Dozunda kötümserlik: Distopya temalı en iyi 10 dizi

Distopya yapımları genelde modumuzu düşürse de heyecan seviyesi en yüksek filmler ve diziler oluyor. Hele distopik temalı filmler, ekranın başından uzun süre kalkamamanıza neden oluyor Distopya temalı en iyi 10 diziyi derledik.

23 Nisan 2021, Cuma 12:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Westworld

Westworld

Westworld geleceğin dünyasından heyecan ve macera arayan insanlar için özel olarak kurulmuş bir tür panayır, eğlence yeri gibi dizayn edilmiş özel bir kasabadır. Macera için burayı ziyaret eden zengin müşteriler, farklı zaman dilimlerine (Roma İmparatorluğu, Orta Çağ, Vahşi Batı gibi )gidip robot-kovboylarla savaşabilmektedir. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında yaşanan bir sorun nedeniyle robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların 1 numaralı hedefi haline gelmiştir. Kurmaca bir evrende teknolojik tekillik meydana geldiğinde neler olabileceğini konu alan dizi, kıyamet sonrası dramalarından farklı olarak kurmaca yerde ve kurmaca zamanda meydana gelebilecek olaylar çok farklı bir üslup ile anlatmaktadır. 

The Society

The Society

Gizemli bir şekilde kendi kasabalarına tıpa tıp benzeyen başka bir kasabaya gönderilen bir grup gencin hikayesini ele alan bir dizidir. Gençler, yaşadıkları kasabanın benzeri olan bu yerde ailelelerine dair hiçbir ize rastlamazlar. Başlarına gelenlere anlam vermeye çalışan gençler eve ve ailelerinin yanına dönmenin yolunu arar. Ancak her şeyden önemlisi öncelikle hayatta kalmanın yolunu bulmaları gerekmektedir.


 Altered Carbon

Altered Carbon

Takeshi Kovacs, yıldızlararası savaşçılardan oluşan seçkin bir time mensup bir askerdir. Ancak takım, filizlenen bir isyan sonrası ağır bir yenilgi alınca hayatta kalmayı başaran tek asker Takeshi olur. Takeshi’nin zihni “buz içerisinde” hapsedilir ve yüzyıllar sonra Laurens Bancroftm adında son derece varlıklı bir adam ortaya çıkana kadar dondurulur. Laurens, Takeshi’ye tekrar hayata dönebilmesi için bir şans sunar. 


3%

3%

3%, Pedro Aguilera tarafından oluşturulan bir Brezilya distopyasıdır. Dizi fakir halkların üstün ve seçişlmiş sınıfa geçebilmek için Süreç adı verilen bir takım sınavlardan geçmek zorundadır. Her 20 yaşına giren genç bu sınava girmektedir. Sınavdan sadece yüzde üçlük dilim geçebilmekte ve refah ve huzurun! bulunduğu Açıklar adı verilen bölgeye geçebilmektedir. 3% Brazilya yapımı olduğu için, Brazilya’daki iç karışıklıklar, eşitlik ve adalat, fakirlik ve zenginlik kavramları alt metin olarak dizide iyi bir şekilde harmanlanmış, mevcut dünya politikasına dair yaptığı göndermeler de oldukça iyi bir biçimde diziye yedirilmiş. Distopya türündeki en iyi dizilerden biri olan 3% dördüncü sezonu 2020 yazında gelebilir.

 Tribes Of Europa

Tribes Of Europa

Tribes Of Europa, gizemli bir felaketin ardından minik parçalara bölünen Avrupa’da geçiyor ve kıyamet sonrası atmosferde sağ kalmaya çalışan üç kardeşin hikayesini konu ediyor. Philip Koch’un yarattığı dizinin senaryosunu Koch, Jana Burbach ve Benjamin Seiler birlikte kaleme alıyor.


 Lost in Space

Lost in Space

1960'ların klasik bilimkurgu dizisi Lost in Space’ın modern yorumu olan yapım günümüzden 30 yıl sonrasında geçiyor. Uzayda sömürgeleştirmenin başladığı dönemde Robinson ailesi daha iy bir dünyada yaşamaya hak kazanır. Geçtikleri testler, aldıkları eğitimlerden sonra uzayda yeni bir koloni kurmak için yola çıkarlar. Fakat yolculuk sırasında beklenmedik olaylar gerçekleşir ve rotalarından saparlar. Bilmedikleri bir gezegene mecburi işin yapmak zorunda kalan Robinson ailesi, evlerinden onlarca ışık yılı uzaklıktaki bu yerde hayatta kalmak için savaşır.


 The 100

The 100

97 yıl önce yeryüzünde yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanmış nükleer bir savaş olmuştur. Dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Bilinen tek hayatta kalanlar gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark ismindeki istasyonun oluşturulması için Jaha başkanlığında birleşir.


OA

OA

OA, 7 yıl boyunca ortadan kaybolan görme engelli Prairie Johnson’ın, günün birinde gözleri açılmış şekilde ortaya çıkmasının ardından, geldiği yere dönme çabasını konu alıyor.

 The Rain

The Rain

Danimarkalı iki kardeş, yağmurla gelen ve İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül virüstün kurtulmayı başarmıştır. Kendilerine yeni bir dünya kurmak isteyen kardeşler güvenli bir yer bulmak için yolculuğa çıkarlar. Büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer gençlerle bir araya gelen kardeşler, yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgürdür. Geçmişte hissettikleri duyguların hiçbirini artık yaşayamayacaklarını düşünen gençler hayatta kalmak için savaş verirken, yaşadıkları birçok şeyin yeni hayatlarında da var olduğunu keşfederler.


Snowpiercer

Snowpiercer

Dünyanın buzla kaplandığı bir dönemden yedi yıl sonrasında hayatta kalabilmeyi başaran çok az insan vardır. Yaşanan büyük felaketten sonra hayatta kalmaları Snowpiercer adında, kürenin etrafında dönen yuvarlak ve devasa trende yaşamaları sayesinde olur. İnsanların farklı olanaklara sahip bir şekilde yaşamını sürdürdüğü Snowpiercer, birbirinden adaletsiz durumlara ve zorlu yaşam koşullarına ev sahipliği yapar. Jennifer Connelly ve Daveed Diggs’in başrollerini paylaştığı dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Mickey Sumner, Susan Park, Benjamin Haigh, Sasha Frolova, Katie McGuinness, Alison Wright, Annalise Basso gibi isimler yer alıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türk yapımı Necroman kısa filmi 20 ödüle layık görüldü