Dünya modasını değiştiren model Twiggy 70. yaşını kutluyor

İngiliz model Twiggy 1966'da adım attığı moda dünyasının en etkileyici kadınlarından biri. Dün 70 yaşına basan Twiggy'nin hayatında küçük bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

20 Eylül 2019, Cuma 12:30 Son Güncelleme:
A A
posta.com.tr ÖZEL

posta.com.tr ÖZEL

1966 yılında İngiltere'de daha 17 yaşında bir genç kızken moda dünyasına giren Twiggy, o zamanki adıyla Lesley Hornby, tüm kuralları yıkıp her şeyi alt üst edeceğini muhtemelen kendisi de bilmiyordu.

Oldukça zayıf, bir manken için kısa sayılacak bir boya (1.70 bile değil) sahip olan Lesley birkaç çekimden sonra 'Çok kısa boylusun, senden manken olmaz' diyenlere inat önce saçlarını kısacık kestirdi sonra da Vogue dergisinin yolunu tuttu.

Bu sıra dışı model dergi kapaklarını süslemesinin ardından aranan bir mankene dönüştü ve tüm dünyanın tanıdığı bir yüz haline geldi.

60'ların sonu ve 70'lere damga vuran popüler kültür dahisi Andy Warhol'un da dikkatini çeken Lesley artık herkes tarafından Twiggy olarak tanınıyordu.

Filmlerde oynayan, mini etek modasının yayılmasına öncülük eden Twiggy aynı zamanda aşırı zayıf mankenler akımının da ilk temsilcisi oldu ve istemeden de olsa dünya kadınları için zor bir duruma yol açtı.


Artık tüm modeller ve elbette tüm diğer kadınlar onun kadar zayıf ve 'çıtı pıtı' olmak istiyordu. Bu durum birkaç yıldır hayatımızda olan 'beden olumlama' akımı ortaya çıkana kadar devam etti, birçok eleştiriye konu oldu.

Bugünlerde İngiltere'nin en ünlü hazır giyim markalarından biri olan Marks&Spencer için tasarımlar hazırlayan Twiggy, bugünkü adıyla Lesley Lawson moda sektöründen hiç kopmadı.

30 yıldır evli olan Twiggy'nin yetişkin bir kızı da var. Anne-kız birlikte sosyal sorumlukluk kampanyalarına katılmayı ihmal etmiyorlar.

Dün 70 yaşına basan moda ikonu Twiggy bu yılın başlarında İngiltere Kraliyet Nişanı alıp 'Dame' Lesley Lawson oldu.

Erkeklere 'OBE', kadınlara da 'DBE' adıyla takdim edilen bu önemli nişan kültür, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim gibi önemli toplumsal alanlarda üstün başarılara sahip olan İngiliz vatandaşlarına verilen çok önemli bir paye.

70 yaşında olsa da hala bir genç kız kadar fit ve güzel olan Twiggy devirler değişse, moda ve modeller artık bambaşka bir hale bürünse de hiçbir zaman unutulmayacak bir değer olmaya devam edecek gibi görünüyor...

Sıradaki haber yükleniyor...