Dubrovnik hangi ülkede?

Balkan ülkelerinden biri olan ve Orta Avrupa’nın kültür turizminde önemli merkezlerini topraklarında barındıran Hırvatistan, her yıl turizmde dört mevsim seyahat tutkunlarının gözdesi durumunda. Hırvatistan'ın en popüler noktalarından biri de Dubrovnik.

16 Eylül 2020, Çarşamba 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adriyatik kıyılarının bu güzel ve otantik şehri misafirlerini, doğa harikası tertemiz plajlar ve engin bir tarih ile karşılar. Dubrovnik, sakin ve doğa ile baş başa tatil geçirmek isteyenler için harika bir şehirdir. 

Dubrovnik’te ne yenir?

Dubrovnik’te ne yenir?

Dubrovnik denilince akla deniz mahsulleri gelir. Burası tam bir balık ve deniz ürünleri cenneti. Akdeniz’in tüm cömertliğini sunduğu Dubrovnik’te pek çok deniz ürünü yapan ünlü restoran bulunuyor. Istakozdan balığa, kalamardan midyeye, karidesten yengece kadar geniş bir ürün çeşitliliği var Ayrıca bölgenin şarapları da ünlü. Turistik bir bölge olduğundan dünya mutfaklarının en seçkin yemeklerini de bulabilmek mümkün. Pizzalar, makarnalar, salatalar, et yemekleri Dubrovnik restoranlarında sık karşılaşılan diğer yemeklerden.

Cevapcici

Cevapcici, kıyma ile yapılmış ızgara köfte. Restoranların menülerinde sık rastlanmaktadır. Yanında patates kızartması ile servis edilir.

Pršut

Kurutulmuş jambondur. Hırvatistan’da oldukça fazla yenilen bir gıda.

Buzara

Karides ile yapılan Dubrovnik’e özel, nefis bir deniz mahsulü yemeği. 


Pasticada

Dilimlenmiş biftek özel bir sos ile pişirilerek servis edilir. Bir çeşit et yemeği.

Zelene Menestra

Etle birlikte pişirilen Akdeniz sebzeleri ile hazırlanan yöresel bir yemek. 

Viška Pogača (Poğaça)

Un, su, yumurta ile yapılan bir çeşit çörektir. Genellikle kahvaltılarda ve kahve ile birlikte ikram edilir.

Madjarica (Çikolatalı kek)

Hırvatların çok sevdiği bir tatlı. Kek üzerinde, çikolatadan yapılmış bir katman yer alıyor.

Dubrovacka Rozata

Krem karamel benzeri bir tatlı.


Dubrovnik’te gezilecek yerler

Dubrovnik’te gezilecek yerler

Hırvatistan‘ın güzel ve turistik şehri Dubrovnik, ülkenin güneyinde, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Bu güzel şehrin geçmişi Bizans Dönemi’ne dayanıyor. Eski adı Regusa olan bu Orta Çağ şehri, Bizans Dönemi’nden kalma surlara sahip. Uzunca bir süre Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında kaldır. Daha sonra Viyana’ya bağlandı. Günümüze daha yakın tarihte, Yugoslavya’nın bölünmesi ile Hırvatistan’a bağlı bir şehir oldu. Eski Şehir,1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Burası, 2005 yılında Unesco’nun başlattığı çalışmalar ile restorasyon gördü. 

Eski Şehir

Eski Şehir

Etrafı surlar ile çevrili Eski Şehir’in 4 adet girişi bulunuyor. Stradun Caddesi, Eski Şehir’in ana caddesi. Cadde, yaklaşık 300 metre uzunluğunda. Stradun Caddesi üzerinde kafeler, restoranlar, dükkânlar yer alıyor. Ayrıca Sponza Sarayı, Küçük Onorfia Çeşmesi, Orlando Sütunu ve Büyük Onorfia Çeşmesi de aynı caddede bulunuyor. Burada Orta Çağ üniformasıyla geçit töreni yapan nöbetçileri görmek mümkün. Eski Şehri çevreleyen surlara çıkmak ve dar sokaklarında dolaşmak heyecan verici.

Gezerken insana her köşesinden bir şövalye çıkacakmış izlenimi veren Eski Şehir, surların üzerinden eşsiz bir manzara sunar. Eski Şehir’i gezmek fotoğraf tutkunları için bir tam gün sürebilmektedir. Buradaki Orta Çağ havası ve surların manzarası fotoğraf çekmek için çok güzel bir atmosfer oluşturmaktadır. Eski Şehir içinde ve Dubrovnik çevresinde görülmeye değer pek çok yer bulunmaktadır.

Franciscan Manastırı ve Müzesi

Manastırda görevli rahipler tarafından 1347 yılında dünyanın ilk eczanelerinden biri olarak kuruldu. Bugün müze olarak hizmet vermektedir. Stradun Caddesi üzerinde yer alıyor.

Sponza Sarayı

Gotik ve Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan güzel yapılardan biri. Stradun Caddesi’nde bulunan saray 16. yüzyılda inşa edildi.

Aziz Saviour Kilisesi 

Büyük Onofrio Çeşmesi’nin karşısında yer alan Aziz Saviour Kilisesi 1520 yılında yaptırıldı.

Gundulica Meydanı 

1667 depreminde hasar gören meydan, tekrar inşa edildi. Burada kurulan sokak pazarı ile ünlü. Dubrovnikli Şair Ivan Gundulic’in heykeli de bu meydanda yer alıyor.  

Cavtat

Dubrovnik’te yer alan bu Orta Çağ’dan kalma şirin kasaba, görülmesi gereken bir diğer ilginç yerleşim yeri.


Korcula

Dubrovnik’in kuzeyinde yer alan Peljesac yarımadasının karşısında Korkula Adası yer alır. Buraya araba ve ardından kısa bir deniz yolculuğu ile ulaşılıyor. Korkula, ünlü denizci Marco Polo’nun doğduğu yer olarak biliniyor. Burada tertemiz, el değmemiş koylar, surlarla çevrili kale içinde yer alan şehir, kiliseler, evler bulunuyor. Surların içinde bulunan restoran ve kafelerde vakit geçirilebilir. Sonbahar aylarında yapılan seyahatlerde buradan lavanta sabunu, kuru lavanta alınabilir. 


Lapad

Sahil şeridi ile ünlü Lapad’da bulunan muhteşem plajlarda eğlenceli dakikalar geçirmek mümkündür. Burada yer alan kafe ve restoranlarda lezzetli yemekler yenilebilir.

Ston Surları

Ston şehrini yedi kilometre uzunluğunda çevreleyen surlardır. Dubrovnik’e 25 km uzaklıkta yer alan Ston gerek surları gerek ise sakin dar sokakları ve güzel sahili ile gezilmesi gereken yerlerden. Ston’da yer alan surlar, Avrupa’nın Çin Seddi olarak da bilinir. Bu surlar 14. ve 15. yüzyıl arasında yapılmıştır. Surlar üzerinde inşa edilmiş 40 kulenin 20’si günümüze kadar ulaşmıştır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Reykjavik gezilecek yerler