Dünya Gizemli virüs ilk kez öldürdü

Gizemli virüs ilk kez öldürdü

Paylaş
Gizemli virüs ilk kez öldürdü

11 farklı ülkede en az 169 kişide görülen hepatit vakası görüldüğünü açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, bir kişinin de salgın nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yazılı bir açıklama yaparak İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklama yapan DSÖ, 17 çocuğa karaciğer nakli yapılması gerektiğini de ekledi.

Haberin Devamı

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada, "Hepatit vakalarında bir artış olup olmadığı veya beklenen oranda ortaya çıkan ancak tespit edilemeyen hepatit vakalarının farkındalığında bir artış olup olmadığı henüz net değil" dedi. "Adenovirüs olası bir hipotez olsa da, neden olan ajan için araştırmalar devam ediyor."

KARACİĞER İLTİHABI

Açıklamada, "belirlenen vakalar arasında klinik sendromun, karaciğer enzimlerinin belirgin şekilde yükseldiği akut hepatit (karaciğer iltihabı) olduğu" belirtildi. Pek çok vaka, karın ağrısı, ishal ve kusma gibi semptomları içeriyor.

DSÖ'nün açıklamasına göre rapor edilen vakaların çoğunda ateş olmadığını ve akut viral hepatite neden olan hepatit virüsleri A, B, C, D ve E gibi yaygın virüslerin bu vakaların hiçbirinde tespit edilmediğini söyledi.

Haberin Devamı

KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURUYOR

DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody, ABD'de yayın yapan sağlık haber sitesi Stat'a verdiği demeçte, hepatit vakalarının yüksek olmamasına rağmen kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Hepatit, besinleri işleyen, kanı filtreleyen ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan hayati bir organ olan karaciğerin iltihaplanması olarak biliniyor. Karaciğer iltihaplandığında veya hasar gördüğünde işlevi etkilenebilir.

Çoğu zaman, hepatite bir virüs neden olur ve adenovirüsler, kişiden kişiye yayılan ve hafif ila daha şiddetli hastalıklara neden olabilen yaygın bir virüs türüdür. Ancak bu virüsler, sağlıklı insanlarda şiddetli hepatitin bir nedeni olarak nadiren bildirilir.

Salgının sebebine ilişkin soruşturmanın yürütüldüğünü söyleyen DSÖ, koronavirüs pandemisi sırasında daha düşük adenovirüs dolaşımının ardından küçük çocuklar arasında duyarlılığın arttığını bildirdi. Örgüt, soruşturma kapsamında yeni bir adenovirüsün potansiyel ortaya çıkışı ve SARS-CoV gibi faktörlere odaklanılması gerektiğini söyledi.

YOĞUNLUK İNGİLTERE'DE

Vakaların 114 tanesi yani büyük yoğunluğu İngiltere'de bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre İspanya'da 13, İsrail'de 12, ABD'de dokuz ve Danimarka, İrlanda, Hollanda, İtalya, Norveç, Fransa, Romanya ve Belçika'da daha az sayıda vaka doğrulandı.

Haberin Devamı

Perşembe günü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve halk sağlığı yetkililerini, nedeni bilinmeyen akut hepatit vakalarıyla ilgili bir soruşturma konusunda uyaran bir sağlık tavsiyesi yayınladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yalnızca kan plazmasının değil, tüm kanın test edilmesini önerdi.