Dünya bu köydeki heykelleri konuşuyor!

Bu heykellerin ünü hızla yayıldı, uluslararası haber ajansları peş peşe fotoğraflarını geçti. First Lady'nin ardından bu kez ABD Başkanı Trump'ı gösteren sekiz metrelik şaka gibi heykel dikildi...

31 Ağustos 2019, Cumartesi 10:40 Son Güncelleme:
A A

ABD First Lady'sinin memleketi Slovenya'da yaz mevsiminde dikilen ve dünyayı şaşkınlığa uğratan Melania Trump heykelinden sonra, bu kez Başkan Donald Trump'ın akıllara zarar heykeli gündemde.


Sekiz metrelik mavi takım elbiseli, beyaz gömlekli ve kırmızı kravatlı ahşap heykel, başkent Lübliyana'nın kuzeyindeki Sela köyünde yükseliyor.


Bitmek üzere olan heykelin yaratıcısı Tom Schlegl, Trump'ı beklendiği gibi sarı saçlı ve kızgın resmetti. Kıpkırmızı dudaklar dikkat çeken bir diğer ayrıntı.


Trump'ı ABD'nin ünlü Özgürlük Heykeli'ne benzetmek istediğini belirten Tom Schlegl, amacını ise şöyle anlatıyor:


"İnsanları yükselen popülizme karşı alarma geçirmek istiyorum. Dünyada Donald Trump'tan daha popülist bir kişi bulmak günümüzde hayli zor."


56 yaşındaki mimar Schlegl, sağ eli havaya doğru kalkan ahşap eseri Melania Trump'ın heykelini gördükten sonra yapmaya karar vermiş.


Gönüllülerin yardımıyla dikilen yeni heykelin fotoğraflarını Reuters ve AP haber ajansları dünyaya servis etti.


Reuters'a konuşan Schlegl, Trump'ın geçtiğimiz günlerde Danimarka'dan Grönland'ı satın almak istemesini hatırlatıp şaka yapıyor:


"Yeni heykelle birlikte yeni evini de inşa edebilir, Slovenya'da herhangi bir yerde veya Grönland'da, istediği yerde."


ABD'li sanatçı Brad Downey'in çokça tartışılan First Lady heykeli, iki ayı aşkın süre önce Melania Trump'ın memleketi Sevnica'da açılmıştı.


Sanatçı Downey, eseriyle Melania Trump'ın kökeni ve yerli halkın buna tepkilerini araştırmayı hedeflediğini söylemişti.


Yerel halk şimdiye kadar esere 'korkuluk' veya 'şirine' gibi benzetmeler yapmış durumda.


Posavje bölgesinde 5 bin nüfusu bulunan Sevnica'da Melania Trump'ın ünü sayesinde şarap, çikolata, çay, pasta gibi yerel ürünlere talep arttı.


Sevnica'da halihazırda 'Melania keki' ve 'Melania turtası' gibi ürünleri pastanelerde bulmak mümkün.


(Milliyet)

(Fotoğraflar: AP/AFP)

Sıradaki haber yükleniyor...