Dünya bu Türk yıldızları konuşuyor!

Onlar sadece Türkiye'de değil dünyada da magazin gündeminin ilk sırasında... Kimisi modada yarattıklarıyla, kimisi ilişkileriyle kimisi de çektiği film ya da giriştiği işlerle dünya basının yakın markajında. Posta.com.tr dünya basının objektiflerini üzerine çevirdiği Türk starları sıraladı. İşte o isimler...

21 Şubat 2018, Çarşamba 14:00
A A
POSTA.COM.TR/ELİF BAYRAM

POSTA.COM.TR/ELİF BAYRAM

NusretTuzlama hareketiyle (Salt Bae) dünyayı kasıp kavuran Nusret Gökçe, bir maden işçisinin 5 çocuğundan biri...

Maddi imkansızlıklar nedeniyle Faik Şahenk Ortaokulu'nu bırakınca, aldı bıçağı eline etlerin canına okudu.

Son maaşı alıp Arjantin'e gitti, dönüşünde kasaplığın kitabını yeniden yazdı.

Etiler'de başladığı maceraya Londra, Duabi, New York gibi yerlerde restoran açarak devam etti. 

Dünyanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. 

Ünlüler onun mekanına akın etti. Her ne kadar Nusret'in mekanına her gün başka bir ünlünün gelmesi reklam çalışması olarak anılsa da bizce bu onun başarısı... (Fotoğrafta Nusret David Beckham'a et şov yapıyor)

Hüseyin Çağlayan

Hüseyin Çağlayan

Dünya, onu “Hussein Chalayan olarak biliyor ve dahi olarak tanımlıyor. O, sadece bir moda tasarımcısı değil aynı zamanda heykeltıraş, ressam, yönetmen, koreograf ve fikir adamı. Yenilikçi ve taklitçi olmadan sadece kendi olup yaratabilen, sürüye dahil olmadan sürüde kalabilen, çağdaş bir filozof…

1970 Kıbrıs, Lefkoşa doğumlu olan Hüseyin Çağlayan, 1993’de Londra Central St. Martins Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına ilk olarak Soho’da, küçük dükkanlarda tasarımlarını satarak başladı. Mezuniyetinden iki yıl sonra Londra’da düzenlenen bir moda yarışmasında birinci olarak adını duyurdu. Bu yarışmadan kazandığı yüklü para ödülü ile koleksiyonlarını hazırlama şansı yakalayan Hüseyin Çağlayan’ın ilk giydirdiği ünlü ise şarkıcı Björk oldu. İngiltere’de 1999 ve 2000 yılında iki kez yılın modacısı seçilen; New York’ta düzenlenen “The Fashion Group International tarafından da ‘Tasarımın Yıldızı Ödülü’ne layık görülen ünlü modacı, 2006 da İngiliz Şövalyelik Nişanı ile ödüllendirildi. Time dergisi onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 100 modacısından biri ilan etti.

Yönetmen kimliğiyle de tanınan Çağlayan’ın ‘Absent Presence – Olmayan Varolma’ adlı filmi 2005 te 51.Uluslararası Venedik Bienali’nde, tasarımını da gerçekleştirdiği Türkiye pavyonunda gösterildi. 2008 yılında ise Tokyo’da Swarovski için tasarladığı Led ışıklı kıyafetleri ile tüm dünyaya sesini duyuran Hüseyin Çağlayan, böylelikle adını moda tarihine altın harflerle yazdırmış oldu. Çağlayan, Türkiye’de de çok sayıda özel proje üzerinde adı geçen bir isim. 2012 – 13 sezonu için Mavi Jeans’e özel 20 parçalık bir koleksiyon hazırlayan modacı; İstanbul’da gerçekleştirdiği ve 16 yılda ürettiği çalışmalarının bir seçkisi niteliğini taşıyan “Hüseyin Çağlayan: 1994- 2010 adlı retrospektif sergisi ile sadece Türk sanat ve magazin gündeminin değil, yabancı basınının da ilgi odağı olmayı başardı.

Halen Lady Gaga ve Michelle Obama’nın kıyafetlerini tasarlayan Hüseyin Çağlayan, aynı zamanda sayısız projeye imza atıyor. Boş zamanlarını da ailesiyle ve arkadaşlarıyla geçirmeyi, gösterilere ve sergilere gitmeyi seviyor. 

Mert Alaş

Mert Alaş

Dünya bu Türk'e poz veriyor. Miley Cyrus, Kate Moss, Jennifer Lopez, Rihanna, Kim Kardashian... Madonna onun için özel doğum günü partisi bile verdi. Instagram hesabı kendisine poz vermek için yarışan ünlülerle çektiği özel karelerle dolu.

Orta sınıf bir ailenin tek çocuğu olan Mert, Ankara'da dünyaya geldi. İngilizce'sini geliştirmek için yolu Londra'ya düştü. Orada klasik müzik alanında çalışmalar yapmaya başladı.

1994 yılında bir marka için modellik yaparken, çekim asistanı Marcus Piggott ile tanıştı. Daha tanıştıkları ilk günden Marcus'la enerjileri birbirlerine çok uydu!

Bu enerji öylesine güçlüydü ki, kusursuzluk tutkusuyla dolu bu ikiliyi birlikte çalışmaya ikna etti. Sonrası ise hayal etmek ve bunu elde etmek için gece gündüz çalışmakla geçti. 

Yoğun çalışma tempolarına rağmen, ilk üç yıl neredeyse hiç para kazanamadılar. Ancak yaptıkları işe inanmaları ve hırsları, onların yollarından dönmemelerini sağladı. Her başarı hikayesinde olduğu gibi, elbette ki onlar da bunun karşılığını alacaklardı.

İkilinin çalışmalarını gören Hack, gördükleri karşısında büyülenmişti. Dazed&Confused dergisi, Mert Alaş ve Marcus Piggott'un çektikleri fotoğraflardan birini seçti ve kapak fotoğrafı olarak kullandı. Sonrasını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek; onca zamandır hayal ettiklerini gerçekleştirdiler.  Time dergisinin özel sayısında "Modaya Yön Veren 10 Fotoğrafçı" arasında dahi gösterildiler.Bir kafede yorgunluk kahvesi içen ikili, tesadüfen yan masada oturan Dazed&Confused adlı moda dergisinin editörü Jefferson Hack ile tanıştılar.

Birçok moda ve katolog çekiminin altında imzası olan Mert Alaş'tan sosyal medya 'Bir Türk dünyaya bedel' diye bahsediyor.

Sibel Kekilli

Sibel Kekilli

Sibel Kekilli, Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmiyle uluslararası boyutta tanınan bir oyuncu oldu, 2004 yılında da Almanya'nın en önemli 100 kişisi arasında 33'üncü sırada yer aldı. 

Sibel Kekilli 60. Alman Film Ödülleri için düzenlenen galada "Die Fremde" (Yabancı) filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında ödüle layık görüldü.

Ayrıca dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinde de rol aldı.

Fatih Akın

Fatih Akın

Dünyaca ünlü Türk asıllı yönetmen Fatih Akın, Altın Küre (Golden Globe) 2018'de “In The Fade filmiyle Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü aldı. 

Uzun metrajlı filmlerinden ‘Duvara Karşı’ ile 2004’te Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen, ‘Yaşamın Kıyısında’ filmiyle de 2007’de Cannes’da en iyi senaryo ödülünü aldı.

Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul’un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz’da) de pek çok ödül aldı. 

FATİH AKIN'IN KAZANDIĞI ÖDÜLLERDEN BAZILARI

FATİH AKIN'IN KAZANDIĞI ÖDÜLLERDEN BAZILARI

1998 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)1998 Locarno Film Festivali – Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)2004 Berlin Film Festivali – Altın Ayı (Duvara Karşı)2004 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)2007 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)2007 Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)2007 Cannes Film Festivali – En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında2014 – Douglas-Sirk Ödülü

Metin Hara

Metin Hara

Havaalanında Adriana Lima ile öpüşürken yakalanan ya da yakalanmak isteyen Metin Hara, o günden beri dünya basınında. 

Adriana Lima ile yaşadığı aşkı gizlemeden gayet samimi pozlar  vererek tüm dünyaya sergileyen Metin Hara yazar ve ayrıca bir fizyoterapist.

İnsana Güven'in kurucusu ve Aşkın İstilası-Yol kitabının yazarı Metin Hara “Aşk, Zihin ve Sufizm üçgenine yoğunlaşıyor. 

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder

Avrupa’nın 5 büyük liginde oynayan en değerli 100 genç futbolcu listesinde İtalya'nın Roma ekibinde forma giyen Cengiz Ünder, 21 milyon 300 bin Euro değeriyle En değerli Türk genç olarak 48. sırada yer aldı.

Öten yandan Cengiz Ünder, Kanat mevkiinde forma giyen Türk millî futbolcu. Serie A ekiplerinden Roma'da ve Türkiye millî takımında forma giymekte.

Mehmet Öz

Mehmet Öz

Harvard Üniversitesi’nden mezun olan Doktor Öz. Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada çok popüler. Ayrıca Kalp alanında da dünyanın sayılı tıpçıları arasına girdi.

Dilara Fındıkoğlu

Dilara Fındıkoğlu

Dünya modasının yeni Türk süperstarı: Dilara Fındıkoğlu...

Rihanna’dan Lady Gaga’ya herkesin peşinde olduğu, dünya modasında son dönem en çok heyecan yaratan isim, genç tasarımcı Dilara Fındıkoğlu. Bir sene içinde Vogue’dan Dazed&Confused’a tüm prestjli dergilerde yer aldı, tasarımları CR Fashion Book’un kapağını süsledi. 

Öykü Baştaş

Öykü Baştaş

Gucci defilesine çıkan ilk Türk Öykü Baştaş 1997 doğumlu...

Öykü, Instagram'da Amerikalı bir ajans tarafından keşfedildi. Ardından yüz yüze görüşmeler ve Milano, Paris moda haftasında Gucci gibi dev markaların podyum yüzü olmalar başladı. 

Farklı güzelliği ve düzgün fiziği ile modacıların dikkatini çeken Öykü Baştaş ağır yorumlar alsa da mütevazılığı elinden bırakmıyor.

Raisa&Vanessa Kardeşler

Raisa&Vanessa Kardeşler

Son zamanlarda ismi en çok duyulan moda markalarından biri de Raisa&Vanessa. İki kardeşin, kendi isimlerini koydukları markası. 2011 yılından beri hate couture tasarımlarını, moda meraklılarının beğenisine sunan Raisa ve Vanessa Sason, yeni dönemin genç tasarımcılarından.

İlk işlerini 15 yaşındayken çanta tasarlayarak başlamış Raisa ve Vanessa. İstanbul'daki eğitim hayatlarına Londra'da devam eden kardeşler, çantadan sonra bikini ve bir polo takımı için kıyafet tasarlayarak yola devam etmişler.

Onların tasarımlarını ünlüler yakından takip ediyor, koleksiyonlarından bir parçaya sahip olmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Hilal ve Leon (Miray Daner ve Boran Kuzum)

Hilal ve Leon (Miray Daner ve Boran Kuzum)

Amerika’nın magazin kanalı E! Entertainment Television’ın düzenlediği ‘En İyi TV Çifti’ oylamasında 64 aday vardı. Kanal D’deki ‘Vatanım Sensin’in yıldızları Miray Daner ile Boran Kuzum finale kaldı.

Dizide iki çaresiz aşığı canlandıran Miray Daner ve Boran Kuzum yayınlanan her bölümde “HiLeon etiketiyle sosyal medyada en çok konuşulanalar arasına giriyor.

Oyuculukları ile göz dolduran ikili Milli mücadele döneminde iki düşman milletin saflarında zorlu bir aşk yaşıyor.

Cedi Osman

Cedi Osman

Cedi Osman, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers forması giyen Türk profesyonel basketbolcu.

2.04 boyundaki basketbolcu kısa forvet pozisyonunda görev alsa da gerektiğinde şutör gard ve uzun forvet pozisyonlarında da oynayabiliyor. 

Mete Gazoz

Mete Gazoz

ABD'nin Yankton kentinde düzenlenen 2018 Salon Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Mete Gazoz, olimpik yay genç erkekler finalinde Ukraynalı Ivan Kozhokar ile karşılaştı.

Milli okçumuz Mete Gazoz, 2018 Salon Dünya Şampiyonası'nda olimpik yay genç erkeklerde gümüş madalya kazandı.

Cenk Tosun

Cenk Tosun

Milli gururumuz Cenk Tosun, Beşiktaş takımında gösterdiği başarıyla başka bir takıma taransfer oldu.

Cenk Tosun şimdilerde İngiltere Premier League ekiplerinden Everton'da forma giyiyor.

Mete Atatüre

Mete Atatüre

Türk fizikçi ve akademisyen Mete Atatüre, Cambridge Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesi. 

Kuantum fiziği alanında çalışmakta...

Bilge Demirköz

Bilge Demirköz

Adı Gibi 'Bilge': Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü'nü Kazanan Bilge Demirköz ile Tanışın!

2017 yılında ilk kez, Türkiye’den bir bilim kadını olarak Doçent Dr. M. Bilge Demirköz, "Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü"nü kazandı.Öte yandan Doktora derecesini Oxford Üniversitesi'nden alan Bilge Demirköz NASA ile 4 yıl boyunca çalıştı. Daha sonra CERN projesinde yer aldı. Şu anda ise ODTÜ'de kurduğu laboratuvarda 15 kişilik ekibi ile beraber araştırma ve projelerini yürütüyor Bilge Hoca.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.