Doğumunuza neden eşiniz de girmeli?

Doğuma eşle birlikte girilmesi son yıllarda yalnızca bir trend gibi görünse de temelinde gayet bilimsel bir açıklaması var. ABD'deki Colaroda Boulder Üniversitesi'nde yapılan araştırma, çiftlerin el ele tutuşarak birbirlerinin fiziksel acılarını azaltabildiğini ortaya koydu.

26 Haziran 2020, Cuma 12:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sıcak demir parçası değdirdiler

Sıcak demir parçası değdirdiler

ABD'deki Colaroda Boulder Üniversitesi'nden nörolog Dr Pavel Goldstein'ın liderliğinde bir ekip tarafından yapılan araştırmaya, 23 ila 32 yaşlarındaki 22 heteroseksüel çift katıldı. Kadınların kollarına, eşleri ellerini tutarken ya da fiziksel temas olmadan yanlarında otururken, sıcak bir demir parçası dokunduruldu.

Acıyı daha az hissettiler

Acıyı daha az hissettiler

Eşinin elini tutan kadınlar acıyı ortalama yüzde 34 daha az hissetti. Dr Goldstein "Eşin empati duygusu ne kadar yüksekse, el ele tutuşmanın ağrı kesici etkisi de o kadar güçlü oluyor" diyor. Bilim insanları, anlaşılma hissinin acıyı azaltan kimyasallar salgılamayı sağladığını belirtiyor. El ele tutuşan çiftlerin kalp atışlarının ve nefes alışlarının bir süre sonra senkronize olduğu belirtiliyor.


Kendi kızının doğumundan etkilendi

Kendi kızının doğumundan etkilendi

Dr Goldstein araştırmayı yapmaya 4 yıl önce eşinin kızlarına doğum yaptığı ana şahit olduğunda karar vermiş. Dr Goldstein "Eşimi rahatlatmak için ne yapabileceğimi düşünüyordum. Uzanıp elini tuttum ve işe yaramış gibi göründü. Daha sonra bunu laboratuvar ortamında test etmek istedim" diyor. Bu, 'beyinlerin çiftleşmesinin' acı üzerindeki etkisine dair ilk araştırma. Araştırmanın sonuçları ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin PNAS adlı yayın organında yayınlandı. Araştırma "kişilerarası senkronizasyon" çalışmalarının bir parçası olarak yapıldı.

Dokunmak senkronizasyon sağlıyor

Dokunmak senkronizasyon sağlıyor

Birlikte olan kişilerin psikolojik ya da fiziksel olarak olarak birbirlerini aynaladığı durumlara, günlük hayatta da sık sık rastlanıyor. Birlikte yürürken senkronize adım atmak ya da karşımızdaki kişinin duruş şeklini taklit etmek örneklerden sadece birkaçı. Ancak acı ve dokunma bağlamında "kişilerarası senkronizasyon" hakkında daha önce araştırma yapılmamıştı. Dr Goldstein "Acı çiftler arasındaki senkronu bozuyor ancak dokunmak bunu geri getiriyor" diyor.

Erkekler daha az sinyal alıyor

Erkekler daha az sinyal alıyor

El ele tutuşmanın erkeklerin acı hissini geçirip geçirmediğine dair net bir şey söylemek ise zor. Söz konusu araştırmada sadece kadınların hissettiği acının yoğunluğu ölçüldü. Geçmişte yapılmış araştırmalar ise erkeklerin bu gibi sosyal sinyalleri daha az algılayabildiğini ortaya koymuştu.


Beyin dalgaları eşleşiyor

Beyin dalgaları eşleşiyor

Bu durumun empatiden kaynaklandığını düşünen bilim insanları, eşlerin birbirlerine duydukları empatiyi dokunarak karşı tarafa hissettirebildiklerini ve beyin dalgalarının aynı frekansta "dans etmeye başladığını" söylüyor. Dokunmayla geçen empati duygusunun acı hisseden kişinin stresini frenlediği ve beynin acıyı azaltan kimyasallar salgılamasını sağladığı tahmin ediliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kullanılan sevgi sözcüğüne göre ilişki analizi