Dünyaca ünlü İtalyan tatlısının mucidi yaşamını yitirdi

Yoğun bir yemek sonrası masada ağırlık çökmeyi engelleyebilecek en hafif tatlılardan olan tiramisiyu icat eden İtalyan şef Ado Campeol 93 yaşında yaşamını yitirdi.

31 Ekim 2021, Pazar 14:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalyan mutfağından gelme ve ünü tüm dünyaya yayılan tatlının mucidi, "Tiramisunun babası" Ado Campeol yaşamını yitirdi. Campeol, Eşi Alba Di Pillo ile birlikte bu nefis tatlıyı bizlere 1970'te kazandırmıştı. Campeol, 93 yaşındaydı.

Pek çok tartışmaya konu olan ve çeşitli bölgelerce kendilerine ait olduğu iddia edilen kedi dili, şeker, yumurta ve koyulaştırıcı olarak mascarpone, kahve ve kakaodan yapılan ‘tiramisunun mucidi' Ado Campeol, yaşamını yitirmeden bir süre önce tiramisuyu çocuklarına miras bıraktığını belirtmişti. Şimdi Campeol'un çocukları Carlo ve Marina babalarının mirasını aynı lokantada sürdürecekler.

Ado Campeol’un dünyaca ünlü yumuşak, kremsi tastlısı, içinde bir tür yoğun peynir ve kaymaktan oluşan mascarpone peynirine rağmen, yemeklerden sonra yenilebilecek en hafif tatlılar arasında bulunuyor. Tiramisu, ülkemizde yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynir olan labneden de yapılabiliyor ancak asıl esprisi mascarpone kullanılması.

Kedi dili, şeker, yumurta ve koyulaştırıcı olarak mascarpone, kahve ve kakaodan yapılan ‘tiramisu’ ancak 2010 yılında noter huzurunda İtalyan Mutfak Akademisi'nce tasdik edilebilmişti.

Dünyaca ünlü pek çok oyuncunun ve zenginin gerçek ‘tiramisu’yu tatmak için Treviso’ya ‘Alle Beccherie’ lokantasına giderek Ado Campeol’ün elinden tiramisu yedikleri biliniyor. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kahvaltıya ne yapabilirim? Pratik kahvaltı tarifleri