Dünya yıldızlarını giydiren en ünlü Türk modacılar

Yaratıcı ve cesur tasarımlarıyla ünleri ülke sınırını aştı. İşte dünyaca ünlü yıldızları giydiren Türk modacılar...

08 Aralık 2020, Salı 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dilara Fındıkoğlu

Dilara Fındıkoğlu

Madonna, Rihanna, Bella Hadid, Lorde ve Lady Gaga gibi bir çok ünlü ismi giydiren genç bir kadın o; tarzıyla, tavrıyla ve tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Dilara Fındıkoğlu aslında doğma büyüme İstanbullu fakat moda dünyasında büyük bir önemi olan Central St. Martins'e kabul alınca üniversite eğitimi için Londra'ya taşınmış ve orada yaşamaya devam etmiş.

Lady Gaga , Dilara Fındıkoğlu'ndan 'Geleceğin Tasarımcısı' olarak bahsediyor.

Nedret Taciroğlu

Nedret Taciroğlu

Nedret Taciroğlu, Elle Style 2015’te yılın moda tasarımcısı ödülünü kazandı. 2019 yılında gerçekleşen Grammy Ödülleri'nde, Jennifer Lopez'le birlikte Nedret Taciroğlu rüzgarları esti. Lopez sahneye, Taciroğlu'nun otriş ve kristal işlemelerden oluşan ultra mini ve romantik tasarımıyla çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda da Gwen Stefani, Nedret Taciroğlu tasarımlarını tercih etmişti.

Erdem Moralıoğlu

Erdem Moralıoğlu

Yarattığı 'Erdem' markasıyla önce İngiltere’yi, sonra da dünya modasını sarsan Erdem Moralıoğlu, 2015 yılında İngiliz Harper’s Bazaar dergisi tarafından Londra’da düzenlenen ‘2015 Yılın Ödülleri’ töreninde ‘Yılın Adamı’ seçilmişti. Ayrıca başarılı modacı, 2014 yılında da British Fashion Council’in gerçekleştirdiği İngiliz Moda Konseyi Ödülleri gecesinde, ‘Yılın Tasarımcısı’ ödülüne layık görülmüştü.

Michelle Obama, Sex and The City dizisinin ‘Carrie Bradshaw’u olarak tanınan Sarah Jessica Parker, Sienna Miller, Kate Winslet, Lara Stone, Marion Cottillard, Michelle Williams, Julianne Moore, Anne Hathaway, Keira Knightley ve Emma Stone, Erdem markasının müdavimleri arasında. Markanın en büyük takipçisi ise Kate Middleton. Cambridge Düşesi'ni sık sık Erdem Moralıoğlu tasarımlarının içerisinde görmek mümkün.

Raşit Bağzıbağlı

Raşit Bağzıbağlı

Tasarımcı olmaya karar verdiğinde henüz 12 yaşında olan Bağzıbağlı, kariyerine couture tasarımcısı olarak başladı. İlk koleksiyonunu 2007 yılında, henüz 21 yaşındayken sundu. 2010 yılında Türkiye’de Yılın En İyi Genç Tasarımcısı seçildi; New York’ta düzenlenen Face Of Fashion yarışmasında, 'En İyi Umut Veren Genç Tasarımcı' ödülünü aldı. 2014 ve 2017’de FTV Ödülleri’nde Yılın Moda Tasarımcısı seçildi. 2015’ten bu yana koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası’nda sergiliyor. Hazır giyim markası RASHID ve Couture markasının yanına 2017’de gelinlik koleksiyonu ekleyen tasarımcı, dünyaca ünlü isimler tarafından da tercih ediliyor.

Paris Hilton, Doutzen Kroes, Yolanthe Cabau ve Petra Nemcova gibi pek çok ünlü isme elbise tasarlayan Bağzıbağlı'nın tasarımları oldukça ilgi görüyor.

Hüseyin Çağlayan

Hüseyin Çağlayan

Dünyanın "Hussein Chalayan" olarak tanıdığı Hüseyin Çağlayan, yalnızca bir moda tasarımcısı değil; aynı zamanda heykeltıraş, ressam, yönetmen, koreograf ve fikir adamı. Lefkoşa doğumlu olan Hüseyin Çağlayan, 1993’de Londra Central St. Martins Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra, Soho’da, küçük dükkanlarda tasarımlarını satarak başlamış. İngiltere’de 1999 ve 2000 yılında iki kez yılın modacısı seçilen; New York’ta düzenlenen “The Fashion Group International” tarafından da ‘Tasarımın Yıldızı Ödülü’ne layık görülen ünlü modacı, Time dergisi tarafından da, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 100 modacısından biri ilan edildi.

Michelle Obama ve Lady Gaga gibi isimleri giydiren Çağlayan'ın tasarımları da oldukça yenilikçi.

Bünyamin Aydın

Bünyamin Aydın

Tasarımcı ve fotoğraf sanatçısı olan Bünyamin Aydın'ın adı ilk kez, Nike’ın Portland’da düzenlediği “Vote Forward” kampanyası sırasında, Air Max’in geleceğini tasarlamak için seçilen on iki tasarımcı arasında yer aldığında duyuldu. 2011 yılında kurduğu ve başlangıçta yalnızca baskılı tişörtler üreten Les Benjamins, zamanla genişleyerek, kadın ve erkek hazır giyimi üzerine üretim yapmaya başladı.

2018 yılında Esquire Yılın Moda Tasarımcısı Ödülü’ne layık görülen Aydın, BMW, Beşiktaş, Hennessy, Nike, Apple ve Alpha Industries gibi global markalarla iş birliği yaptı.

Atıl Kutoğlu

Atıl Kutoğlu

Avusturya prensesleri Camilla von Habsburg ve Francesca von Habsburg, Naomi Campbell, Karolina Kurkova ve Elizabeth Jagger gibi isimleri giydiren ünlü modacı, 2013 yılında Avusturya’nın Onur Nişanına layık görüldü. Alman Lisesi’nde okurken Vakko ve Beymen’de staj yapan ve ardından Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde İşletme bölümünü bitiren Kutoğlu, sonra Viyana’da tasarımcı olarak kariyerine başladı. Ve bugün küresel başarıya imza atmış isimlerin başında geliyor.

Rufat İsmayil

Rufat İsmayil

Geçtiğimiz yıl, New York Moda Haftası kapsamında, Türk-Azeri Modacı Rufat İsmayil 2019 İlkbahar-Yaz Kolleksiyonunu muhteşem bir defileyle tanıtmıştı. 'Ateşin Gücü' ismiyle hazırladığı 30 parçalık Haute Couture koleksiyonu modaseverler tarafından oldukça beğenilen İsmayil'in ünü, çoktan ülke sınırlarını aşmış durumda.

Grammy Ödülleri'ne Ashanti ve İnas X de Rufat İsmayil imzalı kıyafetlerle katılarak, gören herkesi büyülemişti.

Cengiz Abazoğlu

Cengiz Abazoğlu

Moda denilince ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri olan Cengiz Abazoğlu, ortaya çıkardığı özgün ve zarif tasarımlarla ülke sınırlarını aşmış bir tasarımcı. Selena Gomez, Kathleen Robertson, Ashley Benson, Lucy Hale gibi dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarını giydiren modacı, moda otoriteleri tarafından da oldukça beğeniliyor ve ilgiyle takip ediliyor.

Modaya olan tutkusu nedeniyle lise eğitimini yarıda bırakan Abazoğlu, Brüksel merkezli bir deri firması için tasarımlar yapmaya başlamış.

Özgür Masur

Özgür Masur

Marmara Üniversitesi Tekstil bölümünden mezun olan başarılı tasarımcı Özgür Masur, Moskova’da katıldığı Leather Show’da Geleceğin Tasarım Yıldızı unvanını aldı. 2002’de İTKİB Genç Tasarımcılar Yarışması’nda ise üçüncü olan modacı, hazır giyim ve couture koleksiyonlar tasarlıyor. Türkiye'de en çok beğenilen modacılardan biri olmanın ötesinde, küresel olarak da tasarımları beğeniliyor ve ilgiyle takip ediliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Didem Soydan'a Burak Deniz sorusu: Ayrıldılar mı?