DünyaLimanda korkunç kaza! Zehirli gazdan 11 kişi öldü

Limanda korkunç kaza! Zehirli gazdan 11 kişi öldü

Limanda korkunç kaza! Zehirli gazdan 11 kişi öldü

Ürdün'ün Kızıl Deniz kıyısındaki Akabe Limanı'nda yaşanan bir kazada 11 kişi zehirli gazdan zehirlenerek öldü.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre kazanın zehirli klor gazı barındıran bir konteynerin vinçten düşmesi sonucu yaşandığı kaydedildi. Olayın güvenlik kamerası görüntülerinde, havaya kaldırılan konteynerin geminin üzerine düştüğü ve patladığı görülüyor. Sonrasında kalın bir sarı gaz tabakası etrafa yayılmaya başlıyor ve limandakilerin kaçmaya başladığı görülüyor.

199 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

Devlet medyası olayda 199 kişinin kimyasal zehirlenmeye bağlı şikayetler nedeniyle tedavi altında olduğunu duyurdu. Bazı yaralıların durumlarının kritik olduğu belirtiliyor.

Limanda korkunç kaza Zehirli gazdan 11 kişi öldü

HÜCRELERE ZARAR VERİYOR

Klor gazı ev temizlik ürünlerinde ve bazı endüstrilerde kullanılıyor. Normal ısısında yeşil mavi renkte bir gaz olan klor, taşıma amaçlı olarak sıkıştırılıyor ve depolama için soğutulabiliyor. Klor solunduğu zaman, vücuttaki suyla reaksiyona girerek hücrelere zarar veriyor.

Limanda korkunç kaza Zehirli gazdan 11 kişi öldü

Akabe Limanı'ndaki kaza nedeniyle 16 kilometre uzaktaki şehir sakinlerine de evde kalma ve pencereleri kapatma çağrısı yapıldı.

Turistik bir bölge olan Akabe'nin güney plajı da güvenlik amacıyla kapatıldı.

Limanda korkunç kaza Zehirli gazdan 11 kişi öldü

TAŞIMA SİSTEMİ KOPTU

Sivil Savunma Ekipleri temizleme ve sızıntıyı önlemek amacıyla olay yerinde çalışıyor. Limanın müdür yardımcısı, yerel bir kanala 'demir ip' olarak anılan bir taşıma sisteminin koptuğunu söyledi. Konteynerin 25 ila 30 ton arasında klor taşıdığı belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER