Duş almayı bırakırsanız vücudunuzda yaşanacak 4 değişiklik

Günlük duşu kim sevmez! Duş almak sizin güne başlamanıza yardımcı olur, sizi dinç tutar ve kendinizi şımartmanızı sağlar. Güzel koktukça iyi hisseder, iyi hissettikçe de cildiniz ve vücudunuz için daha fazla özen gösterirsiniz. Peki duş almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler olur?

26 Temmuz 2018, Perşembe 10:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tıpkı psikolojimiz ve egzersiz rutinimiz gibi duş rutinini de bıraktığımızda vücudumuzda garip değişiklikler oluyor. Bu nedenle duş almaktan vazgeçmek sandığınızdan çok daha problemli bir durum.

Ölü deri hücreleri, bakterilerin büyümesi için uygun bir ortam yaratır

Ölü deri hücreleri, bakterilerin büyümesi için uygun bir ortam yaratır

Duş almadığınızda ilk etkilenecek yer tabii ki doğal olarak cildiniz olacaktır. Düzenli duş almadığınız takdirde cildiniz anında olumsuz tepki vermeye başlar. Çünkü ölü hücreler ve toz parçacıkları cilde yapışır ve bu da istenmeyen bir madde tabakasıyla cildin kapanması anlamına gelir. Normalde cilt üzerinde birçok yararlı bakteri vardır. Bu bakterilerin yerini zararlı bakteriler alır ve bu da ileride çeşitli cilt problemlerinin yaşanmasına neden olur.

Beklenmedik bir anda kokmaya başlarsınız

Beklenmedik bir anda kokmaya başlarsınız

Bu çok şok edici bir haber değildir. Duşu bıraktığınızda doğal ve çevresel faktörlerden dolayı kokular oluşmaya başlar. Ölü deriler ve hücreler, bakteriler vücudunuzun çeşitli noktalarında birikir. Üzerine bir de ter ürettiğinizde tüm sorunlar bir araya gelir. Bu da nemli bir ortam ve mantar hastalığı anlamına gelir. Birkaç gün içerisinde de bu bakteri ve mantar oluşumundan dolayı koku almaya başlarsınız.

Kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olursunuz

Kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olursunuz

Kuru cilt kaşıntıları zamanla acı verebilir. Çünkü cildinizi gittikçe daha kaba hissetmeye başlarsınız. Cildiniz dehidre olduğundan bir süre sonra büyük yamalar halinde kuruluklar görülmeye başlar. Bunun yerine cildinizi sık sık yıkamalı ve doğru bir nemlendiriciyle henüz duştan çıkar çıkmaz nemliyken nemlendirici uygulamalısınız. Bu cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Korkunç sivilceler çıkarırsınız

Korkunç sivilceler çıkarırsınız

Koku, kuru ve pul pul bir cilt size yeterince kötü gelmedi mi? O halde şunu bilin ki duş almayı bırakırsanız vücudunuzun çeşitli yerlerinde sivilceler çıkar ve bu sivilceler gittikçe daha da büyük iltihaplanmalar haline gelir. Vücutta iltihap olması ise vücudun bunun üstesinden gelebilmek için daha fazla çalışması anlamına gelir. Bu da sisteminizin gittikçe sağlıksızlaşması demektir.

Sağlığınız için, özellikle de sıcak yaz günlerinde, her gün duş almayı sakın ihmal etmeyin!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Abartırsanız kilo aldıracak 9 sağlıklı besin