Dünya ABD’den ’erken seçim’ açıklaması: Endişeliyiz

ABD’den ’erken seçim’ açıklaması: Endişeliyiz

ABD’den ’erken seçim’ açıklaması: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’de OHAL altında özgür, adil ve şeffaf bir seçim yapılmasına ilişkin endişeleri olduğunu söyledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de erken seçim kararıyla ilgili sorulara cevap verdi.

Nauert, OHAL’in iki yıla yakın bir süredir yürürlükte olduğuna değinerek, "Olağanüstü hal yürürlükteyken, Türk yasalarıyla ve ayrıca Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu bir tarzda, özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemek zor, bunun farkındayız" dedi.

'ENDİŞELERİMİZ VAR'


Süreci çok yakından izlediklerini belirten Nauert, "Bu tür bir olağanüstü hal döneminde seçim düzenleme kabiliyetleri hakkında endişelerimiz var. Elbette özgür ve adil seçimler görmek isteriz ama burada bir endişe var" diye konuştu.

ERKEN SEÇİM TARİHİ


MHP lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısının ardından 18 Nisan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli Beştepe'de bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaparak; "Seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik" demişti.


Erken seçim ne zaman yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan erken seçim açıklaması


Erken Seçim 2018: 5 adımda bundan sonraki sürecin işleyişi (24 Haziran Erken Seçim)


Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK,(DHA)

SIRADAKİ HABER