Dünya Putin: 'Ukrayna'da yaşananlar trajedi!'

Putin: 'Ukrayna'da yaşananlar trajedi!'

Putin: 'Ukrayna'da yaşananlar trajedi!'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Vostoçni Uzay Üssü’nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rus lider açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kozmonotluk Günü kapsamında geldiği Vostoçni Uzay Üssü’nde Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüştü.

Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukashenko ile Rusya'nın Uzak Doğu'sunda yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putini Moskova'nın Rusya ve Beyaz Rusya'yı izole etme girişimlerine karşı koyacağını ve Batı yaptırımları ışığında ülkeler arasındaki entegrasyonu derinleştirme gereğini vurguladı.

Rus lider, Ukrayna'da yaşananların bir trajedi olduğunu ancak Rusya'nın özel bir askeri operasyon başlatmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

Rus ekonomisinin duruma uyum sağlayacağını söyleyen Putin, yaptırımlar konusunda ise sağduyunun üstün geleceğini umduğunu ifade etti.

Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin ‘Birlik Devlet’ anlaşması kapsamında ilişkilerini geliştirmek üzere istişarede bulunduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sözde dış baskıya rağmen, ekonomik ilişkilerimiz başarılı bir şekilde gelişiyor. 38 milyar doları aşan ciro bunun bir göstergesidir. Belarus, Rusya ile ticaret açısından önde gelen ülkelerden biridir. Üstelik, modern koşullarda, tam da bu dış baskı çerçevesinde, birbirimizi desteklemek, gelişmemizi koşulsuz olarak sağlamak için, uzay gibi yüksek teknoloji endüstrileri de dahil olmak üzere tüm potansiyelimizi kullanmak için yeni fırsatlara sahibiz.”

SIRADAKİ HABER