Dünyanın en güzel gelinlikleri; Kraliyet düğünlerinden 6 muhteşem gelinlik

Dünyanın en güzel gelinlikleri deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Muhtemelen kraliyet gelinlikleri... Prenses Beatrice'in geçtiğimiz günlerde evlenmesiyle birlikte tüm gözler yeniden İngiltere Kraliyet Ailesi'nin önceki düğünlerine döndü. Peki ya Kate Middleton'ın gelinliği? Meghan Markle'ın gelinliği de bir o kadar güzeldi. Hazır düğün sezonu iyice gelip çatmışken gelinlik modelleri arayışına giren gelin adaylarına ilham olmak istedik. Kraliçe gelinliğinden, prenses gelinliklere işte kraliyet düğünlerinden 6 muhteşem gelinlik!

22 Temmuz 2020, Çarşamba 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kraliçe 2'nci Elizabeth'in gelinliği bağışlarla yaptırıldı

Kraliçe 2'nci Elizabeth'in gelinliği bağışlarla yaptırıldı

Prenses Elizabeth, Prens Philip ile 1947’de evlendiğinde henüz savaş zamanı kuralları geçerliydi. Gıda dağıtımı karneyle yapılıyordu. Elizabeth, ülkedeki genç kadınlar tarafından bağışlanan gıda karnesi haklarıyla tasarımcı Norman Hartnell’dan gelinliği için ipek temin etti. Gelinlik kristallerle ve ABD’den sipariş edilen 10 binden fazla inci ile süslendi. Duvağı 4 metre uzunluğundaydı.


Geleneksel tarzlardan kopuş

Geleneksel tarzlardan kopuş

Kraliçe Elizabeth’in kızı Prenses Anne, 1973’te yüzbaşı Mark Phillips ile evlenirken, Maureen Baker tarafından tasarlanan ortaçağ kollu “Tudor tarzı” bir gelinlik seçti. Gelinlik, günümüz moda trendlerine bağlı kalırken, kraliyet gelinleri için daha geleneksel tarzlardan kopuş olarak dikkat çekiyordu. Anne, aynı zamanda tasarım sürecine yoğun olarak dahil olan ilk İngiliz prensesiydi.


En sevilen prensesin muhteşem gelinliği

En sevilen prensesin muhteşem gelinliği

Lady Diana Spencer’in, 1981’de Prens Charles ile evlenirken giydiği gelinlik belki de tarihte en ünlü gelinliklerden biri oldu. Kabarık kol kısımları ve kabarık etek daha sonraki yıllarda tsarlanan gelinlik modellerine örnek oldu. David ve Elizabeth Emanuel tasarımı, 25 metrelik duvağa sahip gelinlik 9 bin pounda mal oldu. Uzun duvak Diana’nın düğün arabasına sığmasını zorlaştırmıştı.

Rüya gelinlik

Rüya gelinlik

Son zamanların en çok takip edilen prensesi olan Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın gelinlik seçimi straplez gelinlik modellerinin saltanatını yıktı diyebiliriz. Gelinliğin tasarımcısı, o yıllara kadar oldukça rağbet gören straplez model yerine, truvakar, uzun ve takma kollu modellerin ve V yakanın öne çıkmasını sağladı. Ünlü İngiliz markası Alexander Mc Queen’ın baş tasarımcısı Sarah Burton tarafından tasarlanan gelinliğin üst bedeni, nergis, İrlanda yoncası ve gül motiflerinden oluşan dantel kumaştan, etekleri ise ipek tafta kumaştan tasarlanmıştı. O güne kadar sıradan bir İngiliz kızı olan Kate, düğün gününde Kraliçe II. Elizabeth’ten ödünç aldığı Cartier marka taç ile prensesliğe ulaşmış oldu. 

Bu gelinliğin bir hikayesi var

Bu gelinliğin bir hikayesi var

Sussex Düşesi’nin gelinliğinin duvağı 5 metre uzunluğunda. Duvağın etrafı ise çiçeklerle bezeli. İşte bu çiçekler aslında Commonwealth’in yani İngiliz Milletler Topluluğu’nun 53 ülkesini temsil ediyor. Tasarımcı Keller her ülkenin çiçeğini araştırmak için oldukça fazla zaman harcamış. 53 ülkenin sembol ve çiçeklerinin işlendiği duvak için tasarımcı ‘Kilisede yürürken bu 53 ülkede ona eşlik etmiş oldu, çok şairane bir andı” diyor. Meghan Markle’ın gelinliği ipek kumaştan yapıldığı için çalışanlar her yarım saatte bir ellerini düzenli olarak yıkamak zorundaymış. Ellerini yıkayıp yıkayıp tasarıma devam eden çalışanlar, ipek iplikler ve organza el işlemeli uzun duvak için de aynı işlemi uygulamış. Ayakkabılar ise yine Givenchy tarafından, ipek saten kumaştan hazırlanmış.

Kraliçe'den gelinlik jesti

Kraliçe'den gelinlik jesti

Buckingam Sarayı'nın resmi Instagram hesabın The Royal Family'den, Prenses Beatrice ile Edoardo Mapelli Mozzi'nin düğün pozları paylaşıldı. Prenses Beatrice'in gelinliği tam 53 yıl önce Kraliçe 2. Elizabeth tarafından önce parlamento açılışında ardından da çeşitli özel gecelerde giyilmişti. Kraliçe'nin elbisesi Beatrice için modifiye edildi ve kol kısmına eklemeler yapıldı. Bu vintaj gelinlik, bir dönem İngiliz kraliyet ailesinin kadın üyeleri için yaptığı tasarımlarla tanınan Norman Hartnell'ın imzasını taşıyor.

Beatrie'in gelinlik tacı ise bir kez daha "Kraliçe'nin en sevdiği torunu mu?" sorularını akla getirdi. Queen Marry Fringe adlı bu tacı Kraliçe 2 Elizabeth kendi düğününde de duvağının üzerine takmıştı.


Prenses Beatrice ile Edoardo Mapelli Mozzi'nin düğün pozlarında dikkat çeken bir başka ayrıntı da babası Prens Andrew ve annesi Sarah Ferguson'ın hiçbirinde yer almamasıydı. Basına servis edilen pozlarda Kraliçe ve eşi Prens Philip yer alıyor. Ama Beatrice'in anne ve babası ise görülmüyor. Bu durum Prens Andrew'nun adının karıştığı skandalların düğünü gölgelemesine karşı bir önlem olarak yorumlandı. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yine aşık olduk! Instagram'da bu hafta dibimizi düşüren 17 şey (25 Eylül - 2 Ekim)