Dünya Rusya - Ukrayna savaşında son dakika gelişmeleri! Biden duyurdu: ABD, Rusya'dan petrol ithalini yasakladı

Rusya - Ukrayna savaşında son dakika gelişmeleri! Biden duyurdu: ABD, Rusya'dan petrol ithalini yasakladı

Rusya - Ukrayna savaşında son dakika gelişmeleri! Biden duyurdu: ABD, Rusya'dan petrol ithalini yasakladı

Rusya-Ukrayna savaşının 13'üncü gününde bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Dün Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilen üçüncü müzakereden de bir sonuç çıkmadı. ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada yeni yaptırımları açıklayarak, ülkesinin Rusya'dan petrol ithalatını bugün yasaklayacağını duyurdu. İşte Rusya - Ukrayna savaşından son dakika gelişmeleri...

Rus saldırılarının yerleşim yerlerini hedef almasının ardından evlerini terk eden sivil sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Şu an 1.7 milyonu aşan komşu ülkelere göç sayısı, BM’ye göre 5 milyon kişiyi bulacak. Bu, Avrupa’da 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük göç dalgası. Göç edenlerin büyük kısmı ise kadınlar ve çocuklar. Ukrayna, gıda kıtlığı riskine karşı et, yulaf ve şeker dahil olmak üzere bazı ürünlerin ihracatını askıya aldı.

Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna’nın AB’ye katılım başvurusunu önümüzdeki günlerde tartışacaklarını açıkladı. Görüşmenin perşembe günü olması bekleniyor. Azerbaycan’ın Harkov Fahri Konsolosluğu binasına Rus roketi düştü.

Bina ağır hasar alırken olayda yaralanan olmadı. Polonya, uçaklarının ‘Ukrayna için savaşmayacağını’ açıkladı. Güney Kore, Rusya Merkez Bankası ile finansal işlemleri yasakladı. Güney Kore 1 Mart’ta 7 büyük Rus bankası ile ticari işlemleri yasaklamıştı. Alman Gazeteciler Derneği Başkanı Frank Überall, Rusya’da çalışan Alman gazetecilerin ülkeden çıkarılmaları için hükümetten yardım istedi.

Rusya’da 53 şehirde düzenlenen savaş karşıtı protestolarda 4 bin 366 kişi tutuklandı. Eylem yapanlar arasında “Oğullarımız bu savaşa yem edildi” diyen Rus asker anneleri de var. Rusya, devlete ait tüm internet sitelerine 11 Mart’a kadar Rus alan adı sistemine geçme talimatı verdi.

Bu durum Rusya’nın küresel internet bağlantısını keseceği iddialarına yol açtı. Rusya, geçen yıl ABD ve Çekya’dan oluşan ‘dost olmayan ülkeler’ listesindeki ülke sayısını 48’e çıkardı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “Rusya en önemli stratejik ortağımız” diyerek Rusya’ya destek oldu.

Savaş bölgesinden dakika dakika son durum...

02.18: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın ülkene yaptığı saldırılara yönelik "savaş" ibaresi kullanmayan Birleşmiş Milletler'e (BM) tepki gösterirken, konuşmasında ABD'nin Rusya'ya yönelik petrol yaptırımına karşı ABD Başkanı Joe Biden'a minnettar olduğunu belirten Zelenskiy, "ABD, işgalcileri önemli ölçüde zayıflatacak bir adım attı. Bu karar için ABD Başkanı Joe Biden'a şahsen minnettarım" dedi.

01.40: NATO tarafından yapılan açıklamada, NATO ülkeleri Savunma Bakanları'nın Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmeler ışığında 16 Mart tarihinde video konferans yoluyla olağanüstü bir toplantı düzenleyecekleri duyuruldu.

01.24: Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında sivil kayıpların verilmemesine yönelik günlerdir uygulanan ateşkes rejiminin bugün de sürdürülmesine yönelik Rusya'dan Ukrayna'ya yeni bir teklif geldi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın tarafından sunulan öneride, "9 Mart 2022'de saat 10.00'dan itibaren (Moskova Saati), Rusya sessizlik rejimini ilan ediyor ve insani yardım koridorlarını sağlamaya hazırdır" ifadeleri yer aldı. Açıklamanın devamında ise, Kiev, Çernigiv, Sumi, Harkov ve Mariupol'dan açılacak insani koridorlar ile sivillerin Belarus ve Rusya topraklarına tahliye edilmesi teklif edildi.

01.24: Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında sivil kayıpların verilmemesine yönelik günlerdir uygulanan ateşkes rejiminin bugün de sürdürülmesine yönelik Rusya'dan Ukrayna'ya yeni bir teklif geldi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın tarafından sunulan öneride, "9 Mart 2022'de saat 10.00'dan itibaren (Moskova Saati), Rusya sessizlik rejimini ilan ediyor ve insani yardım koridorlarını sağlamaya hazırdır" ifadeleri yer aldı. Açıklamanın devamında ise, Kiev, Çernigiv, Sumi, Harkov ve Mariupol'dan açılacak insani koridorlar ile sivillerin Belarus ve Rusya topraklarına tahliye edilmesi teklif edildi.

Açıklamada, Ukrayna tarafına kamuoyundan deklare edilen teklifin dikkate alınması talep edilerek, "Belirtilen açıklama vakit kaybedilmeden Ukrayna tarafına (Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk'a) iletilmelidir. Ve belirtilen rotaları ve insani koridorların uygulanma saatini 9 Mart saat 03.00'e kadar (Moskova saatiyle) kararlaştırmak teklif edilmelidir. Ve aynı şekilde belirtilen saate kadar alınacak aksiyonları yazılı bir şekilde onaylanması. Bununla birlikte açıklanan rotalarda insani operasyonun güvenliğinin Ukrayna yetkilileri tarafından garanti edilmesi" ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın sonunda ise Ukrayna tarafının teklifi Rusça ve İngilizce olarak diğer ülkelerin büyükelçiliklerine iletmesi talep edildi.

01.12: CNN TÜRK muhabiri Samet Güner verdiği bilgide şu ifadeleri kullandı:

Kiev'in güvenli olmadığı bilgisi ile beraber Lviv'e geldik. Gelirken süreci takip ettik. Hala iletişim içinde olduklarımız ve yerel kaynaklarımız var. Süreç biraz daha yumuşadı. Bugün daha sakin. Biz Kiev'den ayrılırken bomba sesleri hala yükseliyordu. Her mahalle ve her köyün önünde önlem alınmış şekilde.

00.20: Rusya Merkez Bankası, döviz cinsinden hesabı bulan müşterilerinin en fazla 10 bin dolar para çekebileceğini açıkladı. Ayrıca bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı.

00.16: Coca-Cola, Rusya operasyonlarını askıya alacağını söyledi.

00:02: ABD, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasakladığını duyurmuştu. ABD’nin kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür ederek, “Putin'in savaş makinesinin kalbine saldıran ve ABD pazarından petrol, gaz ve kömürü yasaklayan ABD'ye ve Joe Biden’ın kişisel liderliğine müteşekkiriz. Diğer ülkeleri ve liderleri takip etmeye teşvik edin” dedi.

23.56: Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir kez daha siren sesleri yükseliyor.

23.44: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya geldiği ve görüşmenin 1 saatten fazla sürdüğü açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Blinken ve Macron’un Rusya’nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı karşısında güçlü ABD-Fransa işbirliğinin sürdürülmesi gereği üzerinde anlaştığını duyurdu.

23.30: Geçtiğimiz günlerde Kremlin Sarayı'nda yüz yüze görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İsrail Başbakanı Naftali Bennett bu kez telefonda görüştü.

Kremlin Sarayı tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Rusya'nın Donbass'ı korumak için devam eden özel askeri operasyonuyla bağlantılı olarak gelişen durumun çeşitli yönleri tartışıldı. Vladimir Putin, Rus heyeti ile Ukrayna makamlarının temsilcileri arasında 7 Mart'ta Belarus'ta gerçekleşen üçüncü tur müzakerelere ilişkin değerlendirmelerini paylaştı" denildi.

23.07: AB Rusya ile yaşanan kriz sonrası enerji bağımlılığını azaltmak üzere yeni bir hamle yaptı. Yeni strateji ile AB Rusya'ya bağımlılığı 3’te 1 oranında azaltmayı hedefliyor. AB Komisyonu tarafından hazırlanan yeni enerji strateji planı REPowerEU ile AB ülkelerinin Rus enerji ürünlerine bağımlılığını azaltarak, Rusya'nın savaş kasasını daraltmak istiyor. Buna göre AB hızlı bir şekilde Rusya dışında kaynak ülkelerden sıvılaştırılmış doğal gaz alımı ve yenilenebilir enerji üretimi atağı yapacak.

23.06: Ukrayna ordusu, Mıkolayiv semalarında saldırı için uçan Mi-24 tipi Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopteri düşürdü. Omuzdan atılan uçaksavarlar ile vurulan helikopter boş bir araziye düşerken helikopterin 2 mürettebatı hakkında henüz bilgi verilmedi.

23.04: Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya’nın askeri gücünün sanıldığı kadar olmadığını ve Ukrayna’nın bunu herkese gösterdiğini ifade ederek, “Ukrayna, Rusya’nın askeri gücüne dair tabuları yıktı” dedi.

22.53: Polonya, ordu envanterindeki tüm MİG-29 uçaklarını derhal ve ücretsiz olarak ABD'nin Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'ne taşımaya ve ABD hükümetinin emrine vermeye hazır olduğunu açıkladı.

22.12: Rusya yarın sabah için de insani ateşkes kararı aldığını duyurdu.

21.05: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın güvenliğini korumak için ithalat ve ihracatı kısıtlayan özel ekonomik tedbirleri içeren kararnameyi imzaladı.

21.03: Ukrayna'nın Harkiv kenti İl Polis Müdürlüğü yetkilisi Sergey Bolvinov "Bugün Harkiv ve çevresinde Rus saldırılarında 27 sivil hayatını kaybetti." açıklamasını yaptı.

20.50: ABD'li fastfood devi McDonald's, Rusya'daki restoranlarını ve operasyonlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. Rusya'da McDonalds 31 Ocak 1990'da Sovyetler Birliği döneminde açılmıştı. Başkent Moskova'daki bu şube açıldığı gün önünde uzun kuyruklar oluşmuştu.

20:10: Ukrayna Lideri Zelenskiy Avam Kamarası'nda İngiliz vekillere hitap etti: Zelenskiy'in açıklamaları şöyle: Savaşmaya devam ediyoruz. 4. günde ilk esirler alınmaya başladı. Onlara insancıl muamele ettik. 8. günde Rus tanklarının bir nükleer enerji santlarini vurduğunu gördük ve tüm dünya bunun dünya için bir tehdit olduğunu gördü. NATO hava sahasını kapatmadı ve halk sokaklara çıktı. Halk elleri ile tankları durdurmaya çalıştı. Rus ordusunun kayıpları 10 bini geçti. Buna bir general de dahil oldu. Bu da bize bir ilham oldu. 50'den fazla çocuk öldü. Bu çocuklar yaşayabilirdi ama bu insanlar onları bizden aldı.

19.45: İngiltere Çalışma, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwarteng: İngiltere, 2022 sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracak.

19.30: Biden, Ukrayna savaşı yaptırımları kapsamında ABD'nin Rusya'dan tüm enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu. Biden, “Rusya'nın saldırganlığı hepimize mal oluyor” dedi. Biden, Ukrayna krizinin enerjide bağımsız olunması gerektiğini hatırlattığını ifade etti.

19.27 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'dan petrol ithalatını durduklarını belirterek, "Petrol ihracatını yasaklayacağız. Bunun ticaretini yapamayacaklar. Bu Putin'e ağır darbe vuracak. Bu kararı ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın dayanışma sonunda aldım" ifadelerini kullandı.

19.20 Birleşik Krallık, Rus petrol ve petrol ürünleri ithalatını yıl sonuna kadar kademeli olarak bitireceğini duyurdu.

19.00 CIA Direktörü William Burns, Ukrayna'da 2 bin ila 4 bin arasında Rus askerinin öldüğünü öne sürdü. William Burns, Ukrayna ile Rusya'nın askeri planlamasının da aralarında bulunduğu yoğun istihbarat paylaşımı yaptıklarını duyurdu. Burns günlük olarak istihbarat paylaşımının süreceğini de sözlerine ekledi.

18.56 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin'in Ukrayna'yı ve NATO'yu hafife aldığını söyledi. Rusya ile savaşmak istemediklerini yineleyen Stoltenberg, "Tüm müttefikleri korumak için her şeyi yapacağız. Halkımızı ve değerlerimizi savunacağız. Avrupa ve Kuzey Avrupa birlikte duracak" dedi.

18.52 Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyaşko, Rus saldırılarında 61 hastanenin kullanılmaz hale geldiğini açıkladı.

18.48 Rusya'nın, Japonya’nın kamu yayıncısı NHK'nin ülkedeki yayınlarını askıya aldığı bildirildi. Karar, Moskova'nın Japonya’yı dost olmayan ülkeler listesine almasının ardından geldi.

18.27 İsveç Başbakanı Magdelana Andersson, ülkesinin NATO'ya üyelik başvurusu yapmasının Avrupa'daki mevcut güvenlik durumunu istikrarsızlaştıracağını ve gerilimi artıracağını ifade etti.

18.22 Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB)'nin Rus fosil yakıtlarına bağımlılığını azaltırken, yenilenebilir enerji kapasitesini artırarak 'enerji bağımsızlığını' sağlamayı hedefleyen bir planı yayımladı. Planın hayata geçirilmesiyle Rus gazına bağımlılığın bu yıl sonuna kadar üçte iki oranında azaltılabileceği ön görülüyor. Avrupa Komisyonu bu planla 2030'da Rus gazıyla bağlarını tamamen koparabileceğini tahmin ediyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Rus petrolü, kömürü ve gazından bağımsız olmalıyız. Bizi açıkça tehdit eden bir tedarikçiye güvenemeyiz. Artan enerji fiyatlarının etkisini azaltmak, önümüzdeki kış için gaz arzımızı çeşitlendirmek ve temiz enerji geçişini hızlandırmak için şimdi harekete geçmeliyiz."

17.45 Ukraynalı yetkililer, ülkenin kuzeydoğusundaki Sumi kentinden insanları tahliye eden otobüslerin Poltava kentine doğru yola çıktığını söylüyor. Otobüsler Ukrayna kontrol noktasından geçerken ateş açılması nedeniyle kısa süreliğine durduruldu. Sumi Belediye Başkanı Dmitro Zhivitskiy, burada Rus askeri araçlarının belirdiğini ve yer yer ateş açtığını ancak saldırının otobüsü hedeflemediğini söyledi.

16.50 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna'daki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Bakan Akar tarafından bir an evvel ateşkes ilan edilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

ABD'DEN YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA

16.35 Bloomberg, ABD Başkanı Biden'ın ülkesinin Rusya'dan petrol ithalatını bugün yasaklayacağını duyurdu. Açıklamanın TSİ 18.45'te yapılması bekleniyor. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezden geçtiğimiz saatlerde Rusya'dan bu iddia ile ilgili tehdit gibi bir uyarı yapılmıştı.

Rusya, petrol satışına ambargo getirilmesi halinde Almanya üzerinden Avrupa'ya ulaşan boru hattına verdiği gazı durdurma tehdidinde bulunmuştu

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, “Rusya petrolünün engellenmesinin, küresel piyasalara sonuçları felaket olur” dedi. Novak, petrolün varil fiyatının 300 dolara çıkabileceğini iddia etmişti.

Uzmanlar bu durumu küresel ekonomi için kâbus senaryosu olarak nitelendirirken ABD, Avrupa Birliği ile Rusya petrolüne ambargonun görüşüldüğünü duyurdu. Ancak, Rusya petrolüne büyük ölçüde bağımlı olan Almanya ve Hollanda olası bir ithalat yasağına açıkça karşı çıkıyor.

15.51 Dünya Sağlık Örgütü, Ukrayna'daki hastanelere, ambulanslara ve diğer sağlık tesislerine yönelik saldırıların son günlerde hızla arttığını ve ülkenin hayati tıbbi malzeme sıkıntısı çektiğini söyledi.

15.23 Ukrayna'nın Makariv bölgesi, Ruslarn kopntrolüne geçti. Bölgede Rus tankı sivil aracı vurdu. Sivil araçlar kullanan askerler, otomobillerin aynalarına sarı bantlar takıyor, ancak incelenen görüntülerde, bu araçta sarı bant olmadığı görülüyor.

15.19 Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Ukrayna'daki durumun endişe verici olduğunu söyledi. Çin'in devlet yayın organı CCTV, Şi'nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesi esnasında bu konuda konuştuğunu açıkladı. Görüşme sırasında Şi'nin Ukrayna'daki durumun kontrol edilmesi gerektiğini ve iki ülke arasındaki barış görüşmelerinden Fransa, Almanya ve Çin'in sorumlu olabileceğini ifade ettiği aktarıldı.

Çin henüz Rusya'nın Ukrayna işgalini kınamadı, ancak geçtiğimiz haftalarda şaşırtıcı bir şekilde işgali kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada çekimser kaldı.

15.04 Sputnik'in aktardığı habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus gazeteci Vladimir Solovyov’un Youtube programında Ukrayna savaşı ve müzakere sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın, Ukrayna ile görüşmeye "her zaman hazır olduğunu" belirterek, "Asıl sorulması gereken, Ukrayna tarafının perşembe günü Türkiye’de gerçekleşecek görüşmelere ne derece hazır olduğu" dedi.

BLINKEN'DAN AÇIKLAMA

14.49 'Ruble çakıldı' diyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, pek çok firmanın Rusya'dan çekildiğine dikkat çekti ve 'Bu savaş Putin'in savaşı' diyen Blinken 'Umarım Rus halkı bunu anlar' dedi. Blinken ABD'nin Baltık ülkelerinin yanında olduğunun altını çizdi ve 'Ukrayna'yı özgürleştirdiklerini zannediyorlar. Moskova, Twitter'ı yasakladı ki yalanlarını daha iyi satabilsin' dedi. Blinken, 'Putin Rusya'yı izole ediyor ve 30 yıllık küresel açıklığı mahvediyor. Rus halkı bunu hissetmeye başladı ve daha da artacak' ifadelerini kullandı. 'Barışçıl varoluş için öncelikle barış gerekiyor' diyen Blinken sözlerine şöyle devam etti;

'Rusya elindeki her şeyi kullanarak bu kavramla dalga geçiyor, Ukrayna'ya saldırıyor. Rusya bunu istiyorsa o zaman barışı sağlaması lazım, saldırılarını durdurması lazım, savaşı bitirmesi lazım. Bu kadar basit.'

Ukraynalıların kendilerini savunmak için ABD'nin elinden gelen her şeyi yaptığının altını çizen Blinken, 'Ukrayna dışında desteğe ihtiyacı olanlara destek veriyoruz. Rusya saldırmaya devam ederse ona göre karşılık veririz demiştik, bunu yapıyoruz. Bunların hepsi Rusya'nın saldırısını bitirmeye yöneliktir' ifadelerini kullandı.

Estonya Başbakanı ise 'Biz de çok güçlü yaptırımlar uyguluyoruz Rusya'ya. Avrupalı müttefiklerimizle beraber çalışıyoruz' dedi.

14.37 Belçika'nın Flaman bölgesi hükümeti, Rus öğrencilerin üniversite eğitimi için yaptıkları burs başvurularını kabul etmeme kararı aldı.

İLK KONVOY YOLA ÇIKTI

14.24 Ukrayna’nın Sumi kentinde de Rus birliklerinin sivil yerleşimlere saldırısından kaçan Ukraynalılar, Poltava’ya gitmek için ilk konvoyla beraber yola çıktı. Poltava Bölgesel Devlet İdaresi Başkan Vekili Dimytro Lunin, Sumi kenti sakinlerinin tahliyeleri için insani koridorun açıldığını duyurarak, “Sumi’den gelenler Lokhvytsia ve Lubny üzerinden Poltava'ya götürülecek. Bu rota Ukrayna ve Rus tarafları tarafından kabul edildi. Kiev saatiyle 09.00-21.00 arası ateşkes başladı. Ukrayna durumu yakından takip ediyor” ifadelerini kullandı. Lunin, Ukrayna Başkan Yardımcısı Irina Vereşuk’un da süreci yakında takip ettiğini belirterek, “İnsanları kabul edeceğiz ve yardım edeceğiz. Yabancı öğrenciler de dahil olmak üzere sivilleri tahliye edeceğiz. Bu insani koridor aracılığıyla Sumi'ye insani yardım da ulaşacak” dedi.

13:40 Alman savcılar Ukrayna'nın işgalinden bu yana Rus birliklerinin işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlattı.

13:37 Ukrayna savunma bakanı, Rusya'nın Mariupol'da insani koridoru ihlal ettiğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da konuya ilişkin açıklama yaparak "Rusya, Mariupol'da 300 bin sivili rehin tutuyor. Yapılan anlaşmalara rağmen tahliyelere engel oluyor. Dün bir çocuk susuzluktan öldü. Savaş suçları, Rusya'nın kasıtlı stratejisinin bir parçası. Tüm Dünya önünde çağrıda bulunuyorum, Rusya bu insanları bırak" ifadelerini kullandı.

13.09 Sumi Valiliği ve Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada Sumi bölgesindeki saldırılarda 9 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Rus uçakları Sumi bölgesinde, sivil yerleşim yerlerini vurdu. Bölgede kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi ise Rusya saldırıları sonucunda hayatını kaybedenler 2’sinin çocuk olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, “7 Mart gecesi düşman unsurları Romenskaya ve Sportaka caddelerindeki sivil yerleşim yerlerini vurdu. Bölgeye kurtarma ekipleri intikal etti. Yapılan müdahaleler sayesinde yangın söndürüldü. Enkaz altında kalan bazı vatandaşlar çıkarıldı” ifadelerine yer verildi.

RUSYA'NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

13.07 S&P, 77 Rus şirket ve bankanın kredi notunu düşürdü Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings (S&P), Rusya’nın notunun ardından 77 şirket ve bankanın kredi notunu düşürdü. S&P, 3 Mart’ta Rusya’nın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB’den ‘CCC’ye düşürmüştü.

13.04 BM, Ukrayna'dan komşu ülkelere geçenlerin sayısının 2 milyona ulaştığını duyurdu.

12.57 Rus askerlerinin Harkov’da sivil yerleşimlere gerçekleştirdiği saldırıların ardından Ukrayna Acil Durumlar Servisi, 4 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Ukrayna Acil Durumlar Servisi’ne bağlı ekipler savaş pozisyonunda görevini yapmaya devam ediyor.

Krasnadarskiy caddesinde 9 katlı bir binanın vurulması sonucunda çıkan yangında bin 500 metrekarelik alanda 27 daire zarar gördü. Yangına 50 araç ve 200 personel ile müdahale edildi” ifadeleri kullanıldı.

ZELENSKİY SIĞINAKTAN KONUŞTU

12.50 Ukrayna Lideri Zelenskiy Amerikan ABC News'a bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

'Sadece Kiev'de değil kentin dış bölgelerinde de bombalanıyoruz' diyen Zelenski, Kiev'deki gizli sığınağında katıldığı programda Harkiv ve Mariupol gibi kentlerin de Rus bombalarının hedefi olduğunu belirtti.

Sıradan insanların Rus askerlerine karşı koyduğunun altını çizen Zelenski, 'Bugün buradayız yarın Polonya, Almanya... Bu iş çok ciddi' dedi.

'ABD Başkanı Biden'a en önemli şeyin hava güvenliği olduğunu söyledim. Çünkü bizi bombalıyorlar' diyen Ukrayna Lideri, 'Dün bir Rus füzesi Harkiv'de Üniversite binasını vurdu' dedi.

'Bugün bizim başımıza gelen yarın başkalarının da başına gelebilir' diyen Zelenski, 'Doğudaki canavar' olarak tanımladığı Rusya'nın saldırganlığının doymayacağının altını çizdi.

'İnsanlar ölüyor. Okullar, nükleer tesisler, kreşler bombalanıyor' diyen Zelenski, 'Putin'in savaş suçlusu olduğuna inanıyor musunuz?' sorusuna şu yanıtı verdi;

'Ben bu emirleri veren herkesin ve bu emirleri yerine getiren herkesin savaş suçlusu olduğuna inanıyorum.'

'Ben ve ailemi öldürmek için ekipler gönderildi' diyen Zelenski, Kiev'i terk etmeyeceğinin altını çizdi.

PUTİN'E MESAJ

'Putin'e bir mesajınız var mı?' sorusu üzerine Zelenski, 'Bu savaşı durduracak gücü var. Bu savaşı başlatanın kendisi olduğuna inanmasa da savaşı durdurmak onun elinde olan bir şey. Bunu kesinlikle bilmeli' dedi.

11.37 Sputnik'te yer alan habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kırım ve Donbass cumhuriyetlerinin tanınma olasılığıyla ilgili bir soruya "Bunu tartışabilir ve oradaki insanların nasıl yaşayacakları konusunda bir uzlaşma bulabiliriz" yanıtını verdi.

10.54 İngiltere Savunma bakanı Ben Wallace, Londra'nın Ukrayna'ya savaş uçağı sağlamaya karar vermesi halinde Polonya'yı destekleyeceğini söyledi.

RUS ORDUSUNUN KAYIPLARI

10.49 Ukrayna, savaş boyunca Rus ordusunun verdiği kayıpları açıkladı. Buna göre, 12 binden fazla Rus askeri etkisiz hale getirildi, 303 tank, 1036 zırhlı araç ve 120 topçu sistemi imha edildi.

10.37 Ukrayna Acil Yardım Hizmetleri (SES), Rus birliklerin dün gece ve bu sahahın erken saatlerinde bombardımına devam etmesi nedeniyle ölen ya da yaralanan sivillerin sayısının artmaya devam ettiğini duyurdu. Kiev'in batısındaki Jitomir'de bir petrol deposunda çıkan yangın sabahın ilk saatlerinde söndürüldü Doğudaki Sumi kentinde hava bombardımanında sivil yerleşim alanları vuruldu. Bir apartmanda yangın çıktı. Yerel yetkililer, ikisi çocuk dokuz kişinin öldüğünü açıkladı. Ülkenin güneyindeki Mikolaiv'de bazı yerleşim bölgelerinde yangınlar çıktı. Saldırılarda dört sivil hayatını kaybetti, Enkaz altından beş kişi yaralı olarak kurtarıldı Ukrayna'nın doğusundaki Harkov'da Rusya'nın topçu ateşi sonucu dokuz katlı bir binada yangın çıktı. 27 dairenin bulunduğu apartmandaki yangın 4 saatte söndürüldü. En az dört kişi yaşamını yitirdi. (BBC Türkçe)

10.33 Bugün Ukrayna'daki 5 kentte sivillerin tahliyesi için başlayan geçici ateşkes ile ilgili Kiev'den ilk açıklama geldi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, 'İlk konvoyun sabah 10.00'da başlaması kararlaştırıldı. Konvoyu özel araçlarla yerel halk takip edecek' dedi.

GEÇİCİ ATEŞKES

10.00 Sivillerin tahliye edilmesi için Ukrayna'nın 5 kentinde geçici ateşkes başladı. Ukrayna’nın başkenti Kiev, Harkov, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinde geçici ateşkes ilan edildi.

08.10 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yayınladığı bir video mesajda, zorunlu askerlik yapanların veya yedek askerlerin Ukrayna’da cephe hattında gönderilmeyeceğini söyledi. Putin bu mesajı, Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin yayınladığı videoda verdi. Rus lider, “Ordu hizmetindeki askerler, bu çatışmalara katılmayacak. Belirlenen görevler profesyonel ordu tarafından yerine getirilecek” dedi. Ukrayna’da seferberlik ilanı sonrası on binlerce yedek asker silah altına alındı. Putin mesajında, “sevdikleri için endişe eden kadınları anladığı” ifadesini de kullandı.

08.45 Dünya Bankası, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yardım için hibeler ve kredilerden oluşan toplam 723 milyon dolarlık bir paketi onayladı.

Banka, 3 milyar dolarlık bir destek paketi üzerinde de çalışıldığını duyurdu. Dünya Bankası, Ukrayna’ya komşu ülkelere de, mülteci krizindeki rolleri nedeniyle ek yardım yapılacağını açıkladı.

Destek paketinin, hastane çalışanı gibi kritik görevlerdeki Ukraynalıların maaşları ile emekli maaşları gibi ödemelerde kullanılabilecek.

JAPONYA'DAN YENİ YAPTIRIMLAR

07.55 Japonya Rusya ve Belarus'a yönelik yaptırımlarının kapsamını genişletiyor. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno yaptığı açıklamada, Belarus ve Rusya'ya karşı daha fazla yaptırım uygulayacağını duyurdu. Hükümet yetkilileri ve ilgili kuruluşların varlıklarının dondurulacağını belirten Matsuno, Japonya'nın Rusya'ya petrol arıtma ekipmanı ihracatını, Belarus'a ise hem sivil hem de askeri kullanım amacı olan ürünler olarak bilinen çift kullanımlı malların satışını yasaklayacağını ifade etti.

RUS GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ

06.05 Ukrayna askeri istihbaratı, Ukrayna kuvvetlerinin kuşatma altındaki Harkiv kenti yakınlarında bir Rus generalini öldürdüğünü duyurdu. Bunun savaş boyunca aldürülen 2'nci yüksek rütbeli komutan olduğu bilgininin altı çizilirken öldürülen generalin Rusya'nın 41. Ordusunun Birinci Komutan Yardımcısı Tümgeneral Vitaliy Gerasimov olduğu açıklandı.

41. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Vitali Gerasimov'un ikinci Çeçen Savaşı'nda ve Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarında yer aldığı belirtildi. Harkiv yakınlarındaki çatışmada hayatını kaybettiği iddia edilen Gerasimov'un Kırım dönüşü madalya aldığı da aktarıldı.

05.55 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne kabul edilmesine dair umutlu olduğunu belirtti. Kuleba, 'Ukrayna AB'ye katılmaya çok daha yakın' dedi.

05.38 Derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya'daki ticari faaliyetlerini askıya aldı.

05.31 Japonya'dan ek yaptırım kararı çıktı. Maliye Bakanlığı, Japonya'nın ek 32 Rus ve Belarus yetkili ve oligarkının mal varlığını dondurduğunu duyurdu.

04.42 Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, ülkesinin Salı sabahı TSİ 10.00'da ateşkes yapacağını ve Kiev, Çernigov, Sumy ve Mariupol'dan vatandaşları tahliye etmek için insani koridorlar açacağını söyledi.

04.39 Batı Rus petrolüne de yasak getirmeye hazırlanıyor. Bu olasılık üzerine açıklamalarda bulunan Rusya başbakan yardımcısı Alexander Novak bu durumun gerçekleşmesinin 'küresel pazar için feci sonuçlara yol açacağını' belirtti. Novak böyle bir senaryoda petrolün fiyatının varil başına 300 dolara çıkarak, 2 kat artabileceğini iddia etti. Uzmanlar bunun küresel ekonomi için kâbus senaryosu olduğunu belirtiyor.

04.10 Japonya hükümeti, Rusya işgali altındaki Ukrayna'da bulunan tüm Japonya Büyükelçiliği personelinin geçici olarak ülkeyi terk edeceğini açıkladı.

03.45 Fransa tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı, AB'nin Ukrayna, Moldova ve Gürcistan tarafından sunulan adaylık başvurularına ilişkin resmi aşamaları başlattığını bildirdi. Buna göre AB Konseyi’nin, AB Komisyonu’nu adaylık başvuru yapan ülkelerin dosyalarını inceleyerek görüş bildirmekle yetkilendirdiği açıklandı.

02.05 ABD merkezli bilgisayar firması IBM, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon ülkedeki tüm faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

01.08 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de kaldığını ve kaçmadığını belirterek, "Kimseden korkmuyorum" dedi.

KADINLAR GÜNÜ MESAJI

00.30 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Televizyondan yayınlanan konuşmada Putin, zorunlu askerlik hizmeti yapanların ve yedek askerlerin Ukrayna'ya gönderilmeyeceğini söyledi.

SIRADAKİ HABER