Dünya Sağlık Örgütü'nden "Yemen uyarısı"

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Yemen'deki sağlık hizmetlerinin "durma noktasına" geldiğini açıkladı

22 Nisan 2015, Çarşamba 15:27
A A

WHO’dan yapılan yazılı açıklamada, hayati öneme sahip ilaçların ve sağlık malzemelerinin eksikliği, uzun süreli elektrik kesintileri ve jeneratörlerin çalıştırılması için gerekli yakıtın bulunamaması gibi nedenlerle ülkedeki sağlık hizmetlerinin "çökmek üzere" olduğu belirtildi.

Elektrik kesintileri ve yakıt probleminin, başta aşıların saklanması gibi çeşitli sorunlara neden olduğu, 5 yaş altı pek çok çocuğu kızamık ve çocuk felci gibi tehlikelerin beklediği aktarılan açıklamada, temiz su bulunamamasının ishal gibi salgınlara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

WHO’nun Yemen’deki temsilcisi Ahmed Şadul da "Son 4 hafta içinde hazırlanan raporlara göre kızamık ve sıtma şüphesi bulunan vakaların yanı sıra 5 yaş altı çocuklar arasında kanamalı ishalin 2 kat arttığı görülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Şadul, kadınlar ve küçük çocuklarda kötü beslenmeye bağlı hastalıklarda artış görüldüğünü aktardı. Yemen’de çatışmaların şiddetlendiği günden bu yana sağlık hizmeti verilmesi konusunda türlü sıkıntılar yaşandığına işaret eden Şadul, yolların kapalı olması veya devam eden çatışmalar nedeniyle hastaların pek çoğunun sağlık merkezlerine ulaşamadığını kaydetti.

KAN BANKALARINDAKİ STOKLAR AZALIYOR

Yemen Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı, ülkedeki önemli hastanelerin pek yakında acil sağlık ve insani hizmet sağlamaktan aciz kalabileceğini, böbrek ve kalp gibi kronik hastaların ihtiyaç duyduğu ilaçların eksikliği nedeniyle sağlık programlarının aşamalı şekilde çökebileceğini ve kan bankalarındaki stoklarda tehlikeli şekilde azalma meydana geldiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon, "Kararlılık Fırtınası" adını verdiği operasyonla, 26 Mart’tan beri Yemen’de yönetime bağlı güçlerle çatışan ve birçok kenti kontrol altına alan Husi Ensarullah Hareketi’ne ait hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.