Eğer şu günlerde eklemlerinizde ağrı varsa...

Eğer şu günlerde eklemlerinizde ağrı varsa...

Mevsim geçişleri havadaki elektrik yükünün artmasıyla insan üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Uzmanlar, gereken önlemler alınmadığı takdirde ağrıların artarak daha büyük sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıyor

13 Ekim 2015, Salı 13:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Toplumumuzda her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bu ağrılar daha da artış gösteriyor. Mevsim geçişlerinde sıcaklık, nem, rüzgar, hava basıncı ve elektriksel yükler gibi faktörler ani değişikliklere yol açabiliyor.

Bu değişiklikler ise insan vücudunun dengesini bozarak metabolik ve psikolojik şikayetlere neden olabiliyor.

Bu şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bazı insanlar bu dönemi hafif ağrılarla geçirirken bazıları ise şiddetli ağrılardan dolayı yatak istirahati yapabiliyor.

Soğukların başlamasının özellikle eklem ağrılarını artırdığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, bu ağrıların çok dikkate alınmadığının altını çiziyor.

Bel ve boyun ağrılarının ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyen Öztürk bu mevsimde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

•    Ağrılı bölgelere buz uygulayın.
•    Kronik ağrı hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli alın.
•    Ağrıları ağrı kesiciler ile geçirmeye çalışmayın, her ağrıda ağrı kesici içmeyin.
•    Hava durumuna uygun giyinin, soğuk ve esen yerlerde durmayın.
•    Kaslarınızı çalıştırıcı ufak egzersizler yapın.

Ağrıların ilerlemesini basit tedavi yöntemleri engellenebileceğini söyleyen Öztürk “Bu noktada önemli olan önlem almak. Yatak istirahati, ilaç kullanımı, egzersizler işe yaramadığında ise devreye cerrahi tedavi yöntemi girer. Kesin sonuç ve doğru tedaviye ulaşmak için de doğru bölüme gitmek çok önemli. Bel ve boyun ağrı şikayeti olan hastalar, genelde hangi bölüme gideceklerini bilemiyor. Bunun için en doğru bölüm ortopedi” diyor.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarları temizleyen besinler