Dünden bugüne Zerrin Özer: İyi ki doğdun Zerrin Özer

Türkiye'nin şüphesiz en sevilen sanatçılarından biri olan Zerrin Özer'in bugün doğum günü. 63 yaşına giren sanatçıya sağlıklı nice yaşlar diliyor, dünden bugüne hayatını ele alıyoruz.

04 Kasım 2020, Çarşamba 14:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1970'li yılların popüler sanatçılarından Tülay Özer'in küçük kardeşi olan Zerrin Özer ilk, orta ve lise eğitimini aynı zamanda doğum yeri de olan Ankara'da tamamladı. Anne ve babasının ayrılığı çocukluk yıllarına damga vurmuş, müziğe olan tutkusu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığı ile büyüdü.

Zerrin Özer, 1969 yılındaki ilkokul mezuniyet töreninde ilk konserini Çankaya'da komşuları olan İsmet İnönü ile eşi Mevhibe İnönü'ye vermiş, Özer'i çok beğenen İsmet İnönü, "Aferin küçük kız, sende büyük iş var" demişti.


Kendi çalışmasıyla 1975'te katıldığı bir TRT yarışmasında birinci olmuş, müzik kariyeri yolunda ablası Tülay Özer'in büyük desteğini almış, ilk plağı olan Bizler ve Sizler / Yalvarırım'ı 1976 yılında, uzun yıllar birlikte çalışacağı Kent Plak tarafından yayınlandı. Müzik kariyerini takip eden dönemde İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yapan Zerrin Özer, 1979 yılında ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, sözlerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan "Gönül" şarkısı ile patlama yaparak, 1980 yılının en iyi 45'liği seçilen ikinci ve son çalışması Gönül / Yaman Olurum ile Altın Plak Ödülü almaya hak kazandı.

1980 yılında ilk stüdyo albümü "Seni Seviyorum" adıyla piyasaya çıktı,. Onu aynı yıl içerisinde "Sevgiler" izledi. 1981 yılında "Ve Zerrin Özer" albümüyle arabeske yönelmiş, bu yöneliş sanatçının eserlerine olan ilgiyi arttırmıştı.

Değişimi medyada yankı buldu

Değişimi medyada yankı buldu

Özer'in bu değişimi, o dönem medyada büyük yankı bulmuştu. Gazeteler Zerrin Özer'in bu değişimini, "Zerrin'in iki yüzü" başlığıyla manşete taşımıştı. Müzik dünyasına ilk adım attığı günlerde hippy tarzı, çocuk yüzlü sanatçı gitmiş, yerine alımlı bir kadın gelmişti.

Zerrin Özer, değişimiyle ilgili o dönem şu açıklamayı yapmıştı:

Artık çocuk değilim. O günler çok gerilerde kaldı. Müzik dünyasına adımı duyurduğum günler çok güvendiğim sesim benim için ne kadar avantaj ise çocuk tipli oluşum da o kadar dezavantajdı. Bu nedenle açıkçası değişik bir giyiniş biçiminden ve çoğu kişinin çılgınca diye nitelediği bazı tavırlardan medet umdum. Oysa şimdi büyüdüm. Giyimime, makyajıma özen göstermem gerek. Ve çılgınlıklarımla değil sanatımla adımdan söz ettirmek amacındayım.

Bununla birlikte Zerrin Özer, ilk yurt dışı konserlerini 1982 yılında Türkiye'yi tanıtmak için Paris'te 'Binbir Gece' adı altında vermiş, bir yıl sonra Olympia'da bir resital için sahne almış, yine aynı yıl "Gelecek Misin?" albümünü yayınlamıştı. Kariyerinde müzikal değişiminde gerçekleştiği seksenli yıllar Zerrin Özer için birçok albümün yayınlandığı on yıl kuşağı olmuş, sırası ile 1984'te Mutluluklar Dilerim, 1985'te Evcilik Oyunu ve Kırmızı adlı albümleri yayınlamıştı. 

Kırmızı albümünde değişikliğe giderek "Eminem" ve "Dom Dom Kurşunu" şarkılarını "İntuv Ene" ve "Merhaba Ya Habeyip" adlarıyla Arapça seslendirdi. 1987 yılında son LP'si Dayanamıyorum adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan ilk CD formatında yayınlanan Dünya Tatlısı albümüyle yeniden Türk pop müziğine dönüş yaptı.

1990 yılında çıkan CD ve kaset olarak yayınlanan İşte Ben albümüyle "En İyi Albüm Ödülü" kazanan Zerrin Özer sonraki yıl yayınladığı Sevildiğini Bil albümü satış rekorları kırmış ancak aynı yıl çıkan "Olay Olay" albümü beklenilen ilgiyi görmemişti. Müzik kariyerine bir süre ara veren ve 1996 yılında Zerrin Özer albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl Zerrin Özer 97 albümünü çıkardı.

Yine 2000 yılında yaptığı "Bir Zerrin Özer Arşivi" best of/en iyiler albümüyle ikinci kez "En İyi Albüm Ödülü"nü kazandı. 2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan best of albümü "Ben" çift CD ve MC olarak piyasaya çıktı. Peş peşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış rakamına ulaştı. Ertesi yıl yaptığı "Ölürüm Ben Sana" albümü beklenilen ilgiyi görmese de, 2005 yılında yaptığı "Ve Böyle Bir Şey" türkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de "Altın Plak Ödülü" ile ödüllendirildi.

Bacağında bir ameliyatı sırasında neşter parçası bırakılan Özer, ardından yanlış bir ameliyat geçirmiş, neşteri çıkarmak için omuriliğe zarar verilmişti. 1,5 yıl tekerlekli sandalye kullandıktan sonra tedaviyle yeniden ayağa kalktı.

Bir ara kiloları ve sağlık sorunları nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Zerrin Özer, yeniden ayağa kalktı ve sevenleriyle kavuştu. Şimdi kendisini çok daha sağlıklı hisseden Zerrin Özer'e yeni yaşında sağlık ve mutluluk diliyoruz...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sofia Richie yeni sevgilisiyle romantik anlar yaşadı