Donetsk'te askeri operasyon başladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı vekili Aleksander Turçinov, ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı bölücü silahlı guruplara karşı ordu birliklerinin de kullanıldığı terörle mücadele operasyonunun başlatıldığını duyurdu

15 Nisan 2014, Salı 11:35
A A

Ülkenin doğusunda askeri harekâtın başlatıldığını Ukrayna parlamentosu sabah oturumunda açıklayan Turçinov, “Donetsk bölgesinde teröristler tarafından ele geçirilen yerleşim birimlerinde operasyonunu resmen başladığını sizlere haber veriyorum. Askeri operasyon taarruz biçiminde değil, çok hamleli olacak. Ordu birlikleriyle İçişleri Bakanlığı mensuplarının önüne konan ilk vazife sivil halka zarar verilmemesidir” açıklamasını yaptı.

Turçinov’un “Operasyon başlamıştır” açıklamasına olumsuz tepki gösteren iki ay öncesine kadar Ukrayna’da iktidar sayılan Bölgeler Partisi milletvekilleri ise “Halkın üzerine ateş açılması anlamına gelen şimdiki yönetimin emirlerine ordumuz mensuplarının itaat etmemesi çağrısı yapıyoruz. Başlatılan operasyon bizi doğrudan kanlı bir iç savaşın içine sürükleyecek” açıklamasını yaptılar.

RUSYA’DAN İLK TEPKİ: İÇ SAVAŞ TETİKLENDİ SAYILIR

Ukrayna Cumhurbaşkanı vekili Turçinov’un “askeri operasyon başlamıştır” açıklamasına Moskova’dan da ilk tepki geldi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Facebook hesabı üzerinden açıklamada bulunarak, “Başladığı ilan edilen askeri operasyon aynı zamanda Ukrayna’da iç savaşın başladığının ilanı sayılır. Kiev’de iktidarı ele geçirdiği günden bu yana yeni yönetim olarak geçinen kişiler ülkede ne düzeni sağlayabildi, ne de yasalara saygılı oldu. Onlar CIA ne emrettiyse onu yapmayı tercih ediyor” notunu düştü.

Hürriyet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.