Dünyada en çok kazanan CEO ilk kez bir kadın oldu

Dünyada en çok kazanan CEO ilk kez bir kadın oldu

Dünyada ilk kez en çok kazanan şirket yöneticisi bir kadın oldu. Buna rağmen kadın-erkek arasında ücret eşitsizliği ciddi ölçüde devam ediyor.

04 Haziran 2020, Perşembe 10:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Associated Press için Equilar tarafından hazırlanan 'en yüksek ücretli CEO'lar' sırlamasına göre, 2019'da birinci 58,5 milyon dolarla teknoloji şirketi Advanced Micro Devices'ın (AMD) tepe yöneticisi Lisa Su oldu.

Su'nun AMD'den aldığı maaş 1 milyon dolar. Buna 1,2 milyon dolarlık performans bonusu eklendi. Lisa Su ayrıca geçen yıl 3 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu ve 53 milyon dolarlık şirket hisse primi aldı. Böylece 2019 yılında, bir önceki yıla göre aldığı ücretini dörde katladı.

Kadın yönetici 2014'te şirketin başına geçtiğinde, AMD hisseleri 3 dolardı, bugün ise yaklaşık 55 dolardan satılıyor.

500 Amerikan şirketini kapsayan S&P 500'de en fazla ücret alan 50 yaşındaki Su olurken, onu 45,8 milyon dolarla Discovery Inc'in patronu David M. Zaslav takip ediyor. Yıllık 45,5 milyon dolar gelirle de Walt Disney'nin CEO'su Robert AIger üçüncü sırada.

Toplam 329 ismin yer aldığı sıralamada sadece 20 kadın yönetici bulunuyor. Lisa Su'dan sonra gelen ilk kadın, Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn A. Hewson yılda 24,4 milyon dolar ücret alıyor.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER iPhone 12 ailesinin Türkiye fiyatları ortaya çıktı