tanecik birikmesine neden oldu. Araştırmayı inceleten Boston Üniversitesi radyoloji Profesörü Ali Guermazi, doku altında kalan yabancı nesnelerin iltihap, apse ve enfeksiyon gibi ciddi sorunlar doğurabileceğini belirtti. Guermazi, bu tür yan etkilerin yanı sıra, iğneden geride kalan taneciklerin anatominin anlaşılmasını zorlaştırabileceğini, bu şekilde X-ray analizini de yanlış sonuca sürükleyebileceğini söyledi.

AKAPUNKTUR İŞE YARIYOR MU?

Guermazi, “İnsan vücudu yabancı nesnelerden kurtulmak ister ve savunma mekanizması devreye girer. Örneğin iltihaplanma veya nesne etrafında lifli doku oluşur” dedi. Dahası, parçacıkların vücut içinde hareket etme ve atar damarları parçalama riskinden dolayı, yabancı nesneler taşıyan insanlar manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasından geçirelemiyor.

Akapunkturun işe yaradığını savunan bilimsel deliller ise çok az. Ancak araştırmaya göre, Asya ülkelerinde özellikle eklem ağrılarını gidermek için akapunktur yaygın olarak kullanılıyor ve tedavide ağrı olan bölgeye altın iğneler batırılıyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün verilerine göre, ABD’de 2007 yılında 3.1 milyon yetişkin ve 150 bin çocuk akapunktur tedavisi gördü.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 3.doz aşılama başlamıştı! Sevindiren gelişme