Duş alırken yaptığımız 5 hata

Duş almak günlük olarak her gün yaptığımız bir eylem olsa da bu basit görünen eylemde yapılan hatalar cildimize uzun sürede hasar verebilir. İşte duş alırken yaptığımız 5 yaygın hata…

15 Ağustos 2018, Çarşamba 16:52
A A
Fazla sıcak su ile duş almak

Fazla sıcak su ile duş almak

Sıcak su cildin fazla kurumasına neden olur. Sıcak su ciltte bulunan tüm yağ tabakasını kaldırarak cildi savunmasız bırakır ve ciltte kızarıklıklara yol açar. Duş alırken ortalama sıcaklık 25-40 derece olmalıdır.

Cildi sertçe kurulamak

Cildi sertçe kurulamak

Cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayın. Cildi hafif nemli bırakmak iyi olacaktır. Hafif nemli cildinizi vücut losyonu ya da kremi ile nemlendirmelisiniz.

Eski ve nemli lif kullanımı

Eski ve nemli lif kullanımı

Nemli lifler bakteri ve küf için muhteşem bir yaşam alanıdır. Eskimiş ve haftalardır nemli şekilde bekleyen lifler bakteri yuvasıdır. Yapılacak en iyi şey ise 4 haftada bir liflerin yenileriyle değiştirilmesidir. Her kullanım sonrasında liflerin kuruyacağı bir yere asılması da bakteri oluşumunu geciktirecektir.

Duş jelinin gereğinden fazla kullanımı

Duş jelinin gereğinden fazla kullanımı

Cildin doğal yağını çözen duş jellerinin aşırı kullanımı bu doğal yağların tamamen kaldırılmasına ve ciltte kuruluğa neden olur. Vücutta gün içinde biriken yağı çözmesi amaçlı olan duş jellerin fazla kullanımı ciltteki yararlı yağlarında kaybıyla sonuçlanabilir.

Duşta uzun süre kalmak

Duşta uzun süre kalmak

Uzun süren duşlar ciltte kuruluğa neden olur. Bu kuruluk kaşıntıya neden olabilir. Ortalama duş süresi 10 dakika olmalıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.