Dünya İsrail tankları Refah'ta! Ateşkesin kabulünden sonra saldırdılar

İsrail tankları Refah'ta! Ateşkesin kabulünden sonra saldırdılar

Paylaş
İsrail tankları Refah'ta! Ateşkesin kabulünden sonra saldırdılar

Hamas'ın ateşkes için adım atmasına rağmen İsrail bir kez daha çatışmayı tercih etti. AP, İsrail'in Hamas'ın ateşkesi kabul etmesinden saatler sonra Refah'ta askeri operasyona başladığını dünyaya duyurdu.

Dünyanın gözü kulağı Gazze'den gelen haberlerde. Bölgede gece İsrail'in Refah'a saldırıya geçmesinden bu yana gelişmeler peş peşe geliyor.

Haberin Devamı

IDF REFAH KAPISI'NDAN İLK GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

İsrail ordusu, tanklarının bu sabah Mısır sınırındaki Refah Kapısı'nın Gazze tarafını kontrol altına almasına ilişkin görüntüleri yayınladı.

IDF, geçiş noktasının "Doğu Refah'ın sınırlı bölgelerinde Hamas'a karşı düzenlenen" nokta atışı operasyonu sırasında ele geçirildiğini" söylüyor.

YARDIM AKIŞI DURDURULDU

İsrail güçlerinin sınırın Filistin tarafını kontrol altına almasının ardından Mısır ile Refah sınır kapısından Gazze'ye yardım akışının durduğu bildirildi.

REFAH'IN BATISINDAKİ BİR EVİ BOMBALANDI, ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ

Al Jazeera'nın bildirdiğine göre, İsrail'in Refah şehrinin batısında El Derbi ailesine ait bir eve düzenlediği hava saldırısında üç kişi hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

IDF: TANKLARIMIZ REFAH GEÇİŞ NOKTASININ GAZZE TARAFINI KONTROL EDİYOR, KİLİT YOL DA TUTULDU

İsrail ordusu, 401'inci Zırhlı Tugayı'nın bu sabah Refah Geçişi'nin Gazze tarafını ele geçirdiğini doğruladı.

Mısır ile olan geçişin, Givati ​​Tugayı tarafından bir gecede düzenlenen saldırıda ayrı olarak ele geçirilen Doğu Refah'taki Salah ad-Din yolu ile bağlantısı artık kesilmiş durumda.

IDF'ye göre gece operasyonunda yaklaşık 20 silahlı adam öldürüldü ve askerler üç "önemli" tünel şaftının yerini tespit etti.

Ordu, saldırı sırasında ayrıca bir IDF tankına doğru giden patlayıcı yüklü bir araca da çarpıldığını ve imha edildiğini söyledi.

AP: İSRAİL TANKLARI REFAH'A GİRDİ, MISIR SINIR KAPISINA YAKLAŞTI

Filistinli bir güvenlik yetkilisi ve Mısırlı bir yetkili, Associated Press (AP) haber ajansına, İsrail tanklarının Refah'a girdiğini ve Refah'ın komşu Mısır ile olan sınır kapısının 200 metre yakınına ulaştığını söyledi.

AP bu gelişmeyi 'İsrail, Hamas'ın ateşkesi kabul etmesinden saatler sonra Refah'ta askeri operasyona başladı' başlığı ile dünyaya duyurdu.

Mısırlı yetkili AP'ye operasyonun kapsamının sınırlı göründüğünü söyledi. Yetkili ve El Aksa TV, İsrailli yetkililerin Mısırlılara, operasyon tamamlandıktan sonra güçlerinin geri çekileceğini bildirdiğini söyledi.

AP, Refah'ın Mısır tarafında bulunan Mısırlı yetkili ile Filistinli güvenlik yetkilisinin, basınla konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin gizli kalması koşuluyla konuştuklarını söyledi.

Haberin Devamı

IDF: HİZBULLAH'IN METULA'YA DÜZENLEDİĞİ DRONE SALDIRISINDA İKİ ASKER ÖLDÜ

IDF, dün öğleden sonra İsrail'in kuzeyindeki Metula yakınlarındaki bir ordu mevzisine Hizbullah'ın patlayıcı yüklü insansız hava aracı ile düzenlediği saldırısında iki yedek İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurdu.