Dünyanın en yüksek asgari ücretini veren ülke: 33 bin 880 TL kazanıyorlar

Geçtiğimiz ay alınan karar sonucu İsviçre'nin batısında bulunan Cenevre kantonunda dünyanın en yüksek asgari ücreti için halk referandumda oy kullandı. Cenevre'de asgari ücret aylık 4 bin 100 İsviçre frangı yani 33 bin 880 TL oldu.

28 Eylül 2020, Pazartesi 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz ay alınan karar doğrultusunda İsviçre'nin batısında bulunan Cenevre kantonunda dünyanın en yüksek asgari ücreti için halk referandumda oy kullandı. Oy kullanan seçmenlerin %57.8'i Cenevre kantonunda saatlik asgari ücretin 23 İsviçre frangına yani yaklaşık190 Türk lirasına yükselmesine evet dedi. Böylelikle Cenevre kantonu dünya üzerinde asgari ücretin en yüksek olduğu bölge unvanını kazandı. Cenevre'de asgari ücret aylık 4 bin 100 İsviçre frangı yani 33 bin 880 TL oldu.


Dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olarak kabul edilen İsviçre, bu durumu tescilleyen bir karara imza attı.

Geçtiğimiz ay alınan referandum kararı doğrultusunda İsviçre'nin batısında yer alan Cenevre'de halk sandık başına gitti.

Ülkenin ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan bölgesi olan Cenevre'de yapılan referandumda halk yeni asgari ücreti oyladı.


Sunulan teklife göre Cenevre kantonunda asgari ücret saatlik 23 İsviçre frangına çıkarılacaktı.

Dün gerçekleştirilen referandum ile Cenevre halkı bunu kabul etti ve saatlik asgari ücret 23 İsviçre frangı oldu.

Bu karar öncesine kadar dünyada en yüksek asgari ücret 19 dolar ile Avustralya'dayken Cenevre kantonu bu unvanın yeni sahibi oldu.


Haftada 40 saatlik çalışma süreci baz alındığında bir Cenevrelinin eline geçecek olan asgari ücret aylık 4 bin 100 İsviçre frangı yani 33 bin 880 TL oldu.

Dünyanın en yüksek standartlara sahip ülkelerinden biri olan ve pahalılığıyla ünlü İsviçre'de benzeri seviyede asgari ücret uygulayan iki kanton daha bulunuyor. Jura ve Neuchatel.

Yüksek standartlarla birlikte hayat pahalılığı da İsviçre'ye dair bilinen gerçeklerden biri.


Artık dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip Cenevre'de Euronews Türkiye'nin haberine göre iki odalı bir evin kirası aylık ortalama 3000 İsviçre frangı, bir fincan kahve ise 4 İsviçre Frangı.


İsviçre genelinde ortalama aylık gelir 6 bin 500 İsviçre frangı yani yaklaşık olarak 53 bin 793 TL.

Cenevre'de alınan bu kararın diğer kantonlarda da referandumla halk oyuna sunulma olasılığı bulunuyor.

Cenevreliler daha önce benzeri iki referandumda ret oyu kullanmıştı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya, Kraliçe Elizabeth'in bu görüntüsünü konuşuyor