DTP: Açılımın isim değişikliği hayal kırıklığı yarattı

DTP: Açılımın isim değişikliği hayal kırıklığı yarattı

18 Eylül 2009, Cuma 15:18
A A

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Adana İl Başkan Yardımcısı Şahin Kılıç, önceleri ‘Kürt Açılımı’ olarak adlandırılan ‘Demokratik Açılım’ sürecinde yaşanan isim değişikliğinin toplumsal hayal kırıklığı yarattığını savundu.

DTP üyesi yaklaşık 50 kişi, il binası önünde toplanıp sloganlar atarak Fuzuli Caddesi üzerindeki AK Parti Seyhan İlçe Başkanlığı’na yürüdü. Çevik kuvvet ekibinin yoğun güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte, grup, AK Parti ilçe binasının önüne yaklaştırılmadı. Polis ekipleri il binasının yaklaşık 30 metre gerisinde önlem alınca, DTP’liler yol kenarında açıklama yapmak zorunda kaldı. ‘AKP operasyonları ve savaşı durdur. Demokratik çözümde kararlı ol’ yazılı pankart açan grup, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) güneydoğuda düzenlediği operasyonları ve hükümetin demokratik açılım sürecini protesto etti. Grup adına açıklama yapan DTP İl Başkan Yardımcısı Şahin Kılıç, Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve siyasi yöntemlerle çözümünün ele alınması gerektiğini söyledi. Hükümetin, Kürt sorununda demokratik açılım bulunarak toplumsal bir beklenti yarattığını kaydeden Kılıç, şöyle konuştu:
“Yükselen milliyetçi ve şövenist sesler karşısında geri adım atan hükümet, ‘Kürt açılımı’nı, ‘Demokratik açılım’ olarak dillendirildi. Askeri vesayetten yapılan açıklamalarla birlikte ‘milli birlik projesi’ olarak kamuoyuna duyurulmaya başlandı. Ayrıca, askeri operasyonların yanı sıra sivil alanda da DTP yöneticileri KCK üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandı. Bir bütün olarak gerçekleştirilen bu olumsuz gelişmeler, toplumda oluşan demokratik ve barışçıl çözüm umutlarının yerini toplumsal hayal kırıklığına bırakmıştır. Kürt sorununun çözümün ölme ve öldürme politikaları üzerinden yürüten geçmiş hükümetler gibi AKP hükümeti de mevcut politikalarında ısrar ederse siyaset tarihinin çöplüğüne gitmekten kendini kurtaramayacaktır.”

Konuşmasında terörist başı Abdullah Öcalan’a ‘sayın’ diye hitap eden Kılıç, Kürt sorununda demokratik çözümün sağlanması için, hükümetin Öcalan’ın belirlediği yol haritasını dikkate alması gerektiğini söyledi.

Tahsin ÜLKER/ADANA, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.