Düdüklü tencereye sıkışan 2 yaşındaki Ahmet Muhammed'i itfaiye kurtardı

Çorum'da oyun oynarken girdiği düdüklü tencerenin içinde sıkışıp kalan 2 yaşındaki Ahmet Muhammed Turan’ı itfaiye ekipleri kurtardı

18 Temmuz 2018, Çarşamba 11:55 Son Güncelleme:
A A
Düdüklü tencereye sıkışan 2 yaşındaki Ahmet Muhammed'i itfaiye kurtardı

Pazar günü yaşanan olayda, Ahmet Muhammed Turan, anne ve babası uyurken mutfağa gidip düdüklü tencerenin içine oturdu. Diz kapaklarından aşağısı tencereye sıkışan minik çocuk, ağlamaya başladı.

ANNE BABA KURTARAMADI

Uyanıp, mutfağa koşan anne ve baba, kendi çabalarıyla Ahmet Muhammed Turan’ı kurtaramayınca, itfaiye ve sağlık ekiplerinde yardım istedi. Gelen Çorum Belediyesi İtfaiyesi ekibi, küçük çocuğu kurtarmak için çalışma başlattı.

KESİCİ VE AYIRICI ALETLER KULLANDILAR

Trafik kazalarında kullanılan oksijenli kesici aletin çocuğa zarar vereceğini belirleyen ekipler, kesici ve ayırıcı kullanarak tencerenin bir bölümünü kesmeye çalıştı. Kurtarma çalışması sırasında bazı itfaiye görevlileri küçük çocukla oyun oynayarak, oyaladı.

YARIM SAAT UĞRAŞTILAR

Yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından Ahmet Muhammed Turan, tencereden çıkarıldı. Küçük çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

ÇOCUĞU GÖREN 'GÜLMEKTEN KOPMUŞ'

Kent merkezindeki bir fırında çalışan 3 çocuk babası Gökhan Turan, Kale Mahallesi'ndeki evlerinde, yaşadıklarını gazetecilere anlattı.

Olay günü sabah işten geldiğini ve uyuduğunu, bir süre sonra büyük oğlunun, "Baba kardeşim sıkıştı" diyerek kendisini uyandırdığını belirten Turan, "Koşarak mutfağa gidip baktığımda, şaşkınlık içinde kaldım. 'İki yaşındaki bebek eski bir düdüklü tencerenin içine nasıl girer?' diye düşündüm. Şoka girdim. Eşimle çıkartmaya çalıştık ama başaramadık. Çocuğa da zarar vermek istemedim. Hemen itfaiye ve sağlık ekiplerini aradım." dedi.

İtfaiyenin kısa sürede eve geldiğini ve çocuğu düdüklü tencereyle birlikte apartmanın dışına çıkardıklarını anlatan Turan, şunları kaydetti:

BABASI BİLE GÜLMÜŞ!

"Çocuğu gören gülmekten koptu. Ben bile gülmeye başladım ilk gördüğümde. İtfaiyeciler, 'Siz rahat olun biz çıkaracağız onu.' dediler. Ben rahattım ama çocuk korkuyordu ve ağlıyordu. O yüzden biraz telaşlıydım. Yarım saat uğraştılar, basit ve kolay bir şekilde çıkardılar. Çocuğum hiç zarar görmedi. Hatta o sırada çocuğun zarar görmemesi için bir itfaiyeci arkadaşın parmağı kesilmiş. Elini makasın ön tarafına kıstırmış. Ona da çok teşekkür ediyorum.

TENCEREYİ HATIRA SAKLAYACAKTI, KAPIP GÖTÜRMÜŞLER

Bayağı hareketli bir gün yaşadık. Büyüyünce hatıra olarak göstermek için düdüklü tencereyi de saklamak istedim ama apartmanın girişinden birileri alıp götürmüş."

İTFAİYECİLER DE ŞAŞKIN

Küçük çocuğu kurtaran itfaiye ekibi amiri Ahmet İşli, olay günü "düdüklü tencereye sıkışma" ihbarı aldıktan sonra kaza kurtarma aracıyla hemen belirtilen adrese gittiklerini söyledi. 

Eve gittiklerinde küçük çocuğun düdüklü tencere içinde sıkıştığını gördüklerini anlatan İşli, şunları dile getirdi:

"Sağlıklı bir şekilde müdahale edebilmek için çocuğu dışarı çıkardık. Daha sonra kesici ayrıcı makine yardımıyla düdüklü tencere içinde sıkışan çocuğu kurtardık. Çocuk çok korkmuştu ve panik halindeydi. Kullandığımız makinelerden korkmasın diye daha bir titizlikle, daha bir itinayla müdahalede bulunduk. 17 yıllık itfaiyeciyim, çok olayla karşılaşıyoruz ama bu biraz ilginçti."

Müdahale sırasında elinden yaralanan itfaiye çalışanı Kazım Ünal da çocuğu sağlıklı bir şekilde kurtardıkları için mutlu olduğunu ifade ederek, "Kurtarma sırasında kesici ayrıcı makine çocuğa zarar vermesin diye çok uğraştık. O sırada sağ elimden yaralandım ama çok şükür sağ salim kurtardık yavrumuzu." dedi.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 5 terörist daha teslim oldu