'Duvarlar değil köprüler lazım'

'Duvarlar değil köprüler lazım'

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francesco, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 25'inci yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, halen dünyayı bölen duvarların yıkılması, bunun yerine köprüler kurulması gerektiğini söyledi

09 Kasım 2014, Pazar 23:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geleneksel Pazar duası Angelus’un ardından Aziz Petrus Meydanı’ndaki binlerce kişiye seslenen Papa Francesco, 9 Kasım’ın, Doğu ile Batı Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25’inci yılı olduğunu hatırlattı.

"O gün, Avrupa’nın ve dünyanın ideolojik bölünmesinin sembolü yıkıldı" diyen Papa, "Yıkılış aniden oldu, ama bu, bunun için mücadele eden, acı çeken ve dua eden birçok insanın uzun ve zahmetli uğraşlarından sonra mümkün oldu, bazıları yaşamını bile ortaya koydu. Bunlar arasındaki önemli başrol oyuncularından biri de Papa 2. Jean Paul idi" diye konuştu.

"DUVARLAR DEĞİL, KÖPRÜLER LAZIM"

‘Buluşma’ kültürünün yayılmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Papa, "Dünyayı halen bölmeye devam eden duvarları yıkma becerisine sahip olmalı, artık masum insanların zulüm görmesine, inançları ve bir dine mensup oldukları için öldürülmelerine izin vermemeliyiz" diye sözlerini sürdürdü.

Bir duvarın olduğu yerde kalplerin kapandığını dile getiren ruhani lider, "Duvarlar değil, köprüler kurmak lazım" dedi.

2005 yılında hayatını kaybeden Polonya kökenli Papa 2. Jean Paul’un, Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve iki Almanya’nın birleşmesi, Doğu Bloku ve Varşova Paktı’nın çöküş süreci ve SSCB’nin dağılması sürecinde büyük rol oynadığı biliniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meghan Markle'ın özel hayatın ihlali davasını erteleme talebi kabul edildi