Duvara bantlanmış 120 bin dolarlık muzu yedi

ABD’nin Miami kentinde sanatçı Maurizio Cattelan’ın, 'duvara bantlanmış muz' eseri, 120 bin dolara (yaklaşık 695 bin lira) satıldı. Başka bir sanatçı David Datuna, duvara bantlanmış olarak sergilenen muzu alarak yedi ve yaptığı eylemin adına da ‘Aç Sanatçı’ olarak isimlendirdi. Vedat Milor'un olayın videosunun yer aldığı 'Sizce bu adam hakkında nasıl bir karar almalı?' paylaşımına çok sayıda kişi yorumda bulundu. Muzu David Datuna'nın yemesi üzerine eseri polis korumaya başladı.

08 Aralık 2019, Pazar 14:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Miami kentindeki Perrotin Art Basel Miami´de sergilenen ve İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan´a ait olan, Komedyen adını taşıyan ve duvara bantlanmış gerçek bir muzun sergilendiği eseri, başka bir sanatçı tarafından yendi. Sanatçının üç adet ürettiği Komedyen adlı eserin iki versiyonu 120 biner dolara alıcı bulurken, üçüncü kopyası için 150 bin dolar fiyat belirlenmişti. Adı açıklanmayan alıcıların, eserle birlikte kendilerine iletilen orijinallik sertifikasında, esere konu olan muzu gerekli gördükleri takdirde değiştirebilecekleri belirtilmişti.


Eseri çok lezzetli buldu

Eseri çok lezzetli buldu

Duvara bantlanmış muz eseri sergide sanatseverlerle buluşurken, aynı sergide eserlerini sergileyen David Datuna adlı sanatçı, dün akşam esere yaklaşarak muzu duvardan aldı ve yedi. Sanatçı Datuna yaptığı eylemi Aç Sanatçı olarak kendi sosyal medya hesabından duyurdu. Eser sahibi Maurizio Cattelan'ın eserlerini sevdiğini ve yediği eseri ise çok lezzetli bulduğunu yazdı. Galeri yetkilileri eseri satın alan kişinin ihtiyaç halinde muzu başka bir muzla değiştirebileceğini dolasıyla yenilen muzun yerine yenisinin konulabileceğini belirttiler.


Altın klozet heykeli çalınmıştı

Altın klozet heykeli çalınmıştı

Komedyen adlı eser, daha önce 120 bin dolara alıcı bulmuş ve sergilendiği sanat galerisinin sahibi Emmanuel Perrotin tarafından, eserin dünya ticaretinin bir simgesi ve klasik bir mizah ögesi olduğunu açıklanmıştı. Eser sahibi Cattelan, proje fikrini ilk olarak bir yıl önce sundu. Gezdiği ülkelerde ilham vermesi için otel odasına bir muz asan sanatçının, muz şeklinde heykel üzerinde çalıştığı, bunu ilk olarak çam sakızı reçinesiyle ve sonra bronzla denediği ama istediği sonucu yakalayamadığı belirtildi. Galeri yetkilileri, Cattelan´ın, Komedyen adını verdiği çalışmasında, gerçek bir muz kullanmaya karar verdiği açıklandı. Sanatçı Maurizio Cattelan, daha önce 18 karat altından yaptığı klozet biçimli heykeli, Eylül ayında İngiltere’de sergilendiği Bleinheim Sarayı’ndan çalınmıştı. Amerika adı verilen esere yaklaşık 6 milyon dolar değer biçiliyordu.

Vedat Milor'dan tepki

Vedat Milor'dan tepki

Vedat Milor, ABD'deki olaya ilişkin sosyal medya hesabından videoyu paylaşarak "Maurizio Cattelan adlı İtalyan sanatçının koli bandı ile duvara yapıştırdığı muzdan oluşan “sanat eseri” 120 bin dolara satılmış. David Dattuna isimli performans sanatçısı ise bandı söküp muzu afiyetle yemiş. Sizce bu adam hakkında nasıl bir karar almalı?" ifadelerini kullandı.


Polis koruma altına aldı

Polis koruma altına aldı

Çalışanlardan biri Datuna’ya kızsa da yeni bir muz duvara bantlandı ve çalışmayı koruması için polis sevk edildi. Galeri direktörü, Datuna’nın eseri bozmadığını, muzun bir fikir olduğunu belirtti.

Sanatçının küresel ticarete bir eleştiri olarak üç adet ürettiği eserin iki versiyonu, önceki gün düzenlenen sanat fuarında yüz yirmişer bin dolara alıcı bulmuştu. Çalışmanın üçüncü kopyası için 150 bin dolar fiyat belirlenmişti.

AA-DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Billie Eilish'in hayatı belgesel oluyor