Dünyadan gizlenen belgede ne var?

Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonu Beyaz Saray'dan izleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın masasındaki bir belgenin sansürlenmesi tartışma yarattı

03 Mayıs 2011, Salı 11:56
A A
Dünyadan gizlenen belgede ne var?

ABD yönetimi, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü Pakistan'daki operasyonu, Beyaz Saray'daki Kriz Odası'ndan takip etti.

Beyaz Saray tarafından servis edilen toplantı fotoğraflarında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın masasında duran bir belgenin buzlanması ise tartışmalara neden oldu.

Fotoğraf hakkında Beyaz Saray'dan düşülen notta, "Bu fotoğraftaki çok gizli bir belge buzlanmıştır" ifadesi kullanıldı. Şimdi tüm dünya bu "çok gizli" belgenin ne olduğunu tartışıyor. 

Beyaz Saray tarafından dağıtılan fotoğraflarda, bin Ladin operasyonuyla ilgili olarak sürekli bilgilendirilen ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Robert Gates ve Clinton'ın oldukça heyecanlı olduğu görüldü.

Operasyonun saniye saniye takip edildiği odada, Genelkurmay Başkanı Mike Mullen ve ulusal güvenlik ekibinden üst düzey yetkililer de hazır bulundu.

Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan, 40 dakikalık operasyonu Kriz Odası'nda kurulan "karmaşık" bir iletişim sistemiyle izlendiklerini söyledi.

''Dakikalar, günler kadar uzundu ve Başkan ekiplerimizin güvenliği için çok endişe etti'' diyen Brennan, ''Tabii ortam çok gergindi, birçokları nefeslerini tutmuştu. Operasyon adım adım ilerlerken bir sessizlik hüküm sürüyordu'' diye konuştu.

ABD komandolarının binaya girmesi ve içerideki kişiyi Bin Ladin olarak tanımlamasından sonra herkeste bir rahatlama olduğunu ifade eden Brennan, baskında kullanılan helikopterlerden birinin düşmesi sonucu odadaki tansiyonun arttığını belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...