Dünyanın konuştuğu kaçış

Meksikalı mafya babası El Chapo'nun sağ kolu, her şeyi itiraf etti

24 Ocak 2019, Perşembe 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

El Chapo için çalışan eski çete üyesi Damaso Lopez Nunez, Chapo'nun 2015 yılında hapishaneden kaçış planının detaylarını anlattı.

El Chapo'nun sağ kolu olarak bilinen Damaso Lopez Nunez'in anlattıkları şoke etti.

Damaso Lopez Nunez'in anlattıklarına göre 61 yaşındaki El Chapo'nun 29 yaşındaki eşi Emma Coronel Aispuro da, El Chapo'nun kaçmasını sağlayan 1 km'den uzun tünelin açılması planına yardımcı olan kişilerden biriydi.

El Chapo için çalışan Nunez, El Chapo'nun ikiz kızlarının annesi olan Aispuro'nun, Chapo'nun oğulları ile mesajlaşmasını sağladığını ve iletişim için bir tür kurye görevi gördüğünü öne sürdü.

Nunez ayrıca Aispuro'nun eşinin Meksika'da tutulduğu hapishane yakınlarında bir ev satın aldığını ve Chapo'ya hapishanede bir GPS cihazı vererek tüneller için koordinatları belirlemede yardımcı olduğunu söyledi.

Nunez, El Chapo'ya yardım eden kişilerin Meksikalı karteli Altiplano Hapishanesi'ne geri göndermesi için yüksek rütbeli bir hapishane sorumlusuna 2 milyon dolar ödeme yaptığını fakat Chapo'nun hiçbir zaman Altiplano'ya geri dönmediğini belirtti.

El Chapo'nun eşi Aispuro, iddiaların sıralandığı o anlarda mahkeme salonunda olmasına rağmen herhangi bir tepki vermedi.

2015 yılında hapisten kaçan 61 yaşındaki El Chapo, 2016 yılında tekrar yakalanmıştı.

Sinaloa Kartel'in lideri olan El Chapo 2017 yılında suçluların iadesi kapsamında ABD'ye teslim edilmişti.

El Chapo'nun avukatı, müvekkilinin kartelin gerçek lideri olan Ismael 'El Mayo' Zambada tarafından bir tür kumpasa kurban edildiğini öne sürüyor.

Davanın bir sonraki duruşması bugün ya da 28 Ocak Pazartesi günü görülecek. Yeni duruşmada El Chapo'nun avukatlarının bazı şahitler getireceği düşünülüyor.

El Chapo davasında itirafçı olan Nunez, 2017 yılında ABD'deki işlediği suçlar sebebiyle Meksika'nın başkenti Meksiko'da yakalanmış, ABD'ye iade edilmiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Nunez, mahkeme ile yaptığı iş birliğinin cezasına indirim olarak yansımasını ümit ediyor.

Meksikalı yetkililer 2017 yılında yakalandığı dönemde Nunez'un, El Chapo'nun rakibi olan yeni nesil kartel Jalisco ile ittifak yaptığını düşünüyor.


El Chapo için 2001 yılında çalışmaya başlayan Nunez, ünlü mafya babasının uyuşturucu ticaretini organize etmesine yardım ediyordu.


Nunez ayrıca Chapo'nun ikiz kızlarından birinin manevi babasıydı.

Nunez yıllar içinde El Chapo'nun en sadık yardımcılarından biri olmuş ve sağ kolu haline gelmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in başka çaresi kalması: Yemesinler diye 580 TL ödeyecek