Dünyada çok nadir görülüyor! Mersin'de vatandaşlar buldu

Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar 7’nci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekiplerine; 9 ay önce vatandaşlarca doğada yaralı halde bulunarak teslim edilen balık baykuşu, tedavisinin ardından Adana'da doğal yaşam alanına bırakıldı

05 Kasım 2018, Pazartesi 22:26 Son Güncelleme:
A A
Dünyada çok nadir görülüyor! Mersin'de vatandaşlar buldu

Balık baykuşu, 9 ay önce Adana'daki ekipler tarafından sağ kanadı kırık bir şekilde vatandaşlardan teslim alındı ve Mersin Tarsus Hayvan Parkı’na getirilerek tedavi altına alındı. Burada 9 aylık tedavi sürecini tamamlayan balık baykuşu, Adana Şube Müdürlüğü ekiplerince de doğaya bırakıldı.

TEDAVİSİ YAPILDI

Tarsus Hayvan Parkı biyologu Altay Atlı, yaralı halde bulunan baykuşun ekipler tarafından kendilerine getirildikten sonra tedavisinin yapıldığını belirterek, "Yaklaşık 9 ay öncesinde Türkiye’de ve dünyada çok nadir bulunan bir baykuş türü olan balık baykuşu geldi.

Veteriner hekimlerimizin incelemeleri sonucunda sağ kanadında bir kırık olduğu tespit edildi. Bakım ve tedavisini gerçekleştirdik. Kırık biraz zaman alan bir süreç ama şimdi iyileşti. Bazen elimizle bile beslediğimiz oldu. Şu anda doğada kendi başına yaşamını devam ettirebilecek seviyeye geldi. Doğa Koruma ve Milli Parklar'a balık baykuşunu teslim ettik" dedi.

''ÇOK DEĞERLİ BİR TÜR''

Doğa Koruma ve Milli Parklar Yaban Hayatı Teknikeri Adem Çolak, "Balık baykuşunun Tarsus Hayvan Parkı'nda tüm tedavileri tamamlandıktan ve rehabilitasyonu geçtikten sonra tekrar alındığı ortama bırakıyoruz. Bu çok değerli türü bugün akşam saatlerinde bulunduğu ortama bırakacağız" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE SADECE AKDENİZ'İN BAZI BÖLGELERİNDE GÖRÜLÜYOR

Bu arada, gece yırtıcı kuşları takımı altında yer alan baykuşgiller familyasından bir baykuş türü olan balık baykuşu, Avrupa'da görülmezken, Türkiye’de ise sadece Akdeniz Bölgesi'nin bazı yerlerinde yaşam mücadelesi veriyor. Balık baykuşu Avrupa’daki 56 tür gündüz ve gece yırtıcısı arasında üreyen popülasyonu en az tür olarak biliniyor. Bilimsel çalışmalar balık baykuşunun bu 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden biri olarak gösteriliyor. 

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.