Eğer sabahları başınız ağrıyorsa dikkat!

Sık tekrarlayan ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan şiddetli baş ağrısı, beyin tümörü habercisi olabilir

15 Şubat 2017, Çarşamba 12:11
A A
Eğer sabahları başınız ağrıyorsa dikkat!
Ufuk Üniversitesi’nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, toplumun neredeyse yüzde 80’ini ilgilendiren baş ağrıları ve nedenleri hakkında önemli bilgiler verdi:

7 GÜN SÜREBİLİR

“Baş ağrılarının büyük bir kısmı beyin tümörü anlamına gelmiyor. Baş ağrısını iki türlü incelememiz gerekiyor. Birincisi primer baş ağrısı dediğimiz birincil baş ağrıları. Bunların içerisine migren, kronik günlük baş ağrısı, kinetik baş ağrısı dediğimiz ağrılar giriyor. Kronik baş ağrısına bakarsak bunlar arasında tek taraflı olması, şiddetli ağrının olması ve tekrarlaması söz konusu.

Kadınlarda migren oranı yüzde 20’ye yakın, erkeklerde yüzde 6-10 arasında değişiyor. Bu ağrılarla birlikte bulantı kusma da olabiliyor. Hastalar bu ağrıyı çektiği zamanlarda ışığa, gürültüye hassas oluyorlar ve genel bir iş gücü kaybı günlük hayattan normal faydalanamamak söz konusu.

Ayrıca gerilim tipi baş ağrıları var. Bunlar 30 dakika ile 7 gün arasında değişebiliyor.

'İKİNCİL BAŞ AĞRILARI BEYİNDEN KAYNAKLANIR'

Bazı ağrılara çok dikkat etmek gerekiyor. Biz bunlara ikincil baş ağrıları diyoruz. Beyindeki bir sebepten dolayı yaşanan baş ağrılarıdır.

Ağrı özellikle sabahları ortaya çıkar. Nedeni şu; kafa içi basınç artışı, özellikle uykudayken nefes alıp vermenin azalması nedeniyle genel vücutta bir ödem oluşuyor. Eğer beyinde yer kaplayan bir lezyon varsa bir ödem oluşuyor ve bu ödem sabahları artıyor. Hasta uyandığında baş ağrısı, kusma oluyor ve öğleye doğru hasta rahatlıyor. Bu tür bulgular varsa mutlaka bir doktora ulaşmak gerekiyor. Çünkü bu tür bulguları olan insanlarda mutlaka bir görüntüleme yapmak lazım.

Çocuklarda baş ağrısı önemli olup çok rastlanır bir durum değildir ama çocuğunuz 'Başım ağrıyor' diyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor.BU AĞRININ DİĞER AĞRILARDAN AYIRT EDİCİ BİR ÖZELLİĞİ VAR MI?

Bu ağrının diğer baş ağrılarından farklı olması gerekiyor. Migreni olan bir hasta aynı ağrıları devam ediyorsa ona bir şey yapmaya gerek yok, tedavisi zaten devam ediyordur. Fakat keskin, ani başlayan bir baş ağrısı varsa hasta ‘Hayatımda ilk defa bu kadar şiddetli ağrım oldu’ diyorsa, kafa içindeki baloncuk denilen anevrizmaların patlaması olabilir. Bu tür bir ağrı varsa bir doktora müracaat etmek gerekir. Özellikle bir nöroloğa gitmeli. Beyin tümöründe olan baş ağrıları özellikle sabahları ortaya çıkar. Ağrının yanında hastada şuurda bozukluklar, algılama problemleri, epileptik nöbetler olabilir. Görmeyle ve duymayla ilgili nöbetler tümörün yerine göre, tümör neredeyse beynin o kısmı ne yapıyorsa onunla ilgili problemler de kendini gösterebilir.

AĞRI KESİCİ ALINMALI MI?

Özellikle primer baş ağrısı dediğimiz migren ve benzeri baş ağrılarında, beyin tümörü dışındaki baş ağrılarında ağrı kesici önemli. Ağrı kesiciyi alırken hemen olayın başında veya ağrının geleceğini hissettiğinde almak gerekiyor. Bazı hastalar ağrının geleceğini hissederler. Biz buna aura diyoruz. Migrende ağrı başladı ve belli bir seviyeye ulaştı ise ağrı kesici aldığınız zaman çok büyük etkisi olmuyor. Diğer ikincil baş ağrısı dediğimiz beyin tümörü veya beyindeki lezyonlardan kaynaklanan baş ağrısında ağrı kesici almanın bir anlamı yok. Onu önce teşhis etmek, sebebini ortaya koymak gerekiyor." 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hamileyken o bitkilerden uzak durun!