Eğitim - Kariyer Kıbrıs'ın yeni okulu: Lefkoşa İngiliz Üniversitesi

Kıbrıs'ın yeni okulu: Lefkoşa İngiliz Üniversitesi

Paylaş
Kıbrıs'ın yeni okulu: Lefkoşa İngiliz Üniversitesi

KKTC'nin Girne kentinde 2013'te kurulan Lefkoşa İngiliz Üniversitesi (British University of Nicosia-BUN) yakın bir gelecekte dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmeye aday

Kurulduğu günden bu yana önemli bir ilerleme kaydeden Lefkoşa İngiliz Üniversitesi bünyesinde

Haberin Devamı

Eğitim Bilimleri Fakültesi,

Hukuk Fakültesi,

İktisadi, İdari ve Beşeri Bilimler Fakültesi,

Sağlık Bilimleri Fakültesi,

Mühendislik Fakültesi,

Turizm Fakültesi,

Havacılık Meslek Yüksekokulu,

Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu,

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitüsü barındırıyor.

BUN CEO’su ve Rektör Vekili Prof. Dr. Hülya Harutoğlu, "Üniversitemiz, Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olarak; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Zihin Engelliler Öğretmenliği lisans programları;

Hukuk Fakültesi’ne bağlı olarak Hukuk Lisans programı;

İktisadi, İdari ve Beşeri Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak İşletme (Türkçe), İşletme (ing), Sivil Havacılık İşletmeciliği (ing) lisans programları;

Haberin Devamı

Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olarak Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Spor Bilimleri lisans programları;

Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans programları;

Turizm Fakültesi’ne bağlı olarak Turizm ve Otelcilik;

Havacılık Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak Havacılıkta yer hizmetleri ve Sivil Havacılık kabin hizmetleri önlisans programları,

Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak Lojistik önlisans programı ve

Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak Aşçılık önlisans programlarında eğitim vermektedir." dedi.

DOKTORA PROGRAMI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Lefkoşa İngiliz Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitüsü bünyesinde Yükseklisans ve Doktora programları açılması konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Harputoğlu,

"Üniversitemizin tüm birimlerinde farklı ülkelerden alanında uzman, bilimsel gelişmeleri takip eden uluslarası bilimsel yayınlara imza atan akademik personel görev yapmaktadır. BUN, Kuruluşunun ilk yılında olmasına rağmen bünyesinde 11 Prof.Dr., 1 Doç.Dr., 54 Yrd.Doç.Dr., 26 Öğretim Görevlisi ve 14 Araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

Haberin Devamı

Çok uluslu bir yapı sergileyen BUN, KKTC’li öğrencilerin yanı sıra özellikle Pakistan, Nijerya, Kazakistan, İran, Azerbaycan, Suriye, Arabistan gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerle eğitim hayatına devam etmektedir. 2015-2016 akademik yılından itibaren ise ÖSYM yerleştirmeleriyle alınacak TC uyruklu öğrencilerin de dahil olduğu çok uluslu öğrenci portföyü artarak devam edecektir.

BUN, çok uluslu öğrenci yelpazesine Irak, Lübnan, çeşitli Afrika Ülkeleri, Çin, Bahreyn, Türkmenistan ve Kuveyt gibi birçok ülkeden yeni öğrencileri de eklemeyi planlamaktadır. " diye konuştu.

'İLKEMİZ UYGULAMALI EĞİTİM'

Lefkoşa İngiliz Üniversitesi’nin teknolojik altyapısı kuramsal eğitimin yanında uygulamalı eğitimi ilke olarak benimsediklerini ve üniversitelerinin uygulama alanlarını her geçen gün yeni teknolojilerle donatmaya devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Harutoğlu, tüm dersliklerde akıllı tahta ve internet bağlantısı bulunduğunu söyledi.

Mühendislik Fakültesi bünyesinde Mekatronik-Robotik laboratuvarı ve Elektrik Elektronik Laboratuvarlarının ileri teknoloji ile donatıldığını ve öğrencilerin kullanımına açıldığını vurguluyan Harputoğlu sölerine şöyle devam etti:

Haberin Devamı

"Ayrıca iki farklı bilgisayar laboratuvarı mevcut olan üniversitemizde üst düzey donanıma sahip bilgisayar sistemleri kullanılarak eğitim verilmektedir. Bununla birlikle öğrenci ve akademik personelin hizmetine sunulan kütüphanemiz de bilgisayar donanımlı olup, elektronik kaynaklara gerek kampüs içerisinden, gerekse kampüs dışından erişim hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Fen Bilimleri temel eğitiminin vazgeçilmezleri olan Fizik ve Kimya laboratuvarlarımız yeterli cihaz donanımına sahiptir.

Aynı zamanda dekanlığını da yürüttüğüm Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde de son teknolojik alt yapıyı kurmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle fakültemizde bulunan Anatomi laboratuvarlarının yanında, hemşirelik uygulama laboratuvarı, Anestezi Laboratuvarı, İlk ve Acil Yardım Laboratuvarı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon laboratuvarları, Uygulama Mutfağı, Beslenme İlkeleri Laboratuvar ve Antropometri Laboratuvarları da çağın gerektirdiği teknolojik araçlarla donatılmaya çalışılmaktadır. Hukuk fakültemiz bünyesinde de Sanal Mahkeme uygulama laboratuvarımız mevcuttur.’’

Haberin Devamı

'DİĞER ÜNİVERİSETELERDEN FARKIMIZ...'

Lefkoşa İngiliz Üniversitesi olarak en önemli farklılığımızın sadece meslek insanı yetiştirmek değil her yaşta her birey için eğitim ve sosyal sorumluluk hizmeti sunmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Harputoğlu, "Çağdaş ve nitelikli eğitim programlarımızı planlayan ve uygulayan akademisyenlerimiz aracılığı ile sadece bilgi öğreten değil, her an her yerde bilgiye ulaşmayı öğreten bir üniversite olmayı hedefledik. Ada genelinde ve Türkiye’de seçkin bir üniversite olmanın yanında dünyanın en iyi üniversiteleri ile işbirliği içerisinde ve nitelikli akreditasyon kurumları ile akredite olarak bir dünya üniversitesi olmayı arzuluyoruz.

'POLİTİKAMIZ DÜŞÜK ÜCRET'

Sonuç olarak en büyük farkımızın fazla sayıda öğrenciye sahip olmayı değil, nitelikli ve dünyanın her yerinde tanınma özelliğine sahip bir üniversite olmayı hedeflememiz olduğunu söyleyebilirim.

Burs-konaklama ve staj imkânları İlk yılından itibaren çok sayıda burs vermeye başlayan üniversite, başarılı öğrencileri desteklemeyi bir sorumluluk olarak görmektedir. Bu amaçla düşük ücretli eğitim politikasına sahip olan üniversite, birçok öğrenciye tam burs, %75, %50 ve %25 burs sağlamaktadır.

Bunun yanında askeri personel, sağlık personeli, öğretmen çocukları ile polis çocuklarına özel burslar, şehit-gazi çocuklarına özel burslar, başarıya dayalı burslar ve ilk tercih bursları da uygulamalarında yer almaktadır.

Üniversite, kampüse yakın yurt ve konaklama hizmeti sunmakla birlikte, ev yaşamı sürdürmek isteyen öğrencilere ev kiralama konusunda da rehberlik etmektedir.

Tüm bölümlerin olmazsa olmazı stajlar, KKTC’deki eğitim, sağlık, sanayii kuruluşları ile birlikte oteller ve resmi kurumlarda yapılabilmektedir. Bunun yanında Türkiye’deki çeşitli üniversiteler ile imzalanan işbirliği protokollerine ek olarak özel hastaneler, özel şirketler de önemli uygulama alanları olarak yer almaktadır.

'YÖK İLE AKREDİTEYİZ'

Akreditasyonlar ve BUN YÖDAK ve YÖK ile akredite olan BUN, dünyanın birçok Yüksek Öğretim kurumu ile akredite olma çalışmalarına da devam etmektedir.

Şu anda sahip oldukları YÖDAK, YÖK, UK NARIC, TOLES, IATEFL gibi akreditasyonlarına kısa süre içerisinde yenilerini eklemek için çalışan BUN, ilk mezunlarının akretidasyonlarla taçlandırılmış diplomalara sahip olmalarını hedeflemektedir" diye konuştu.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:


>>> www.bun.edu.tr/

www.bun.edu.tr/