Doktor sorununa 'sözleşmeli' çözüm

Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının, doktor istihdamının yetersiz olduğu bölgeler için yürüttüğü sözleşmeli hekim çalışmalarında son aşamaya gelindi

11 Şubat 2015, Çarşamba 13:27
A A
Doktor sorununa 'sözleşmeli' çözüm

Doktor istihdamında sorun yaşanan bölgelere çözüm olması beklenen 'sözleşmeli hekim' çalışmaları devam ediyor. Devlet Hizmet Yükümlülüğü olmayan ve gönüllü olarak bu bölgelerde hizmet veren hekimlerin de uygulamadan faydalanabilmesi yürütülen çalışmada son aşamaya gelindi.

Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenlemeyle, 5. ve 6. bölgelerde ihdas edilen kadrolar çerçevesinde isteyen hekimler de sözleşmeli statüye geçebilecek.

Geçmişte hekim istihdamında zorluk çekilen 5. ve 6. bölgelerde zorunlu hizmetini yapan hekimler, talep ettikleri takdirde 4924 sayılı kanun çerçevesinde sözleşmeli statüye geçebiliyordu. Yasa gereği, bu hekimlere daha yüksek maaş ödeniyordu.

İSTEYEN HEKİM SÖZLEŞMELİ STATÜYE GEÇEBİLECEK

Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının yürüttüğü çalışmayla artık sadece zorunlu hizmet yapanlar değil aynı zamanda bu kapsam dışında kalan hekimler de talep ederlerse sözleşmeli statüye geçerek aynı haktan yararlanabilecek.

SÖZLEŞMELİ STATÜYE DAHA YÜKSEK MAAŞ

İki bakanlığın üzerinde çalıştığı yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle, düzenlemenin acillerde görevli hekimleri de kapsaması planlanıyor.

Buna göre sadece 5. ve 6. değil diğer bölgelerde görevli acil tıp uzmanlarıyla pratisyen hekimler de isterlerse sözleşmeli statüyü tercih edip daha yüksek maaş alabilecek.

Hastanelere başvuran hastaların yüzde 30'una acil servislerde hizmet verildiğine işaret eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, düzenlemenin bu alanda çalışan sağlık personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla uygulamaya konulacağını bildirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sebzelerle zayıflamaya başlayın!